İmmünolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İmmünolog Nedir?

Bir immünolog, alerjiler ve otoimmün hastalıklar gibi bağışıklık sistemiyle ilgili sorunları yönetme konusunda eğitilmiş uzman bir tıp doktorudur. Tıbbın diğer alanlarındaki doktorlar, hastalarının tıbbi durumunun bağışıklık sistemiyle ilgili olduğundan şüpheleniyorlarsa, hastalarını immünologlara yönlendirirler.

Daha az sayıda immünolog, immünolojide ileri derecelere (yüksek lisans veya doktora) sahip araştırmacılardır. Araştırma yapan immünologlar, bunu bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığına dair anlayışımızı artırmak için yaparlar. Ayrıca, bağışıklık sistemi düzgün çalışmadığında ne olacağını bulmak ve birçok immünolojik durumu teşhis etmek ve tedavi etmek için daha iyi yollar geliştirmek için araştırma yaparlar.

İmmünolog Ne Yapar?

İmmünoloji, bir organizmanın hem sağlık hem de hastalık açısından savunma/bağışıklık sisteminin incelenmesi olarak tanımlanır. Sürekli vücuda girmeye çalışan virüsler, bakteriler ve parazitler gibi birçok zararlı organizma vardır ve başarılı olursa bir takım ciddi hastalıklara yol açabilir. İmmünologlar, biyomedikal araştırmanın birçok farklı alanında ve ayrıca sağlık, tarım ve çevresel izleme alanlarında çalışırlar.

Gelişmiş ülkelerden immünologlar, küresel sağlık/hastalıkla ilişkili önemli sorunları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmak için gelişmekte olan dünyadaki ülkelerle birlikte çalışıyorlar. Bunlar aşıyla önlenebilir hastalıklar, yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar, HIV/AIDS, sıtma, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tüberküloz, kanser ve diğer ihmal edilen bulaşıcı hastalıkları içerir.

Am immünologun işi ve görevi genellikle çalıştıkları organizasyonun türüne bağlıdır:

  • Sağlık hizmetleri tarafından istihdam edilen immünologlar, ya hastalıklar (patoloji) ya da alerji çalışmaları konusunda uzmanlaşmış kalifiye doktorlar olma eğilimindedir. Klinik bir laboratuvarda uzmanlığa sahip bilim adamları da olabilirler.
  • Farmasötik ve biyo-teknik endüstride çalışan immünologlar, yeni tıbbi ürünler ve tedaviler geliştirmeye yardımcı olur. Genellikle yeni ürünler üretmek veya mevcut olanları iyileştirmek için diğer bilim adamları ile birlikte çalışırlar.
  • Üniversiteler tarafından istihdam edilen immünologlar, bağışıklık sistemi anlayışımızı artırmak için araştırma yapan hemen hemen her yaşam bilimi departmanında veya bölümünde çalışır. Aynı zamanda öğretim görevlisi olarak çalışabilir, öğrencilere İmmünoloji hakkında bilgi verirken kendi araştırmalarını yürütebilirler.
  • Veterinerlik bilimleri içinde veteriner immünologları olarak çalışan immünologlar, hastalıkları önleyerek ve enfeksiyonlardan ve diğer immünolojik koşullardan muzdarip hayvanlar için tedavi sağlayarak hayvan sağlığını iyileştirmenin daha iyi yollarını araştırırlar.
En Popüler:  Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bağışıklık sistemi yanlış davrandığında birçok hastalığa neden olur. Araştırma immünologları, bağışıklık sisteminin nasıl ve neden arızalandığını ve hastalığa neden olduğunu anlamaya çalışır. Bu tür hastalıklar genel olarak aşağıdaki üç kategoriye ayrılabilir:

  • İmmün yetmezlik: Bağışıklık sisteminin parçaları zararlı bir yabancı maddeye veya organizmaya yeterince yanıt vermediğinde ortaya çıkar.
  • Otoimmünite: Bağışıklık sistemi korumak istediği dokuya saldırdığında oluşur; bağışıklık sisteminin kendi dokularını tanımaması nedeniyle.
  • Aşırı duyarlılık: Bağışıklık sistemi zararsız bileşiklere uygunsuz bir şekilde (bazen çok yoğun) yanıt verdiğinde ortaya çıkar.

İmmünolog Nasıl Olunur?

İmmünologların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? İmmünolojistin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

İmmünologun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Tıp alanındaki immünologlar, immünolojik bozuklukları olan insan hastaları teşhis ve tedavi etmekten sorumludur. Zamanlarının çoğunu ya laboratuvarda yeni tedaviler ya da teşhis teknikleri geliştirmek için araştırma yaparak ya da hasta tedavi stratejilerini tartışan kliniklerde geçirirler. Hastanelerde, tıbbi araştırma tesislerinde veya kendi özel muayenehanelerinde çalışırlar.

Üniversiteler tarafından istihdam edilen araştırma immünologları, yaşam bilimleri bölümlerinde veya araştırma yapan bölümlerde çalışır. Aynı zamanda öğretim görevlisi olarak çalışabilir, öğrencilere İmmünoloji hakkında eğitim verirken kendi araştırmalarını yürütebilirler.

İmmünologlar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu