Gümrük Müşaviri Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Gümrük Müşaviri Nedir?

Yerel, ulusal ve uluslararası ticaretin bekçisi olmakla ilgileniyor musunuz? Bir gümrük komisyoncusu olarak kariyer yapmak isteyebilirsiniz!

Bir gümrük komisyoncusu, ithal veya ihraç edilen malların gönderilerini temizler. Öğelerin tüm düzenlemelere, yasalara, ambalajlara ve yasalarca zorunlu kılınan diğer gerekliliklere uygun olmasını sağlamaktan sorumludurlar. Ayrıca, tüm vergilerin, ücretlerin, belgelerin ve diğer ihtiyaçların karşılandığından emin olmalıdırlar. Bu durum doğru şekilde yapılmazsa ciddi sonuçları olabilecek büyük bir sorumluluktur.

Gümrük Müşaviri Ne Yapar?

Mal ithal etme ve ihraç etme yeteneği, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin ekonomilerini nasıl sürdürdükleri ve vatandaşlarına ihtiyaç duydukları şeyleri sağlama şeklidir. Bu küresel pazarlar olmasaydı, insanlar izole olacak ve hayatları daha az rahat olacaktı.

Neyin girip çıktığını düzenlemek, bir ülkenin yasama yapısının sorumluluğudur. Bir ülkeye sadece izin verilenin girip çıkmasını sağlamak gümrük departmanının görevidir. Bir gümrük komisyoncusu, müşterilerinin herhangi bir kuralı ihlal etmediğinden emin olmak için bu departmanlarla birlikte çalışır.

Müşteriler ve hükümetler, öğeleri bir ülkeye veya ülkeden çıkarmak için gereken en son kural ve düzenlemeleri, vergileri ve belgeleri takip etmek için gümrük komisyoncuları tutar. Bu bilgiler bir yerden diğerine çılgınca değişir ve bir işletmenin her şeye ayak uydurmasını son derece zorlaştırır, bu nedenle işletme, onlar için bunu yapması için bir komisyoncu tutar.

Gümrük komisyoncuları, malların nakliyesi için devlet kurumlarına sunulması gereken tüm evrakların temin edilmesinden ve doldurulmasından sorumludur. Hangi belgelerin gerekli olduğunu bilmeleri ve herhangi bir gecikmeyi önlemek için bunları doğru şekilde hazırlamaları beklenir. İthalatçı veya ihracatçı ile hükümet arasındaki aracıdırlar. Harç ve tarifelerin ödenmesini hesaplar ve sağlarlar. Sigorta talepleri alır ve yaparlar, kargoyu takip ederler ve gümrük yetkilileriyle etkileşime girerler.

En Popüler:  Ambulans Görevlisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Gümrük komisyoncuları ayrıca müşterilerle hangi pazarların kârlı olduğu ve hangilerinin olmadığı konusunda strateji geliştirir. Tarife ve yönetmelik anlayışıyla, şirketlerin yeni pazarları keşfetmesine yardımcı olabilirler. Şirketler, gümrük komisyoncularının hükümet yetkilileriyle olumlu ilişkiler kurmasını ve en son yasa ve yönetmeliklerden haberdar olmasını bekler. Şirket daha sonra yasaları çiğnediği için cezalandırılma endişesi olmadan ticaret yapabilir.

Gümrük komisyoncusu Nasıl Olunur?

Gümrük komisyoncularının farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Gümrük komisyoncusunun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Gümrük Müşavirinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir gümrük müşavirinin işyeri, bir yerden bir yere ve ülkeden ülkeye önemli ölçüde değişecektir.

Gümrük komisyoncuları, ofislerinden gümrük evlerine, tersanelere ve kargonun ülkeye giriş yaptığı diğer yerlere gitmek için çok zaman harcamayı bekleyebilirler. Tabletler, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar gibi çeşitli mobil elektronikleri kullanarak çalışabilmeleri gerekir.

Gümrük Müşavirleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu