Hakem Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Hakem Nedir?

Bir cep telefonu veya başka bir tüketici sözleşmesi, bir kira sözleşmesi veya bir iş sözleşmesi imzalamış olan herhangi biri, muhtemelen sözleşmenin ince baskısında “tahkim şartı” olarak bilinen bir hükmü görmüştür. Bu popüler yasal madde, taraflar arasında bir ihtilaf olması durumunda, farklılıkları çözmek için tahkim sürecinin kullanılmasını istemektedir.

Bu durumlarda anlaşmazlığın her iki tarafı da tarafsız bir çözüm için “tarafsız” olarak da bilinen bir hakeme güvenir. Tahkim, dava açmak için başka bir seçenektir ve bir hakem, anlaşmazlıkların çözümünde önemli bir rol oynar.

Hakem Ne Yapar?

Taraflardan her biri, bir mahkeme salonunda bir yargıç karşısına çıkmak yerine, davalarını genellikle nihai karar olan hakeme sunar.

Bir hakime benzer şekilde, bir hakem, her iki tarafın da duruşmaya getirdiği tüm kanıtları dikkatle inceleyecek ve inceleyecektir. Hakem, geçerli kanunlar hakkındaki bilgisinden yararlanır ve her iki tarafın da avantajlarını ve dezavantajlarını düşünerek tartar ve ardından sorumluluğu belirler.

Mahkeme salonu yargılamaları yerine tahkim kullanılır. Çünkü genellikle daha hızlıdır ve o kadar pahalı değildir. Çoğu zaman ticari ve gayrimenkul uyuşmazlıkları genellikle tahkim süreci yoluyla da ele alınır. Tahkim, boşanmalar için de kullanılır. Çünkü daha ucuz olabilir ve kamu kayıtlarının bir parçası değildir.

Vakalar basit veya son derece karmaşık olabilir. Karmaşık durumlarda hakemlerin mühendislik, muhasebe, inşaat vb. gibi tartışılan konuda deneyime sahip olmaları gerekir. Bu yüzden ikinci bir kariyer düşünenler bu role çok uygun olabilir. Birçok kişi bilgili bir geçmişe sahip bir hakem tutmayı tercih eder.

Hakemler, ihtilaflılar arasındaki iletişimi teşvik eder ve resmi bir duruşma yapılmadan önce onları bir anlaşmaya götürmeye çalışır. Bir uzlaşmaya varılırsa, hakemin her iki tarafın da imzalaması için bir uzlaşma anlaşması taslağı hazırlaması gerekir. Tahkim davası tam duruşmaya kadar devam ederse, hakemin sunulan kanıtlara dayalı olarak bulguları özetleyen yazılı bir karar taslağı hazırlaması gerekir.

En Popüler:  Yazılım Kalite Güvence Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Online anlaşmazlık çözümü (ODR) nispeten yeni bir tahkim biçimidir. Bir bilgisayar kullanarak, taraflar bir ilk anlaşmazlığı dava edebilir, bir hakem atayabilir, kanıt üretebilir ve hatta online olarak duruşmalara katılabilir. ODR, bir hakemin çalışabileceği alanı kesinlikle genişletebilir.

Hakem Nasıl Olunur?

Hakemlerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Hakemin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Hakemin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Hakemler ihtilaflılarla görüşür ve konferans salonlarında veya kamuya açık tesislerde duruşmalar düzenler. Hakem, masraflar taraflar arasında paylaştırılarak toplantı yerine gitmelidir. Bazı işletmeler, devlet kurumları ve işçi sendikaları, davalar üzerinde çalışırken kullanmaları için ofisler verilen tam zamanlı maaşlı hakemleri işe alır.

Hakemler belirli kuruluşlarla bağlantılıysa, örgütün toplantı odaları genellikle müzakereler ve duruşmalar için kullanılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Amerikan Tahkim Derneği en büyüğüdür ve ülke genelinde ve Kanada’da ofisleri vardır. Birleşik Krallık ve Avrupa’da, ICC Uluslararası Tahkim Mahkemesi tahkim hizmetleri sunmaktadır.

Hakemler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu