Göz doktoru Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Göz doktoru Nedir?

Bir göz doktoru, özellikle gözün yapısı, işlevi, hastalıkları ve tedavisi ile ilgilenen tıbbi ve cerrahi bir uzmandır. Oftalmoloji disiplini, Yunanca “göz” anlamına gelen “oftalmi” ve “üzerine çalışma” anlamına gelen “logia” kelimesinden gelir. Gözün görmeyi sağlayan özel bir duyu olarak önemi ve karmaşıklığı nedeniyle, oftalmoloji disiplini yalnızca bu organa adanmıştır.

Göz doktoru Ne Yapar?

Oftalmoloji çalışması, Hintli cerrah Sushruta’nın hastaları arasında karşılaştığı çeşitli göz hastalıklarını kaydettiği MÖ 800 yılına kadar uzanıyor. Alan, Hipokrat öncesi döneme, orta çağlara ve 17. ve 18. yüzyıla taşındı ve her dönem sıvı anatomisi, kas işlevi ve cerrahi tedavi ile ilgili önemli katkılar yaptı. Günümüzde modern oftalmologlar, selefleri tarafından inşa edilen ve geliştirilen geniş bilgi birikimine ve cerrahi tekniklere erişim ayrıcalığına sahiptir. Fakat bu özel tıp dalına kendi araştırma ve çalışmalarıyla da katkı sağlamaları beklenmektedir.

Oftalmologlar öncelikle kusurları düzeltmek ve görme azalmasına veya kaybına neden olduğu bilinen göz koşullarını tedavi etmekle ilgilenir. Hastanın gözünün durumunu değerlendirir, bulunan anormallikleri teşhis eder, görme duyusunu korumak için müdahale eder ve durumun iyileşip iyileşmediğini değerlendirirler. Gözlüğe ihtiyacı olan hastalar için dereceyi belirler ve reçete ederler ve hatta düzeltici cam satan kendi özel işlerini bile açabilirler.

Bir göz doktoru ayrıca katarakt ekstraksiyonu, lens replasmanı, kornea yeniden şekillendirme, transplantlar, retina dekolmanı onarımı ve glokom tedavisi dahil olmak üzere göz ameliyatları yapacak. Bu prosedürlerin çoğu genellikle lazerler ve bilgisayarlı cerrahi aletler yardımıyla gerçekleştirilir. Fakat çoğu hala elle yapılır.

Gözün anatomisi ve fizyolojisi yakından ilişkili türler arasında çok az farklılık gösterdiğinden, göz doktorları hayvanlar üzerinde de çalışabilirler. Bununla birlikte bir veteriner göz doktoru, genellikle ayrı bir ruhsatlandırma ve düzenleme ile farklı bir uzman olarak kabul edilir. Genel olarak oftalmologların kendilerini tamamen insan gözünün çalışma ve tedavisine adadıkları varsayılır. Fakat bazıları veterinerlik oftalmoloji uygulamasını daha çekici bir alan olarak görebilir.

En Popüler:  Etnomüzikolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Göz doktoru Nasıl Olunur?

Oftalmologların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Göz doktorunun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Göz doktorunun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Oftalmologlar ruhsatlandırılıp düzenlendikten sonra her yerde kendi özel muayenehanelerini açabilir ve hasta kabul etmeye başlayabilir. Üçüncü basamak bir hastanede uzman olarak çalıştırılma seçeneği de vardır. Halk sağlığı çalışanı, akademik araştırmacı, askeri doktor, spor doktoru, toplum doktoru, tıp avukatı, tıp fakültesi profesörü ve çok daha fazlası gibi kariyerle ilgili başka yollar da mevcut olacak.

Ayrıca, göz sorunlarının yaygın olduğu ancak tıbbi tedavinin az olduğu tüm dünyada insani yardımlara ve görevlere katılabilirler. Örneğin Dr. Sanduk Ruit, gelişmekte olan ülkelerde ücretsiz katarakt ameliyatı verme konusunda uzmanlaşmış böyle bir hayırseverdir. Çalışmaları onu National Geographic tarafından belgelendiği gibi yoksul Kuzey Korelilere katarakt ekstraksiyonu ve lens değişimi yaptığı Kuzey Kore’nin derinliklerine bile götürdü. Bir göz doktoru olarak mesleğin icrasını sınırlandıran işyeri sınırları yoktur.

Göz doktorları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu