Fotoğraf Sanatçısı Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

Fotoğraf Sanatları Meslekleri İçin Kariyer Tanımları

Fotoğraf sanatçıları, sanatsal fotoğraflar ve sanat eserleri oluşturmak için çeşitli profesyonel fotoğraf ekipmanlarıyla birlikte dijital veya film kameraları kullanır. Genel görevler arasında renk analizörleri kullanmak, fotoğraf kimyasallarını karıştırmak ve negatif veya baskıları rötuşlamak bulunur. Fotoğraf sanatçıları, müşterileri çekmek, konu kompozisyonunu incelemek, yapay ışıklar ve filtreler yoluyla konuları geliştirmek ve düzenleme yazılımı kullanmak için çalışmalarını pazarlar. Fotoğraflarının konuları geniş ölçüde değişkenlik gösteriyor ve büyük ölçüde işverenine ve seçtiği sektöre bağlı.

Eğitim Ortaöğretim sonrası eğitim gerekmez. Fakat lisans derecesine sahip olmak deneyim kazanma ve iş bulma konusunda faydalıdır.
İş Yetenekleri El-göz koordinasyonu, kamera işlemleri bilgisi, fotoğraf düzenleme yeteneği, ortamla yaratıcılık, kompozisyon ve aydınlatma anlayışı
Ortalama Maaş (2023)* 32.490 TL (tüm fotoğrafçılar için)
Kariyer Durumu (2016-2026)* %-6 (tüm fotoğrafçılar için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Fotoğraf sanatçıları ve portre fotoğrafçıları genellikle lise sonrası eğitim gerektirmez. Bununla birlikte bir lisans veya lisans derecesini fotoğrafçılık programında tamamlamak, portföyünüzü oluşturmanıza ve kamera ayarları, fotoğraf ekipmanları, grafik yazılımı ve aydınlatma konularında eğitim almanıza yardımcı olabilir. Dersler arasında temel fotoğrafçılık, grafik tasarımına giriş ve renkli fotoğrafçılık yer alabilir. Ek olarak fotoğraf sanatçıları, profesyonel bir fotoğrafçıya yardımcı olarak endüstri deneyimi kazanabilirler.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Fotoğrafçıların kamera işlevleri, ışıklandırma ve kompozisyon hakkında sağlam bir anlayışa sahip olmaları gerekir. Ayrıca iyi bir koordinasyon ve görüşe sahip olmalıdırlar. Sanatsal yetenek ve yaratıcı bir doğa, duygusal bir tepkiyi teşvik eden bir tür fotoğraf çekebilmek için şarttır. Fotoğraf sanatçılarının, fotoğraf düzenleme yazılımını nasıl kullanacaklarını ve kullanacaklarını anlamaları ve İnternet’in nasıl kullanılacağı ve benzersiz bir fotoğraf portföyünün nasıl oluşturulacağı konusunda temel bir anlayışa sahip olmaları gerekir.

En Popüler:  Hisse Senedi Yatırımcısı Nedir, Ne İş Yapar? Ne Kazanır?

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre fotoğrafçıların ortalama maaşları 2017’de 32.490 liraydı. Ayrıca MİB rakamlarına göre tam zamanlı pozisyon sayısını azaltan daha fazla şirket kendi fotoğrafçılarından ziyade serbest fotoğrafçıları işe alıyor. Genel olarak fotoğrafçılık alanındaki istihdamın 2016’dan 2026’ya kadar %6 oranında düşmesi bekleniyor.

Benzer Meslekler

Fotoğrafçılık ve sanatla ilgili benzer meslekler şunlardır:

Grafik Tasarımcısı

Fotoğraf sanatçıları fotoğrafik görüntüler oluşturup işlerken, grafik tasarımcıları görüntüye metin ve başka öğeler ekleyerek bunun ötesine geçerler. Dijital ve basılı projeler için mizanpaj, metin ve renk şemalarını belirlemeye ek olarak elle ve bilgisayar yazılımı ile orijinal illüstrasyonlar oluştururlar. Bu mesleğe girmek için, genellikle grafik tasarım alanında lisans derecesi veya bununla ilgili bir sanat alanı gerekir. Eğitim programları, iş arama sırasında sunmak için profesyonel bir portföy oluşturma fırsatı sağlayacaktır. MİB, 2016-2026 yıllarında grafik tasarımcıların istihdamında %4’lük bir artış öngördü ve bu işçilerin 2017 yılında ortalama 48.950 Türk lirası yıllık maaş aldığını tahmin etti.

Film ve Video Editör

Hareketsiz görüntüler yerine hareketli görüntülerle çalışmak isteyenler için, film ve video düzenleme alanında kariyer doğru seçim olabilir. Bu editörler, yönetmenin genel sanatsal vizyonuna uymayabilecek bölümleri kesmenin yanı sıra, film ve video bölümlerine ses ve görsel öğeler ekler. İstihdam kazanmak için, genellikle bir film veya yayın alanındaki lisans derecesi gerekir. İşin çoğu şimdi dijital olarak yapıldığı için yazılım ve dijital ekipman bilgisi gereklidir. MİB, bu alanda 2016 ve 2026 yılları arasında yaklaşık 5.950 iş yaratılmasının beklendiğini. Fakat bunların çoğu özel efekt kullanımı nedeniyle sinema endüstrisinde bulunacağını tahmin ediyor. Film ve video editörleri, 2017 MİB verilerinde gösterildiği gibi, ortalama maaş olarak 61.190 TL kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu