Haritacı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Haritacı Nedir?

İlk haritalar fırçalar ve parşömenlerle elle inşa edildi ve yüzyıllar öncesine dayanıyordu. 15. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar, Keşif Çağı boyunca, haritacılar yüzyıllar boyunca aktarılan bu haritaları yeni ölçme tekniklerine ve kaşiflerin gözlemlerine dayanarak yenilerini oluşturmak için kullandılar.

Bugün haritacılık, sanat, bilim ve teknolojinin bir karışımıdır. Haritacılar, siyasi, kültürel ve eğitim amaçlı haritalar ve çizelgeleri ölçmek, analiz etmek ve oluşturmak için jeodezik araştırmalar ve uzaktan algılama sistemlerini kullanır.

Haritacı Ne Yapar?

Haritacılar genellikle harita oluştururken kullanılan verileri toplamak ve doğrulamak için saha çalışması yaparlar. Ayrıca:

  • Nüfus yoğunluğu, demografik özellikler ve yıllık yağış modelleri gibi coğrafi verileri toplayın ve analiz edin

  • Tematik haritalar hazırlamak için yer araştırmaları, raporlar, hava fotoğrafları ve uydu görüntülerinden verileri inceleyin ve derleyin

  • Sosyal, çevresel, politik, iş, eğitim ve tasarım amaçlarıyla kullanılmak üzere dijital veya grafik biçimde tematik haritalar hazırlayın

  • Düzeltmeler, ayarlamalar ve güncellemeler yapmak için mevcut haritaları ve çizelgeleri revize edin

Haritacılar, hava kameraları, uydular ve ışık görüntüleme algılama ve menzil (LIDAR) gibi teknolojiler dahil olmak üzere jeodezik araştırmalar ve uzaktan algılama sistemlerinden gelen bilgileri kullanır.

LIDAR, dünyanın topografyasını dijital olarak haritalamak için uçaklara ve diğer ekipmanlara bağlı lazerler kullanır. LIDAR genellikle geleneksel ölçme yöntemlerinden daha doğrudur ve orman örtülerinin konumu ve yoğunluğu gibi diğer veri biçimlerini toplamak için de kullanılabilir.

LIDAR’dan gelen veriler, su kaynakları mühendisliği, jeoloji, sismoloji, ormancılık, inşaat ve diğer alanlardaki uzmanlara mekansal bilgi sağlamak için kullanılır.

Coğrafi bilgi sistemi (GIS) teknolojisini kullanarak haritalar oluşturan bir haritacılık uzmanı, coğrafi bilgi uzmanı olarak bilinir. CBS, genellikle mekansal bilgileri dijital bir formatta birleştirmek, entegre etmek, analiz etmek ve görüntülemek için kullanılır.

En Popüler:  Tarihçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

CBS teknolojisi ile oluşturulan haritalar, uzaysal grafik özelliklerini grafik olmayan bilgilerle birleştirir. Bu haritalar, çevre çalışmaları, jeoloji, mühendislik, arazi kullanım planlaması ve iş pazarlamasını içeren kararlar için destek sağlamak için yararlıdır.

Bir haritacı ayrıca mevcut haritalardan, anketlerden ve diğer kayıtlardan da çalışacaktır. Bunu yapmak için, haritalanan her bir özelliğin tematik ve konumsal doğruluğunu belirleyebilmelidirler. Ayrıca nihai haritanın doğruluğu ve güvenilirliği hakkında kararlar alırlar.

Ek olarak müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için hangi ek bilgilere ihtiyaç duyduklarına karar vermeleri gerekir. Son bir haritaya ihtiyaç duyulan özellikleri dahil ederken ayrıntılara odaklanırlar ve kendilerine sunulan araçlarla sorunları belirleyip çözerler.

Haritacı Nasıl Olunur?

Haritacıların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Kartografın en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Haritacının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Kartograflar zamanlarının çoğunu büyük monitörlü bilgisayarlar kullanarak ofislerde geçirirler. Bu sayede hava fotoğrafları ve diğer kaynaklardan bilgileri kolayca inceleyip çıkarabilirler.

Bununla birlikte belirli işler, veri elde etmek ve sonuçları doğrulamak için kapsamlı saha çalışması gerektirir. Haritalar oluştururken kullanılan verileri toplamak ve doğrulamak için genellikle saha çalışması yaparlar.

Haritacılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu