Gravür Operatörü Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Gravür Operatörünün Görev Tanımı

Bir gravür makinesi, metal, ahşap ve diğer malzemelerin yüzeylerinde resimleri, tasarımları veya kelimeleri etkilemek için araçlar kullanır. Gravürün birçok kullanımı baskı, tanımlama ve dekorasyondur. Bu uzmanlık bilgisine sahip kişiler kuyumculuk ve baskı endüstrilerinde sıklıkla çalışırlar; Her iki iş de büyük şehirlerde yoğunlaşmıştır. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Gravür makineleri ve gravür makineleri, Dallas, Chicago ve Boston gibi alanlarda en fazla işi bulacaklar.

Eğitim Genellikle teknik okul programları veya stajyerlik eğitimi ile elde edilir
İş Yetenekleri Detay odaklı, özenli, sabırlı, mekanik ve yaratıcı bir şekilde eğimli
Ortalama Maaş (2023)* 33.860 TL (oymacılar)
İş Büyümesi (2016-2026)* %1 (dağlama ve oymacılar)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Potansiyel kuyumculuk gravürcileri, dört yıllık okullardan gravür sanatlarında yoğunlaşarak bir Bachelor Fine Arts derecesi alabilir veya bazı topluluk kolejlerinden kuyumculuk ve onarım konusunda sertifika alabilirler. Oymacıların çoğu, mesleki ve teknik okullarda, uzaktan eğitim programlarında ve stajyerlik alanlarında eğitilmektedir. Genel sınıflar gravür çeşitleri ve malzeme bilgisini içerir. Matbaa çalışmalarının devam eden teknik niteliği, baskı gravürü öğrencilerinin kimya, fizik ve elektronik konularında ders almalarını ve renk teorisinde kapsamlı bir topraklama elde etmelerini özellikle arzu ediyor.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Yazıcıların iyi bir vizyon, detaylara dikkat ve mekanik, matematik, yazılım ve iletişim becerilerine ihtiyacı vardır. Bank kuyumcu olarak çalışan gravürlerin el becerisi, el ve göz koordinasyonu ve büyük bir sabra ihtiyacı var. Sanatsal yetenek ve moda anlayışı özellikle kuyumcular için değerlidir.

En Popüler:  Klinik Yöneticisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Kariyer ve Maaş Bilgisi

2016 yılında kuyumcular olarak sınıflandırılan 37.950 işçiden ve oymacıları da içerebilen değerli taş ve metal işçileri arasında, yaklaşık üçte biri MİB’e göre serbest meslek sahibiydi. Gravür makineleri ve gravür makineleri için iş olanakları 2016’dan 2026’ya kadar sadece %1 artacaktır. Aynı kaynağa göre oymacılar tarafından kazanılan ortalama maaş 2017’de 33.860 liraydı.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyerlere örnekler:

Zanaat ve Güzel Sanatçı

Zanaatkarlar ve güzel sanatçılar estetik açıdan çekici ve pratik el yapımı ürünler üretirler ve genellikle resim, çanak çömlek, illüstrasyon, ahşap işleri veya kapitone gibi birçok konuda uzmanlaşırlar. Çalışmalarını galerilerde sergileyebilir veya satabilir ya da komisyon alabilir. Birçok zanaatkar ve güzel sanatçılar için bu onların tek işi değil; zanaat ve güzel sanatçılar için, yalnızca sanat eserleri ile geçim kazanmak nadirdir. Asgari eğitim gereksinimi olmamasına rağmen zanaatkarlar ve güzel sanatçılar, ortaöğretim sonrası eğitimlerin, özellikle tıbbi illüstrasyonlar gibi uzmanlık alanlarında, sanatsal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceğini görebilir. MİB, zanaatkarların ve iyi sanatçı işlerinin 2016-2026’dan %6 artacağını tahmin ediyor; ajans ayrıca, bu işgalin 2017 yılında 49.160 TL​​’lik ortalama bir maaş ödediğini de bildirmiştir.

Kaynakçı

Bir kaynakçı, metal parçalarını kalıcı olarak tutturmaları için ısıtmak için özel aletler ve işlemler kullanır. Kaynakçılar, inşaattan nakliyeye, üretime ve daha pek çok sektörde çalışabilir. Kaynak işlerini proje özelliklerine ve birleştirilen malzeme türlerine göre yaparlar. Potansiyel kaynakçılar, yüksek okul öncesi teknik okul programını veya iş başında eğitimi tamamlayabilir. Endüstri sertifikası mevcuttur ve bazı işverenler buna ihtiyaç duyabilir. Kaynakçı istihdamı 2016-2026 arasında %6 artacaktır. Kaynakçılar, 2017 yılında ortalama 40.240 TL maaş kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu