Gıda Eleştirmeni Nedir? Nasıl Olunur?

Gıda Eleştirmeni Nedir?

Yemek eleştirmeni, çok çeşitli yiyecekleri tatmaktan ve analiz etmekten büyük zevk alan ve aynı zamanda bu konuda yazarak deneyimlerini halkla paylaşmayı seven kişidir. Yemek eleştirmenleri gazeteler, dergiler, seyahat rehberleri ve yemekle ilgili web siteleri için incelemeler yazacak ve restoranın hizmeti, sunumu ve atmosferi hakkında yorum yapacaklar. Bazen başka kuruluşlardaki benzer yemeklerle ilgili karşılaştırmalar, görüşler ve tartışmalar da sunarlar.

Bir yemek eleştirmeni, yemek deneyimlerini analiz ettikten sonra, kuruluşa, daha sonra halkın orada yemek yiyip yememeye karar vermesine yardımcı olmak için kullanılabilecek bir derecelendirme verecektir.

Gıda Eleştirmeni Ne Yapar?

Bir yemek eleştirmeni, yiyecek ve içecek alanlarında uzmanlaşmış bir yazardır (çoğu gazeteci). Yemek deneyimini özetler ve bu deneyimi okuyuculara, izleyicilere veya dinleyicilere aktarır. Bu durum yemeğin iyi olup olmadığı, porsiyon büyüklüğü, restoranın ambiyansı, fiyatı ve servis personelinin işini ne kadar iyi yaptığı ile ilgili açıklamaları içerebilir. Yemek eleştirmeni sektöre uygun bilgiye sahip olmalı ve tüm önemli gerçekleri hem ilgi çekici hem de bilgilendirici yazılı bir formatta yakalayabilmelidir.

Restoran sahiplerinin onları tanıması ve onlara özel muamele yapma olasılığını en aza indirmek için, yemek eleştirmenleri restoran yorumları yazarken neredeyse hiç yüzlerini göstermezler. Bu durum tüm sosyal medya profillerini fotoğrafsız tutmak ve aynı zamanda kamusal görünüşleri kısıtlamak anlamına gelir. Rezervasyonlar eleştirmen adına yapılmalı ve yemeklerin nakit veya eleştirmen adına olmayan kredi kartı kullanılarak ödenmesi gerekmektedir. Restoran eleştirisinin nihai amacı, restoranı, sıradan bir müşterinin özel bir ilgi göstermeden yapacağı gibi deneyimlemektir.

Bir yemek eleştirmeninin sorumlulukları:
– Restoran standartlarını ve yemek kalitesini tutarlı bir şekilde değerlendirin
– Gazetelere, dergilere, seyahat rehberlerine ve web sitelerine orijinal yazılı kopya sağlayın
– Zaman yönetimi becerilerini koruyun
– Yayın son tarihlerini karşılayın
– Ara sıra orijinal fotoğraflar sağlayın veya restoran fotoğraflarını güvenli bir şekilde kullanın
– Sektör liderleri ve mekan temsilcileriyle yetkin bir şekilde röportaj yapın
– Yazılı bir özeti açık ve tarafsız bir şekilde sunun

Bir yemek eleştirmeninin becerileri:
– Okuyucunun gıda kalitesi değerlendirmesi ve hizmet standartları konusundaki beklentilerini anlayın
– Yaratıcı yazım için bir takdir ve kelimeler için bir hediye
– Geniş ve hassas bir damağa sahip olun
– Bazen hatırı sayılır bir mesafe boyunca seyahat edebilme
– Zaman kısıtlamalarını ve birden fazla projeyi aynı anda yönetin

Bu popüler ve rekabetçi bir kariyerdir ve kapıdan içeri adım atmak zor olabilir. Birçok yemek eleştirmeni, sevdikleri restoranlara kendi ziyaretlerini organize ederek ve kendi inceleme ve özellik portföylerini oluşturarak başlayacak. Yeni iş bulmak, yayınlanan her makale ile daha kolay hale gelir, bu nedenle son derece zor başlar ve oradan kolaylaşır.

Yemek eleştirmeni Nasıl Olunur?

Yemek eleştirmenlerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

En Popüler:  Pazarlama Asistanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Yemek eleştirmeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Gıda Eleştirmeninin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Yemek eleştirmenlerinin çoğu, çeşitli gazete, dergi ve yiyecekle ilgili web sitelerine içerik sağlayarak serbest çalışıyor. Bununla birlikte daha büyük yaşam tarzı yayınları, bu konuyu sürekli olarak ele almak için gıda eleştirmenlerini istihdam edecektir.

Yemek eleştirmenleri, beyaz masa örtüsü işyerlerinde kaliteli yemek yemekten kesinlikle keyif alırken, aynı zamanda kendilerini anne-baba ailelerinin yemek yerlerinde yemek yerken ve hatta bir yemek kamyonunun önünde dururken yiyeceklerini dengede tutarken bulabilirler.

Seyahat etmek ve bir şehre veya hatta daha büyük bir coğrafi alana yayılmış restoranları örnekleme ihtiyacına rağmen yemek eleştirmenlerinin çalışmalarının çoğu evde gerçekleşiyor. Bazı incelemeler veya olaylar, evden uzakta birkaç gün geçirmek anlamına da gelebilir, bu nedenle bu, bir değerlendirme olması durumunda aile yaşamını etkileyebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gıda Eleştirmenleri mutlu mu?

Bu kariyerle bağlantılı bir derece dehşet var. Birçok insan, yemek eleştirmenlerinin her gece ücretsiz yemek yediğini, her göreve yanlarında bir misafir götürebileceğini ve tükettikleri her şeyin lezzetli olduğunu varsayar. Tabii ki, durum bu değil. Yeni ve heyecan verici restoranlar her zaman en iyileri değildir ve yemekler her zaman ilham verici değildir. İş kesinlikle ilginç ve teşvik edicidir. Fakat sakıncaları da vardır. Çoğumuz için dışarıda yemek yemek boş zaman, mesai dışı zamandır. Bu durum yemek eleştirmenleri için tam tersidir ve işin sıkıcı ve sıkıcı hale geldiği durumlar vardır; hatta tatsız.

Mesleğin en büyük somut olmayan faydalarından biri, yemek yiyenlerin başka türlü düşünmedikleri veya bilmedikleri restoranları keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Çoğu yemek eleştirmeni bundan büyük memnuniyet duyar. Kapsamlı ve dengeli incelemeler sağlamak ve güvenilirliği sürdürmek mesleki mutlulukları için çok önemlidir.

Sadık bir kitle oluşturmak bir yemek eleştirmeni için hayati önem taşır. Birçok eleştirmen, incelemelerine yanıt olarak olumlu mektuplar, e-postalar veya online yorumlar almaktan hoşlanır. Bununla birlikte bu tür bir etkileşim olumsuz da olabilir. Nadir durumlarda geri bildirim kötü niyetli olabilir ve şüphesiz bir yemek eleştirmeninin kalbinde korku uyandırabilir.

Bu meslek bazı potansiyel kişisel zorluklar ortaya çıkarabilir. Yemek eleştirmenleri bazen istediklerinden daha fazla yemek ve içmek zorunda kalıyor ya da özellikle sağlıklı olmayan yiyecek ve içecekleri tüketiyorlar. Sıkı bir egzersiz rejimi olmadan, bu kilo almaya ve sağlığın bozulmasına neden olabilir. Ek olarak eleştirmen serbest çalışıyorsa veya köklü bir satış noktası için çalışmıyorsa, cepten yapılan harcamalar artabilir.

Yemek eleştirmenlerini kıskananlar işin doğasını yanlış anlayabilirler. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir yemek eleştirmenine lüks mutfağın tadını çıkarmak için değil, açıklayıcı, bilgilendirici incelemeler yazması için ödeme yapılır. Ve tüm mesleklerde olduğu gibi, kariyerin de avantajları ve dezavantajları vardır.

Gıda Eleştirmeni olmalı mıyım?

Telaşlı yiyicilerin başvurması gerekmez. Fakat bu tek uyarı değil. Bu kariyere başlamadan önce, hevesli yemek eleştirmenleri, mesleğin bazı temel gereksinimlerini yerine getirip getirmediklerini kendilerine sormalıdır:

Yemek ve mutfak sanatları coşkusu
Yemek sevgisi; maceracı yemek için bir iştah; başarılı bir yemek eleştirmeni olabilmek için yemek sunumu ve servis deneyimine ilgi duyulması çok önemlidir.

Üstün analitik ve duyusal değerlendirme becerileri
Elbette, tatları, dokuları ve tatları ayırt etme yeteneği yemek eleştirmenleri için çok önemlidir. Bu durum bir makarna tabağında narin bir limon tonu kadar basit bir şey fark etmek veya bir hamburgerin çıtır marulu ve yumuşak bir çörek ekmeği üzerinde mükemmel bir şekilde ızgara edilmiş dana etindeki farklı niteliklerini ayırt etmek anlamına gelebilir.

Tarafsız kalma kapasitesi
Yemek eleştirmenleri, objektifliklerinin kariyerlerinin temeli olduğu gerçeğini asla gözden kaçırmamalıdır. Okuyan ve dinleyen halk, dürüst ve tarafsız incelemeler ve bilgiler arar ve bekler.

Restoran ve gıda kalite standartları bilinci
Tüm endüstri düzeylerindeki standartları anlamak ve takdir etmek olmadan, bir gıda eleştirmeni okuyucular veya dinleyiciler arasında güven oluşturamaz.

Etkileyici yazı stili
Bu durum hem basılı hem de yayın medyasının, işe aldıkları yemek eleştirmenlerinden ilgi çekici ve eğlenceli materyaller talep ettiği rekabetçi bir meslektir.

Çalışma saatleri ve konum açısından esneklik
Bu durum şehir merkezindeki bir ofiste dokuzdan beşe kadar rutine alışmış veya adanmış hiç kimsenin mesleği değildir.

Son teslim tarihlerini karşılama yeteneği
Medya kuruluşlarının yayın tarihleri ​​vardır ve katılımcılarının bunlara uymasını beklerler.

Güçlü kişiler arası, iletişim ve ağ oluşturma becerileri
Birçok gıda eleştirmeni, işverenlerle bağlantı kurma ve etkileşim kurma kapasitesi başarıları için çok önemli olan serbest çalışanlardır.

Gıda Eleştirmeni olmak için kaç yıl okunur?

Bir gıda eleştirmeni olmak için belirlenmiş bir giriş şartı olmadığından, alana girmek için kesin bir süre gerekli değildir. Bununla birlikte yiyecek eleştirmenlerinin çoğu İngilizce, gazetecilik veya iletişim alanlarında Lisans Programı kazandığından, en az dört yıllık bir eğitim olasıdır. Bir derece genellikle aşçılık kursları ile desteklenir ve tabii ki serbest meslek sahibi veya işveren olarak pratik iş deneyimi ile birleştirilmelidir. Bu yüzden bir yemek eleştirmeninin güvenilirlik kazanmadan, itibar kazanmadan ve bu alanda yerleşmeden önce beş veya altı yıl geçirmesi nadir değildir.

Gıda Eleştirmenleri neye benzer?

Pek çok insan yemek eleştirmeni olmanın eleştirel olmakla ilgili olduğunu düşünüyor. Bu sadece kısmen doğru. Kariyer, daha çok dikkat etmek ve ayrıntıları fark etmekle ilgilidir. Belirli bir yemek mekanının bir eleştirmen tarafından tercih edilmemesi, belirli bir okuyucu veya dinleyici kesimine hitap etmeyeceği anlamına gelmez. Hiçbir restoran herkesi memnun edemez. Bir yemek eleştirmeninin işi, deneyimini olabildiğince açık bir şekilde sunmaktır. Bu iş kolundaki amaçlardan biri, hedef kitlenizi yanıltmaktan kaçınmaktır.

Yemek eleştirmeninin ikincil izleyicisi restoranın kendisidir. Düşünceli bir inceleme, kurumun dışarıdan birinin bakış açısından neyin işe yarayıp neyin yaramadığını değerlendirmesi için bir fırsattır. Yapıcı bir eleştirinin sahipleri ve yöneticileri her zaman korkutması gerekmez; aslında yemek, hizmet ve atmosferde olumlu bir değişikliğe neden olabilir. Bazı durumlarda eleştirmene minnettarlık bile getirebilir.

Özgün eleştirmen, kamuya açık bir şekilde yazmayı veya konuşmayı sever; detaylara dikkat eder; yeni yemekler yemekten hoşlanır; gıda ve restoran endüstrisinin tüm yönleriyle ilgileniyor; ve son derece rekabetçi bir alanda çalışmak rahat. Eleştirmenlerin mesleki bütünlük duygusunu elde etmeleri ve akranları ve izleyicileri arasında uzun ömürlülük ve saygı geliştirmeleri bu özellikleri ve nitelikleri geliştirmektir.

Gıda Eleştirmeni Olma Adımları

Eğitim. Deneyim. Uzmanlık. Çoğu kariyer için geçerli olduğu gibi, bu üç kelime bir yemek eleştirmeni olma yolunu kısaca özetliyor.

Gıda Eleştirmenleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu