Gardiyan Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğer bir zorluğun tadını çıkarırsanız, baskı altında sakin kalabilir ve insanların yaşamlarıyla daha iyi seçimler yapmalarına yardımcı olmak istiyorsanız bir kariyeri subay olarak düşünün.

Bir hapishane memuru olarak mahkemeler tarafından hapishanede işlenmiş kişilerin güvenliği, denetimi, eğitimi ve rehabilitasyonu için sorumluluk alacaksınız. Bu durum mahkumları kendileri ve etraflarındakiler için güvenli ve sağlıklı bir ortamda en iyisini yapmaları için motive etmeyi içerir.

Gözetim görevlerinize ek olarak mahpuslarla olumlu iş ilişkileri kurabilmeli ve sürdürebilmeli, rehabilitasyonu etkilemek için otoriteyi büyük bir anlayış ve şefkatle dengeleyebilmelisiniz.

Rolün niteliği, ayaklarınız üzerinde düşünme, hızlı kararlar alma ve beklenmeyen durumlarla etkin bir şekilde başa çıkma becerisi gerektirir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir hapishane memuru olarak yapmanız gerekenler:

 • Mahpusları yasal, güvenli ve emniyetli bir şekilde denetleyin, yönetin ve kontrol edin
 • Sorumluluk sahibi olanların hesabını sakla ve uygun düzeni sağla
 • Mahkumlar, personel ve ziyaretçiler üzerinde güvenlik kontrolleri ve arama prosedürleri yapın
 • Ziyaretleri denetlemek ve devriye görevlerini yürütmek
 • Dış ziyaretlerde mahkumlara eşlik et, örneğin hastaneye
 • Mahkum değerlendirmelerinde yardımcı olmak
 • Mahpuslara tavsiyede bulunur ve danışmanlık yapar ve gerektiğinde profesyonel yardıma erişebildiklerinden emin olun
 • Olayları ‘ilk sahnede’ olarak ele alın ve sorunları çözmek için bir ekibin parçası olarak çalışın
 • Uygun yerlerde yetkili fiziksel kontrol ve kısıtlama prosedürleri kullanmak
 • Mahkumların mallarına bakmak
 • Mahpusların haklarının ve saygınlığının ve kişisel sorumluluklarının farkında olma
 • Korunmasız mahpuslar ve kendine zarar verme riski olanlara uygun bakım ve destek sağlamak
 • Zorbalık ve intihar önleme politikalarını teşvik etmek
 • Atölyeler dahil olmak üzere rehabilitasyon programlarında aktif olarak yer almak
 • Sağlık ve sosyal hizmet uzmanları da dahil olmak üzere diğer uzman personel ile ilişkiler geliştirmek
 • Yöneticiler/kalite kontrol amacıyla ilgili rapor ve dokümantasyonu hazırlar.
 • Kayıtları tutmak ve güncellemek ve mahkum raporlarını yazmak
 • Ulusal ve yerel politika ve mevzuata uymak.

İşinizin bazı yönleri, çalıştığınız cezaevi türüne ve güvenlik seviyesine göre değişecektir. Örneğin A kategorisindeki mahkumlar, C kategorisinden daha yakın denetime ihtiyaç duyarlar.

Yüksek dereceli cezaevi memurlarının, diğer memurları denetleme veya cezaevinin bir alanına veya kanadına bakma gibi ekstra sorumlulukları vardır.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Hapishane ve Denetleme Servisi’ndeki maaşlar, farklı sınıflarda, ülkenin alanlarına ve bireysel hapishanelere göre değişmektedir.
 • Cezaevlerinde başlangıç ​​maaşları, 37 saatlik bir hafta için 59.000 TL ile 41 saatlik bir hafta için 62.000 TL arasında değişebilir.
 • Birçok yerde 53.000 TL kazanabilirsiniz (haftada 41 saat).
 • Cezaevi memuru işe alım için başlangıç ​​maaşı 37.921 TL’dir. Adaylık aşamasında 12 ay ve daha uzun bir süre boyunca iyi bir performans sergiliyorsanız, yaklaşık beş yıl boyunca başlangıç ​​bandında en üst seviyeye çıkmayı bekleyebilirsiniz.
En Popüler:  Askeri Doktor Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Hapishane memurları ayrıca bir Çocuk Bakım kuponu ve bir sezonluk bilet avansı da içerebilecek olan, bir Kamu Hizmeti emekli maaşı ve diğer avantajlardan yararlanabilir.

Özel cezaevlerinde ödeme koşulları ve emeklilik planları yukarıdan değişebilir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Cezaevi memurlarının, geceler, hafta sonları ve resmi tatil günleri de dahil olmak üzere düzenli, sosyal olmayan saatlerde çalışması gerekmektedir. Çalışma saatleri, haftada 41 saate kadar sözleşmenize rağmen vardiya döngüsü boyunca haftada ortalama 37 saattir.

Maaş ve çalışma saatleri hapishanelere göre değişmektedir. Bu yüzden başvurmadan önce şartlar ve koşulları kontrol ediniz.

Yarı zamanlı veya iş paylaşımı çalışması için fırsatlar var. Denetimli serbestlik süresi, denetimli serbestlik süresini başarıyla tamamlayan cezaevi görevlileri için geçerlidir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Hapishane binaları çok modernden 19. yüzyılın sonlarına ve 20. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Büyük kuruluşların çoğunda büyük yenileme çalışmaları devam etmektedir. İşlerin çoğu kapalı alanda olmasına rağmen devriye ve denetleme görevleri dışarıda zaman geçirmeyi gerektiriyor.
 • İş zor olabilir ve esnek bir yaklaşım gerektirir. Zor, çatışma durumları ortaya çıkabilir.
 • Cezaevi memurlarına üniforma verilir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Cezaevi memuru olmak için başvuruda bulunmanız gerekir:

 • 18 yaş veya üstü
 • Çalışma hakkına sahip olmak
 • Bir görev almaya başlamadan önce güvenlik ve kimlik kontrollerinden geçmesi

Kişisel nitelikler ve yaşam deneyimi akademik niteliklerden daha önemlidir.

Tüm başvuru sahiplerinin, çalışmaya uygun olmalarını onaylamak için kısa bir online başvuru tamamlamaları gerekir. Daha sonra durumsal değerlendirme testinden (gerçek hayat senaryolarına nasıl tepki verdiğinizi kontrol etmek için) ve matematik testinden oluşan online bir teste girmeniz gerekecektir.

Başarılıysanız, fiziksel uygunluğunuzu ve bir cezaevi memuru olmak için gereken beceri ve niteliklere sahip olup olmadığınızı değerlendirmek için bir işe alım değerlendirme gününe katılmanız gerekir. Değerlendirmeler yazılı bir sınav, rol yapma ve uygunluk sınavını içerecektir. İyi görüş de önemlidir.

Tamamlanması birkaç ay alabilecek olan veterinerlik sürecinden geçmeniz gerekecektir. Başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi edinin.

İşe alım süreci dört değerlendirmeden oluşur; psikometrik test, başvuru değerlendirmesi, yetkinlik temelli mülakat ve uygunluk testi.

Giriş şartları ve özel hapishaneler için eğitim hakkında bilgi almak için bireysel sağlayıcılarla iletişim kurun.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekecek:

 • Girişkenlik ve öz motivasyon dahil olmak üzere güçlü kişiler arası beceriler
 • Bir dizi insanla başa çıkabilme becerisiyle mükemmel iletişim ve insan becerileri
 • Kişisel bütünlük ve esneklik
 • Liderlik potansiyeli ve sorumluluk alabilme
 • Takım çalışması yetenekleri ve diğerlerinden öğrenme
 • Karar verme becerileri
 • Organizasyon becerileri
 • Baskı altında sakin kalabilme
 • Kendine güven ve duygusal zeka
 • Fiziksel dayanıklılık
 • Cezaevlerinin daha geniş ceza adaleti sistemine ve genel olarak topluma nasıl uyduğunun farkındalığı.
En Popüler:  Dedektif Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İşverenler ve İş İlanları

Hapishaneler özel sözleşmeli olarak çalışmaktadır ve kendi işe alımlarından sorumludur. Özel cezaevleri, diğer bakımlardan da farklı olabilir. Fakat aynı kural ve yönetmeliklerine tabidirler.

Cezaevi memuru fırsatları, ceza merkezlerinde, genç suçluların kurumlarında ve açık veya yeniden yerleştirme cezaevlerinde de mevcuttur.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

İlk eğitim haftanızı, meslektaşlarınızla tanışmak için meslektaşlarınızla geçirir ve çeşitli eğitim alanlarından birinde on haftalık Cezaevi Görevlisi Giriş Seviyesi Eğitimi (POELT) kursuna katılmadan önce cezaevi rutini hakkında bilgi edinirsiniz.

POELT kursu kişilerarası becerilerinizi ve mahkumlarla çalışma yeteneğinizi geliştirmek için tasarlanmış kapsamlı bir eğitim programıdır. Tabii size kontrol ve kısıtlama teknikleri yanı sıra arama ve güvenlik prosedürleri öğretecektir.

POELT’i başarıyla tamamladığınızda, hizmetinize geri dönecek ve eğitiminizden öğrendiklerinizi uygulayacağınız bir konsolidasyon haftası alacaksınız.

Kurs sırasında, cezaevi memuru olarak görevlerinizi yerine getirebilmek için gözetim ortamındaki bireylerin yönetiminde ve bakımında diplomasını tamamlamanız gerekir.

Hapishane memurları için deneme süresi bir yıldır ve ilk eğitiminiz bu süre boyunca devam edecektir. Adaylık döneminizi başarıyla tamamlamak için her bölümü geçmeniz gerekir.

Özel cezaevlerinde eğitim ve gelişim fırsatları şirkete bağlı olarak değişecektir. Detaylar için firmalar ile irtibata geçiniz.

Yeni memurlar, cezaevi hizmetine hapishanenin güvenliğinden ve işletilmesinden sorumlu olan operasyon memuru olarak girerler.

Cezaevi memurları, eşitlik ve çeşitlilik, zorlayıcı davranışlarla başa çıkmak, intiharı önleme ve zorbalıkla mücadele programları ile tanıtım programlarına erişim fırsatları gibi alanlarda çeşitli eğitim ve gelişim faaliyetlerine erişebilir.

Kariyer ve İş İmkanları

Daha fazla sorumluluk ve personel yönetimini içeren gönderiler bariz tanıtım yolunu oluşturur. Diğer fırsatlar arasında eğitim ya da servis merkezinde çalışma ya da belirli mahkum gruplarıyla ya da aileleriyle yapılan rehabilitasyon çalışmaları gibi hizmetteki uzman projeler içinde çalışma sayılabilir.

Yetenekli memurların kendilerini hazır hissettiği anda terfi başvurusunda bulunmaları teşvik edilir. Bu durum yetenekleri ve bir sonraki seviyede çalışma yeteneğini değerlendirmek için tasarlanmış birçok seçim prosedüründen geçmeyi içerir.

Farklı cezaevi işlevleri (örneğin, güvenlik, performans yönetimi), farklı cezaevi kategorileri veya farklı cezaevi toplulukları, örneğin; anneler ve bebekler, korunmasız mahkumlar veya genç suçlular. Bunu takiben kıdemli yönetici akreditasyonuna başvurabilir ve sonra kendi hapishanenizi yönetmeye devam edebilirsiniz. Cezaevi yöneticileri, cezaevi memurlarını, görev valilerini ve diğer personeli içeren bir ekibin yönetiminden genel olarak sorumludur.

Alternatif olarak üst düzey bir yönetim pozisyonuna transfer olabilir veya cezaevi hizmetinin dışındaki bir role geçebilirsiniz. Üst düzey yöneticilere yönelik fırsatlar arasında, üçüncü sektör sağlayıcılarla veya bakanların özel ofislerinde çalışan Kamu Hizmeti veya Adalet Bakanlığı içindeki politika rolleri bulunmaktadır.

Bir yıllık deneme süresinin bitiminden sonra, memurlar terfi için başvurabilirler ve bireysel liyakat ve yetenekleri değerlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu