Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı, satılmadan, ipotek edilmeden, vergilendirilmeden, sigortalanmadan veya geliştirilmeden önce arsanın ve o arsadaki binaların değerini tahmin eden kişidir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ne Yapar?

Gayrimenkul değerleme uzmanları aşina oldukları yerlerde çalışırlar ve genellikle mülkün değerini etkileyebilecek herhangi bir çevresel sorun veya diğer endişelerin farkındadırlar. Genellikle tek seferde bir mülke değer verirler ve genellikle ticari veya konut gibi belirli bir gayrimenkul türünde uzmanlaşırlar.

Gayrimenkul değerleme uzmanları genellikle şu maddeleri yapar:

  • Kamuya açık kayıtlarda gayrimenkul mülklerinin yasal açıklamalarını doğrulayın
  • Benzersiz özelliklere dikkat ederek yeni ve mevcut mülkleri inceleyin
  • Mülklerin içini ve dışını fotoğraflayın
  • Değeri belirlemeye yardımcı olması için “karşılaştırılabilirleri” veya yakınlardaki benzer mülkleri kullanın
  • Gayrimenkul değeri hakkında yazılı raporlar hazırlayın
  • Her bir gayrimenkul mülküyle ilgili güncel verileri hazırlayın ve saklayın

Değerleme uzmanları, bir mülkün değerini tahmin ederken, mülkün ve yakın çevredeki gürültülü otoyol gibi çevrenin benzersiz özelliklerini not eder. Ayrıca bir binanın temelinin ve çatısının durumunu veya yapılmış olabilecek herhangi bir tadilatı da dikkate alırlar. Değerleme uzmanları, durumunu belgelemek için binanın dışını fotoğraflamanın yanı sıra belirli bir oda veya özelliğin fotoğrafını da çekebilir. Değerleme uzmanı, mülkü ziyaret ettikten sonra, karşılaştırılabilir konut satışları, kira kayıtları, konum, görünüm, önceki değerlendirmeler ve gelir potansiyeli gibi şeyleri göz önünde bulundurarak mülkün değerini tahmin eder. Değerleme uzmanları tüm süreç boyunca araştırmalarını, gözlemlerini ve mülkün değerinin hesaplanmasında kullandıkları yöntemleri titizlikle kaydederler.

Gayrimenkul değerleme uzmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul değerleme uzmanlarının farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

En Popüler:  Pazarlama Asistanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Gayrimenkul değerleme uzmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Gayrimenkul eksperleri ofislerde çalışsalar da günlerinin büyük bir kısmını sahada geçirerek saha ziyaretleri gerçekleştiriyorlar. Çoğu çalışanı normal iş saatlerinde tam zamanlı çalışır. Ofiste ve sahada geçirilen zaman, uzmanlığa bağlıdır. Konut değerleme uzmanları, birkaç haftayı bilgileri analiz etmek ve bir mülk hakkında rapor yazmak için harcayabilen ticari değerleme uzmanlarına göre ofis işlerine daha az zaman harcama eğilimindedir. Bankalar ve ipotek şirketlerinde çalışan değerleme uzmanları, genellikle zamanlarının çoğunu ofis içinde geçirerek, gerektiğinde saha ziyaretleri yaparlar.

Gayrimenkul değerleme uzmanları genellikle normal iş saatleri içinde tam zamanlı çalışırlar. Bununla birlikte genellikle “bağımsız maaş değerleme uzmanları” olarak adlandırılan serbest meslek sahibi değerleme uzmanları, akşamları ve hafta sonları rapor yazma da dahil olmak üzere, genellikle 40 saatlik standart bir çalışma haftasından fazla çalışırlar.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu