Hayvan fizyoterapisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Hayvanlar, insanlar gibi fizyoterapiye yanıt verir ve günümüzde giderek artan sayıda fizyoterapist hayvanlarla çalışmaktadır.

Fizyoterapinin amacı hareketlilik, işlev, bağımsızlık ve performansın yenilenmesi ve sürdürülmesidir. Hayvan fizyoterapisi şimdi hayvanların tıbbi ve cerrahi tedavisine önemli bir katkı olarak kabul edilir ve eklem veya spinal problemlerin yönetiminden kırık veya yaralanma sonrası rehabilitasyona kadar çeşitli tedavilerde uygulanır.

Bir hayvan fizyoterapisti olarak evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları ve egzotik evcil hayvanların tedavisini kapsayacak, atlar, köpekler ve kediler en yaygın olanıdır. Normal prosedürler şu maddeleri içermektedir:

 • Değerlendirme
 • Masaj
 • Ultrason
 • Egzersiz
 • Mal sahibi eğitimi ve danışmanlığı.

Hayvan fizyoterapisine bazen veteriner fizyoterapisi de denir.

Hayvan fizyoterapi çeşitleri

Aşağıdaki gibi hayvan fizyoterapisinin bir alanında uzmanlaşabilirsiniz:

 • Hidroterapi
 • Küçük hayvan fizyoterapi
 • Büyük hayvan fizyoterapi
 • At ve binici.

Bununla birlikte hayvan fizyoterapistlerinin çoğunluğu serbest meslek sahibidir ve tam spektrumda çalışmak veya uzmanlaşmak isteyip istemediklerine karar verir. Profesyonel kalifikasyonunuz sizi küçük veya büyük hayvanlarla çalışmaya eşit olarak hazırlayacaktır. Fakat özel prosedürler gerçekleştirmek için daha ileri kurslar almanız gerekebilir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir hayvan terapisti olarak:

 • Spinal problemler, eklem problemleri ve kaslar, bağlar ve tendonların yaralanmaları dahil olmak üzere çeşitli şikayetleri tedavi etmek
 • Ameliyat sonrası rehabilitasyonu kolaylaştırmak
 • Nörolojik koşullardan obeziteye, önleyici fizyoterapiye kadar çeşitli koşullar için egzersiz rejimleri geliştirmek.

Ayrıca şu maddeleri yapmanız gerekmektedir:

 • Bir hayvanın yaşam ortamını uyarlama konusunda tavsiyede bulunmak
 • Hasta kayıtlarını yönetir.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Nitelikli hayvan fizyoterapistleri için başlangıç ​​maaşları 50.000 TL ile 58.000 TL arasındadır.
 • Deneyimli hayvan terapistleri (beş yıldan fazla deneyime sahip) 58.000 TL ile 63.000 TL arasında alabilir.
 • Ek sorumlulukları olan kıdemli hayvan terapistleri daha yüksek maaşlar alabilir, bu rakam 63.000 TL ile 83.000 TL arasındadır.

Pek çok hayvan fizyoterapisti serbest çalışmakta ve genellikle bir saat süren randevu başına ücret almaktadır.

Bazı serbest çalışan hayvan fizyoterapistleri ayrıca eğitilmiş insan fizyoterapistleridir ve fizyoterapi danışmanlığı sunarlar. Bunlar genellikle daha yüksek oranlar getirir.

Serbest çalışan hayvan fizyoterapistleri, müşterilerinin evine/uygulamasına seyahat için ekstra ücret talep edecektir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Tam zamanlı sözleşmeler için genel çalışma saatleri Pazartesiden Cuma’ya haftada 35’tir. Part Time sözleşmeler de yaygındır ve saatler uygulamanın ihtiyacına bağlı olarak değişir.

En Popüler:  Ekolojist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Kendi uygulamanızı açmaya karar verirseniz, sık sık ve çok uzak mesafelere seyahat etmeye hazır olun. Bir ehliyet gerekli olacaktır.
 • Size bir veteriner hekim tarafından sevk edilmedikçe hayvanları tedavi edemediğiniz için yerel veterinerlik uygulamaları ile iyi ilişkiler kurmak çok önemlidir.
 • Bir uygulama için çalışıyor veya serbest meslek sahibi olsanız da mesleki tazminat ve sigorta için başvurmanız gerekir.
 • Hayvanları egzersiz yapmak ve ekipman taşımak fiziksel olarak zordur ve bu nedenle işin uygun seviyede olması gerekir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Şu anda hayvan fizyoterapisi korunan bir başlık değildir. Bu yüzden çeşitli eğitim yolları mevcuttur. Gittiğiniz rota ne olursa olsun, yüksek öğretim eğitimi gerektirir. Bununla birlikte hangi düzeyde yeterlilik için eğitim almak istediğinizi seçebilirsiniz.

Hangi meslek kuruluşlarına katılmak istediğinizi kontrol ettiğinizden emin olun. Çünkü üyelik için asgari eğitim şartlarına sahip olacaklardır. Eğitiminizi tamamlamadan önce organizasyonlara katılmanız tavsiye edilir. Çünkü mükemmel ağ fırsatları ve gelecek işlerin reklamını yaparlar. Birçok kurum, öğrencilere düşük üyelik oranları sunar.

Mesleğe giden en yaygın yollar:

 • İnsan fizyoterapisinde lisans derecesini tamamladıktan sonra hayvan/veteriner fizyoterapisinde lisansüstü eğitim almış olmak
 • Veterinerlik hemşireliği lisans derecesini tamamladıktan sonra hayvan/veteriner fizyoterapisinde lisansüstü eğitim almış olmak
 • Veteriner fizyoterapisinde lisans derecesini tamamlama (şu anda yalnızca Harper Adams Üniversitesi tarafından sunulmaktadır).

Kurum içi hayvan fizyoterapistleri için fırsatlar nadir görülür. Bu yüzden birçok hayvan fizyoterapisti serbest meslek sahibi olmayı seçer. Kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız, bir işletmeyi yönetmenin idari, yasal ve muhasebe yönleri hakkında bilgi edinmek için bir iş kursu almayı düşünün.

Gerekli Beceriler Nedir?

Bir hayvan fizyoterapisti olmak için, şu maddeleri göstermeniz gerekir:

 • Hayvanların iyiliği ve sağlığı için gerçek bir endişe
 • Anatomi ve fizyolojiye gerçek bir ilgi.

Aşağıdaki yeteneklere sahip olmanız gerekir:

 • Güçlü kişilerarası ve iletişim becerileri
 • Takım çalışması becerileri
 • Problem çözme yeteneği
 • Analitik beceri
 • İdari ve kayıt tutma becerileri.

Ayrıca olmanız gerekir:

 • Sabırlı, hassas, dokunaklı ve ısrarcı
 • Esnek ve uyarlanabilir.

Kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız, iyi bir girişimcilik ve işletme becerisine ihtiyacınız olacak.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

İş deneyimi sadece ilk işinizi garanti altına almak için değil aynı zamanda ilgili çalışma programlarına kabul edilmek için de önemlidir. Programı kontrol ederken, önceki iş deneyimine sahip olmanızı gerektirip gerekmediğini ve ne kadar aradıklarını bildiğinizden emin olun.

İş tecrübeniz gönüllü olabilir ve bir uygulamanın sigorta poliçesi nedeniyle yapabilecekleriniz sınırlı olabilir. Fakat bu sizin cerrahlar, hemşireler ve uzmanların günlük görevlerini yerine getirmelerini izlemeniz için bir fırsattır. Soru sormaktan korkmayın – ne kadar çok isterseniz, ne kadar çok şey öğrenirseniz ve o kadar ileri hasta bakımı prosedürlerine katılma olasılığınız da o kadar artar.

En Popüler:  Çiftlik Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Çok az sayıda yapılandırılmış iş deneyimi programı mevcuttur. Fakat işverenlerle doğrudan iletişime geçmek ve ağ oluşturma, veterinerlik uygulamalarını yürüten ve diğer hayvan sağlığı kuruluşlarının konumunuzla ilgili olması muhtemel olduğundan, genellikle gönüllü fırsatlara yol açabilir.

İşverenler ve İş İlanları

Hayvan fizyoterapistlerinin çoğu serbest meslek sahibidir. Tekliflerini sosyal medya, profesyonel web siteleri ve üye oldukları meslek kuruluşları aracılığıyla ilan ederler. Bir kurum içi fırsat arıyorsanız, bunlar web siteleri ve haber bültenleri aracılığıyla ilan edileceklerinden, profesyonel kuruluşların üyeliği de önemlidir.

Hayvanların size bir veteriner hekim tarafından yönlendirilmesi gerekeceğinden, yerel veterinerlik ameliyatlarınızla pozitif bağlantılar kurmak ve sürdürmek çok önemlidir. Veterinerlik uygulamalarının, eğer sizinle iyi ilişkileri varsa, hastalarını desteklemek için doğrudan hizmetlerinize ödeme yapma olasılığı daha yüksektir.

Fırsatlar genellikle ulusal iş sitelerinde ortaya çıkmaz. Fakat sektöre özgü kilit hususlara dikkat edin.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Bir hayvan fizyoterapisti olarak çalışmaya başladığınızda, hayvan sağlığı alanındaki gelişmelere ayak uydurmanız, sürekli mesleki gelişimde yer almanız ve konferans ve seminerlere katılmanız beklenir.

Eğitimler, bilginizi daha da arttırmanıza, belirli bir fizyoterapi alanında uzmanlaşmanıza ve pratik yapmanıza veya daha az yaygın olan hayvanların çalışma yollarını öğrenmenize olanak sağlar. Bazen, hidroterapi gibi belirli prosedürleri yerine getirmek için bir eğitimi tamamlamanız gerekir.

Yaklaşan herhangi bir gelişme fırsatı hakkında bilgi edinmenin en yaygın yolu, profesyonel kuruluşların üyeliğidir. En büyüklerinden bazıları şunlardır:

 • Kayıtlı Veteriner ve Hayvan Fizyoterapistleri Enstitüsü – Hayvan terapisi ve sağlık alanında çalışan ve sağlıklı bir bilimsel bilgi tabanını mevcut klinik uygulamaya bağlamayı amaçlayan bir grup profesyonel temsil eder.
 • Uluslararası Hayvan Terapistleri Birliği – üyeleri tarafından üyeleri tarafından yönetilen uluslararası bir terapist grubu
 • Ulusal Veteriner Fizyoterapistleri Birliği – bilimsel bilginin güçlü bir temelini klinik uygulama ve sürekli araştırma ile ilişkilendirmeyi amaçlamaktadır. Dernek, hem yüksek lisans hem de lisans düzeyinde veteriner fizyoterapi eğitimi için ilk doğrudan giriş yollarının geliştirilmesinde rol oynadı.
 • Veteriner hekimlerin ve hayvan sahiplerinin kayropraktik, osteopatik ve fizyoterapi teknikleri sağlayan uzmanları seçmelerine yardımcı olmak amacıyla Hayvan Kas İskelet Uygulayıcıları

Kariyer ve İş İmkanları

Kariyer beklentileriniz ve gelişiminiz büyük ölçüde kendi tercihlerinize bağlı olacaktır. Eğitimi ile nörorehabilitasyon veya miyoterapi gibi bir hayvan fizyoterapisi alanında daha fazla uzmanlaşmayı seçebilirsiniz. Seçtiğiniz alanda yeterli pratik ve araştırma deneyimi edindikten sonra, öğretim görevlisi veya danışman olarak çalışmak isteyebilirsiniz.

Kurum içinde çalışıyorsanız, daha kıdemli veya liderlik pozisyonlarına terfi etme fırsatları bulabilirsiniz. Aynı zamanda, serbest meslek sahibi ve başarılı bir iş kuruyorsanız, müşteri tabanınızı desteklemek için başka hayvan fizyoterapistleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Profesyonel ağlarınızı ve aktarılabilir ek becerilerinizi geliştirmenin iyi bir yolu, kuruluşunuza bağlı olarak bir komite üyeliğinden daha üst düzey liderlik rollerine kadar ek sorumluluklar üstlenmeyi seçebileceğiniz profesyonel organlarınıza aktif katılımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu