Güvenlik Sistemleri Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Güvenlik Sistemleri Yöneticisi Nedir?

Güvenlik sistemleri yöneticisi, şirketlere iç güvenlik prosedürleri hakkında uzman tavsiyesi veren ve ayrıca bir şirketin bilgisayar ağındaki onları siber saldırılara karşı savunmasız bırakabilecek zayıflıkları tespit etmeye yardımcı olan kişidir. Güvenlik sistemleri yöneticileri, bir şirketin yerel ağ içinde veya internet trafiğinin dışındaki şüpheli etkinlikleri izlemenin ilk adımıdır.

Güvenlik sistemleri yöneticileri, güvenlik sistemlerinin günlük işletiminden sorumludur ve sistemleri izleme ve düzenli yedekleme çalıştırma; bireysel kullanıcı hesaplarının oluşturulması, silinmesi ve bakımı; ve organizasyonel güvenlik prosedürlerinin geliştirilmesi.

Güvenlik Sistemleri Yöneticisi Ne Yapar?

Bilgisayarlar, bilgisayar korsanlarının çalmak veya yok etmek isteyeceği çok sayıda değerli bilgi içerir. Bir güvenlik sistemleri yöneticisi, bilgi güvenliğinin tüm yönlerini ele alır ve bir şirketin sanal veri kaynaklarını korur. Masaüstü, mobil ve ağ güvenliğinden sorumludur ve ayrıca bir kuruluşun güvenlik çözümlerini kurmak, yönetmek ve sorun gidermekten sorumludurlar.

Güvenlik sistemleri yöneticileri, personeli uygun protokoller konusunda eğitir, herhangi bir şüpheli etkinlik için ağ trafiğini izler, risk değerlendirmesi gerçekleştirir, makineleri ve yazılımlarını en son güvenlik yamalarıyla günceller ve her ağ kaynağının uygun savunmalara sahip olmasını sağlar. Hatta sıfırıncı gün kötü amaçlı yazılımlara karşı savunma yapabilirler ve bazı durumlarda güvenliği ihlal eden kişileri yargılamak için bir siber saldırı kanıtı sağlayabilir.

Bu iş güven pozisyonuna dayalıdır, bu nedenle yüksek bir etik duygusu önemli bir kişisel özelliktir. Olayları tespit etmek ve etkisiz hale getirmek kesinlikle denklemin bir parçasıdır. Fakat proaktif olmak ve önleyici tedbirler uygulamaya çalışmak, güvenlik olaylarının önlenmesinde en yararlı olanıdır.

En Popüler:  Çiçek Tasarımcısı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir güvenlik sistemi yöneticisinin sorumlulukları şu maddeleri içerebilir:

 • Yetkisiz erişime karşı sistemleri koruma
 • Güvenlik açığı ve sızma testleri yapmak
 • Şüpheli etkinlik için trafiği izleme
 • Güvenlik araçlarını yapılandırma ve destekleme (güvenlik duvarları, antivirüs ve IDS/IPS yazılımı)
 • Ağ güvenliği politikalarının uygulanması
 • Güvenlik gereksinimlerini analiz etmek ve kurmak
 • Tehditleri belirlemek ve onlara karşı savunma için adımlar atmak
 • Çalışanların güvenlik bilinci/prosedürleri konusunda eğitilmesi
 • Olağanüstü durum kurtarma protokollerini geliştirme ve güncelleme
 • Güvenlik denetimleri yapmak
 • Politika önerilerinde bulunmak
 • Teknik güvenlik tavsiyesi sağlamak
 • En iyi güvenlik uygulamaları hakkında personel, yöneticiler ve yöneticilerle danışma

Güvenlik sistemleri yöneticisi Nasıl Olunur?

Güvenlik sistemleri yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Güvenlik sistemleri yöneticisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Güvenlik Sistemleri Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çoğu güvenlik sistemi yöneticisi tam zamanlı çalışır. Bazen acil bir durumda nöbetçi çalışmaları istenir. Ağın boyutuna bağlı olarak güvenlik sistemi yöneticileri görevlerini tek başlarına veya bir ekip içinde gerçekleştirmeyi bekleyebilir.

Güvenlik Sistemleri Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu