Pazarlama Müdürü: Maaş, Gereksinimler ve Kariyer Bilgileri

Baş pazarlama yetkilileri, şirketi konumlandırmak veya satışları artırmak için bir şirketin markasını, imajını ve pazarlamasını yöneten yöneticilerdir. Bu pozisyonlar kolej derecesi ve alanında deneyim gerektirir. Bu pozisyonlar için görünüm tüm işler kadar hızlı.

Genel Bilgiler

Baş pazarlama sorumlusu veya CMO, hem ürün satışlarını artıran hem de marka imajını veya pazarlama kampanyalarını geliştiren çok çeşitli görevlerde bulunan üst düzey bir yöneticidir. CMO, tüm pazarlama bölümlerinde etkili pazarlama stratejilerinin entegrasyonunu sağlamak için doğrudan satış, pazarlama ve geliştirme departmanlarıyla birlikte çalışır. Bir CMO, alandaki geniş deneyimin yanı sıra, reklamcılık veya pazarlama alanında lisans derecesine sahip olabilir. Fakat çoğu, pazarlamada uzmanlık sahibi olan işletme yönetimi alanında da yüksek lisans derecesine sahiptir.

Eğitim Şartları İşletme veya pazarlama alanında veya ilgili diğer alanlarda lisans veya yüksek lisans derecesi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) Tüm üst düzey yöneticiler için %6*
Ortalama Maaş (2023) TL 171.459**

Kaynaklar: *Meslek İstatistikleri Bürosu, **PayScale.

Pazarlama Müdürü İş Sorumlulukları

Baş pazarlama yetkilileri, satış hedefleri, pazarlama politikaları ve müşteri ilişkileri programları geliştirerek bir işletmedeki veya organizasyondaki tüm pazarlama ve satış işlevlerini denetler. Bir CMO’nun genel sorumlulukları arasında reklam materyali hazırlamak, pazar araştırmalarını yönlendirmek, fiyat belirleme, mevcut piyasa değerlerini tahmin etme ve piyasa eğilimlerini öngörme yer alır.

Pazarlama Şefi Eğitim Şartları ve Nitelikleri

CMO’lar dahil olmak üzere çoğu üst düzey yönetici, lisans derecesine ve kapsamlı mesleki deneyime veya yüksek lisans derecesine sahiptir. Bir pazarlama uzmanlığı olan İşletme Yüksek Lisans, pazarlama teorileri ve stratejileri yanı sıra yönetim yetenekleri ve iş geçmişi ile adaylar sağlar. Pazarlama etkili ve yaratıcı iletişim gerektirdiğinden, pazarlama şefi gazeteciler gazetecilik, iletişim, reklamcılık veya halkla ilişkiler konularında da bir dereceye sahip olabilirler.

En Popüler:  Yazılım Mühendisliği Mimarı Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Bir CMO pozisyonu için mükemmel iletişim yetenekleri gereklidir. Müşteriler, çalışanlar, yöneticiler ve yönetim kurulu üyeleri ile sürekli etkileşim nedeniyle, bir CMO fikirlerini etkin ve ikna edici bir şekilde sunabilmelidir. Bir ekonomi pazarlaması için ekonomi, muhasebe ve verilerin eleştirel analizini yapabilme anlayışı da gereklidir. Tüm üst düzey yöneticilerin diğer önemli özellikleri arasında güçlü liderlik, motivasyon ve problem çözme yetenekleri yer almaktadır.

Pazarlama Şefi Maaş ve Kariyer Bilgisi

Ağustos 2019 tarihli raporlara göre baş pazarlama görevlileri yıllık 87.000 TL ile 257.000 TL arasında aldılar. Aynı kaynağın, aynı yıl elde edilen ortalama maaşın 171.000 TL olduğunu belirtti.

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2018’de en fazla pazarlama müdürü istihdam eden endüstrilerin şirket ve işletmelerin yönetimini içerdiğini; bilgisayar sistemleri tasarımı ve ilgili hizmetler; yönetim, bilimsel ve teknik danışmanlık hizmetleri; sigorta şirketlerive reklamcılık, halkla ilişkiler ve ilgili hizmetler. MİB, 2018-2028 yılları arasında tüm pazarlama yöneticileri için istihdam olanaklarında %8 artış bekliyordu. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), aynı dönemde, üst düzey şirket yöneticileri için olan işlerin, tüm meslekler için ulusal ortalamalarla aynı olduğu gibi, yaklaşık %6 oranında artacağını tahmin ediyordu.

Baş pazarlama yetkilileri, işle ilgili bir konuda lisans derecesi gerektirir ve genellikle yüksek lisans derecesine sahip olmaları gerekir. İşletme ve pazarlama konusunda geniş tecrübe gerektirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu