Flebotomist Nedir? Maaşları, Eğitimi ve Kariyeri

Flebotomist İçin Görev Tanımı

Flebotomistler, kan reçetelerini hekimlerin reçete ettiği veya tıbbi uzmanları denetlediği şekilde toplar, etiketler ve nakleder. Ayrıca hasta verilerini kaydeder ve bilgisayar sistemlerine girerler. Flebotomi teknisyenleri hastanelerde, laboratuvarlarda, tıbbi ofislerde veya kan bağışı organizasyonlarında çalışabilir ve genellikle hızlı tempolu bir ortamda hastalarla doğrudan çalışır. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre diğer klinik laboratuvar teknisyenleri gibi flebotomi teknisyenlerinin, hastanelerde iş bulmaları doktorların veya özel laboratuvarlarınkinden daha fazladır.

EğitimDiploma veya sertifika; devlet lisansı bazen gerekli
İş YetenekleriDetaylara dikkat, bilgisayar ve veri girişi yeterliliği, kişilerarası iletişim becerileri, el-göz koordinasyonu
Ortalama Maaş (2023)*34.710 Türk lirası (flebotomistler)
İş Büyümesi (2016-2026)*%25 büyüme (flebotomistler)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Flebotomist olmak için, genellikle 1 yıldan az süren ve sertifika veya diploma kazanma ile sonuçlanabilecek bir eğitim programı tamamlanmak zorundadır. Sertifika alabilmek için Flebotomist birkaç profesyonel kuruluş veya dernekten birinden bir sertifikasyon sınavına girerler. Flebotomistler matematik, damar delinmesi, kan alma prosedürleri, güvenlik kurallarını, bilgisayar becerilerini ve laboratuvar prosedürlerini inceler. Sınıf çalışması ve klinik uygulama, bir flebotomi eğitiminin kritik parçalarıdır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Flebotomistler detaylara büyük dikkat göstermelidir. Bilgisayar ve veri girişi becerilerine, iyi iletişim becerilerine, dokunsal becerilerine ve el-göz koordinasyonuna ihtiyaçları var. Flebotomistler ayrıca oturmak, ayakta durmak ve eğilmek için fiziksel yeteneklere de ihtiyaç duyarlar.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

MİB’e göre flebotomistler için kariyer olanaklarının 2016 ve 2026 arasında %25 oranında artması bekleniyor.

Benzer Meslekler

Aşağıdakiler diğer bazı sağlık teknisyeni kariyerleri:

En Popüler:  İş Geliştirme Direktörü Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Biyolojik Teknisyen

Flebotomistler gibi, biyolojik teknisyenler de kan örnekleriyle çalışır. Fakat kan almak yerine, bir biyolojik teknisyen kan örneğini test edebilir ve analiz edebilir. Flebotomistlerin aksine, biyolojik teknisyenleri genellikle lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. Fakat MİB’e göre ortalama ücretleri de daha yüksektir. 2017’de MİB biyolojik teknisyenlerin ortalama ücretinin 47.410 TL olduğunu bildirdi. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), biyolojik teknisyen işlerinde 2016’dan 2026’ya kadar %10 artış öngörüyor.

Veteriner

Hayvanlardan kan örneklerini insanlardan daha fazla almak isteyenler için veteriner olarak kariyer yapmak iyi bir seçenek olabilir. Veteriner teknisyenler veterinerlik ofisinde köpekler, kediler ve diğer hayvanlardan kan ve idrar örnekleri almak da dahil olmak üzere birçok işlevi yerine getirir. Veteriner ayrıca hayvanları ilaçla tedavi edebilir ve evcil hayvan sahipleriyle evcil hayvanlarının bakımı hakkında konuşabilir. Veteriner genellikle 2 yıllık bir eğitim programını tamamlamaları gerekir. MİB’e göre veteriner teknoloji uzmanlarının ve teknisyenlerin 2016-2026’da on yıl içinde ortalama %20’lik iş artışı görmeleri bekleniyor. 2017 Mayıs ayı itibariyle, veteriner teknoloji uzmanları ve teknisyenleri, ortalama 34.710 Türk lirası tutarında bir yıllık maaş aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu