Herpetolog Nedir? Nasıl Olunur?

Herpetologlar, amfibiler ve sürüngenler üzerinde çalışan zooloji dalında çalışırlar. Araştırma kapasitesinde, kendilerini bir hayvanat bahçesinde veya akvaryumda veya bir kolej veya üniversitede çalışan bir eğitimci olarak bulabilirler. Amfibiler veya sürüngenler üzerinde çalışsalar da başka beceriler de öğrenebilirler (laboratuvar ekipmanı öğretmek veya çalışmak gibi).

Nasıl Herpetolog Olunur?

Bir herpetolog olmak için, biyoloji veya zooloji gibi bir yaşam biliminde lisans derecesi alırsınız. Oradan, amfibiler ve sürüngenler hakkındaki bilginizi genişletmek ve bu özel zooloji alanında uzmanlaşmak için kurslar almak veya deneyim kazanmak isteyeceksiniz. Üniversitedeyken sürüngenler ve amfibiler hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek önemli olacaktır. Hatta bir yerde gönüllü veya stajyer olmanız önerilir. Bu sayede onlarla çalışma deneyimi kazanırsınız.

Çoğu zaman herpetologlar, işverenler tarafından istenebileceği için bir yüksek lisans derecesine sahip olabilirler. Amfibiler ve Sürüngenler Araştırmaları Derneği, araştırmanıza herpetolog olma konusunda devam etmek istiyorsanız daha da fazla bilgiye sahip.

Herpetologun İş Tanımı

Bir herpetologun iş tanımı, çalıştıkları sektöre göre değişebilir. Örneğin bir kolejde veya üniversitede öğrencilere ders vererek çalışabilirler. Ayrıca bir akvaryumda veya hayvanat bahçesinde çalışabilir ve halkı eğitebilir, amfibiler ve sürüngenlere yönelebilirler. Ayrıca biyolojik araştırma yapan hükümet veya tıbbi alanda da çalışabilirler.

Herpetologlar kendilerini çeşitli görevler yaparken bulabilir ve bir iş için ek bir beceri öğrenmeye ihtiyaç duyabilirler. Örneğin tıbbi bir görevdeyse, bir herpetoloğun amfibilerden ve sürüngenlerden numune toplamak ve test etmek için laboratuvar ekipmanı kullanması gerekecektir.

Herpetolog Kimdir?

Ulusal Akvaryum Genel Küratörü Jay Bradley: Ana sorumluluklarım, hayvan koleksiyonunu ve burada hangi hayvanlara sahip olduğumuzu denetlemek, ayrıca hayvan bakım personelini ve hayvanlara bakma işini denetlemek. Muhtemelen 1200 ayrı hayvana yakın. 200’den biraz fazla farklı tür.

En Popüler:  Motosiklet Tamircisi Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Herpetolog Weaver: Sergilerdeki tüm sergileri ve hayvanları hemen hemen sürdürüyorum. Bu durum gerçek besleme, beslenme programları ve gerçek hayvanların kendileriyle ilgili sorunları fark etmeyi gerektirir.

Çocukken hayvanlarla oynamayı sevdin mi? Jay Bradley: Çocukken her zaman mahallemdeki akarsularda bir ağ ve bir kova olan ve parklara ve diğer eşyalara giden ve açık havada her zaman çok aktif olan ve her şeyi olan bendim. Ama sanırım, muhtemelen üniversitedeki ikinci yılıma kadar hayvanlarla çalışmayı bir kariyer olarak düşünmemiştim.

Weaver: Şu anda sergide albino timsah var. Şimdi yaklaşık 3 yaşında, yaklaşık dört buçuk fit. Genellikle farelere temel, dondurulmuş fareler olarak yapışırız elbette. Teknik terim melanistiktir. Bu kelimeyi parçalarsanız, melanin aslında cildinizdeki koyu pigmenttir. Yani, melanistik derseniz, bu koyu pigmente sahip olmadığı anlamına gelir. Yani albino timsah, o siyah pigmentlerden hiçbirine sahip olmadığı anlamına gelir.

Hayvanlarla çalışmak isteyen çocuklar için tavsiyeler? Weaver: Bir ortama girin, kayaların, kütüklerin ve akarsuların altındaki tüm tüyler ürpertici sürüngenlere bakın. Mümkün olduğu kadar çok hayvana erişebilirsiniz. Anne babanızı birçok hayvan için rahatsız etmiyorum, doğa merkezlerinde gönüllü olun. Ulusal Akvaryum veya Ulusal Hayvanat Bahçesi gibi yerlerde gönüllü olarak doğru yaşa geldiğinizde.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Zoologlar ve Vahşi Yaşam Biyologları.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 19-1023.00.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu