Hesap Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Hesap Yöneticisi Nedir?

Başkalarıyla etkileşimde bulunmaktan hoşlanan veya özellikle iyi olan bir insan mısınız? Bu kariyer size çok uygun olabilir.

Bir hesap yöneticisi her şeyden önce harika bir iletişimci ve insan-kişidir. İş, bir şirket ile müşterileri arasında bir irtibat olmayı gerektirir. Hesap yöneticileri, birincil görevi yeni iş edinmek ve eski işi sürdürmek olan şirketin yüzüdür. Ayrıca, harici müşteri adaylarıyla ilgilenir ve mevcut müşterilere ihtiyaç duydukları değeri vermek için yardımcı olurlar.

Hesap Yöneticisi Ne Yapar?

Hesap yöneticilerinin bir ayağı satışta ve bir ayağı müşteri hizmetlerinde. Müşterilerinin ihtiyaçlarını belirlemek için müşterilerle yakın bir şekilde çalışırlar ve ardından bu ihtiyaçları karşılayacak ürünler veya hizmetler geliştirirler. En temel görevleri iletişim kurmaktır; işleri müşteri ilişkileri yönetimidir.

Bir hesap yöneticisinin başarısı, ağ kurma ve ilişkiler kurma ve sürdürme konusunda ne kadar iyi olduklarına bağlıdır. İster giden potansiyel müşterilerle ister mevcut müşterilerle çalışıyor olun, hesap yöneticileri sürekli ilişkiler kuruyor, değer sağlıyor ve her şeyden önce dinliyor. Dinleme yeteneği – bir müşterinin neye ihtiyacı olduğunu anlamak ve sonra bu ihtiyacı karşılama – çok aranan bir özelliktir.

Bir hesap yöneticisinin işinin bir kısmı, hesaplarının ihtiyaçlarını karşılamak için bütçeler ve programlar oluşturmaktır. Ayrıca, ürün geliştirme çabaları (üretim endüstrileri) veya müşteri projeleri (hizmet endüstrileri) için son tarihlerin karşılandığından emin olurlar. Ayrıca, müşterilerin gündemlerini personele ve yönetime iletecek ve şirketlerinin endişelerini ve yeteneklerini müşteriye aktaracaklar.

Birçok hesap yöneticisi de yeni müşteriler arar, bulur ve talep eder, bu nedenle satışlar da işin bir parçasıdır. Bir satış görevlisi ile bir hesap yöneticisi arasındaki fark, hesabı satmak ve sonra devretmek yerine, hesap yöneticisinin satış sonrası aktif bir rol oynamasıdır. Reklamcılıkta bu, reklamların yürütülmesini denetlemek anlamına gelebilir. Yazılımda, yeni bir sistemin yürütülmesini denetlemek ve müşteriyi eğitmeye yardımcı olmak anlamına gelebilir. Üretimde, siparişlerin zamanında teslim edilmesini sağlamak anlamına gelebilir.

En Popüler:  Akvaryumcu Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Hesap yöneticisi Nasıl Olunur?

Hesap yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Hesap yöneticisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Hesap Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Danışmanlık firmaları, hizmet sağlayıcılar, teknoloji şirketleri, iş bulma kurumları, reklam ajansları, halkla ilişkiler ajansları, reklamcılık, bankacılık vb. gibi her tür şirkette hesap yöneticileri bulunur.

Hesap Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu