Fırın Onarım Teknikeri Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Fırın Onarım Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Fırınlar, bir evin veya başka bir yapının işgücüdür ve problemler ortaya çıkıncaya kadar genellikle göz ardı edilir ve bu durum sahipleri için sefildir. Fırın tamir teknisyenleri, voltmetreler ve yanma analizörleri gibi teşhis araçlarındaki verileri yorumlayarak ve sistem kontrollerini buna göre ayarlayarak fırını normal fonksiyonuna geri döndürür. Fırınlar için yakıt gereksinimleri zamanla gelişti ve doğal gaz, akaryakıt, kömür veya odun yakıyorlar. Fırın tamir teknisyenleri, Tranee göre her birinin özel gereksinimlerini bilmelidir, önde gelen bir fırın üreticisi.

Eğitim HVAC sertifika programı, adaylık, iş başında eğitim
İş Yetenekleri Mekanik yetenek, problem çözme ve iletişim becerileri
Ortalama Maaş (2023) Yıllık 47.080 Türk lirası (ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekaniği ve montajcıları)
İş Büyümesi (2016-2026) %15* (ortalamadan çok daha hızlı) (ısıtma, iklimlendirme, soğutma mekanik ve tesisatçıları)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bazı fırın tamir teknisyenleri işle ilgili becerilerini öğrenirken, işverenler bugün artan fırınlaşma nedeniyle sertifikalı bir ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma (HVAC) programı tamamlayanları işe almayı tercih ediyor. Programlar, istenen uzmanlığa ve verilen sertifikaya veya dereceye bağlı olarak altı ay ile iki yıl arasında değişmektedir. Öğrenciler, sıcaklık kontrolü teorisi, ısı dağılımı ve ekipman tasarımı teorisini öğrenerek başlarlar ve çeşitli cihazlarla uygulamalı onarım çalışmalarına devam ederler. Öğrenciler ayrıca çevre yasaları ve uygunluk konusunda da eğitilirler. Bir HVAC programını tamamladıktan sonra, öğrenciler genellikle 6-12 aylık bir stajı tamamlarlar.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Fırın tamir teknisyenleri, problem çözme becerisine sahip olmalı ve özellikle ölçme ölçerler olmak üzere çeşitli aletlerle usta olmalıdır. Fırın arızaları yıkıcı ve huzursuz edicidir. Bu da mal sahiplerinin sorunu giderebilecek kişilere ironik olarak hayal kırıklıklarını yaşamalarına neden olur. Fırın tamir teknisyenleri sempatik olmalı ve karmaşık tamir bilgilerini ev ve iş sahiplerine anlaşılır ve güven verici bir şekilde aktarabilmelidir.

En Popüler:  Mali İşler Uzmanı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre fırın tamir teknisyenleri de dahil olmak üzere, tüm HVAC tamircilerinin istihdamının, 2016’dan 2026’ya kadar %15 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Çevre için endişe, yeni enerji tasarrufu sistemlerinin geliştirilmesine yol açtı ve onları iyi çalışır durumda tutmak için yetenekli fırın tamir teknisyenleri talep edecek. HVAC mekaniği için ortalama maaş, 2017’de 47.080 liraydı.

Benzer Meslekler

Size hitap edebilecek bir Fırın Onarım Teknisyeni ile benzer diğer işler şunlardır:

Ev Aletleri Tamircisi

Ev aletleri tamircileri, müşterilerin evlerinde ve iş yerlerinde servis aletleri. Kırık bir cihazın neden çalışmadığını belirlemek için teşhis araçlarını ve araçlarını kullanır, düzeltmek için maliyetleri tahmin eder ve cihazın tekrar çalışmasını sağlamak için bu işi yapar. Mesleki eğitime ek olarak bazı ev aleti tamircileri, bazı üreticilerin aletlerinin nasıl tamir edileceğini öğrenmek için şirket sponsorluğundaki seminerlere ve kurslara katılırlar. Kalkınan ev aletleri tamircileri, ilgili lise sonrası eğitim programlarını da bulabilir. Soğutucu maddeler ile çalışan her tamircinin, Çevre Koruma Ajansı (EPA) lisansı alması gerekir; gönüllü profesyonel sertifikalar da mevcuttur. Bir ehliyet sahibi olmak çok önemlidir. Çünkü çoğu onarım işi müşterinin evinde veya iş yerinde yerinde yapılır. MİB, ev aletleri tamircileri için iş büyümesinin 2016-2026’dan itibaren %4 oranında düşmesinin beklendiğini bildirdi. Bu alanda çalışan işçiler, MİB’e göre 2017nin Mayıs ayında 38.160 TL ​​ortalama para kazandı.

Elektrikçi

Elektrikçiler, konut ve ticari müşteriler için elektrik sistemleri kurar, bakımını yapar ve tamir eder. Elektrik sistemlerini tasarıma göre yeni yapılara koyabilir veya mevcut sistemlerdeki sorunları giderebilir, özel aletler ve aletler kullanarak parçaların onarımını veya değiştirilmesini sağlayabilir. Elektrikçiler çalışmalarını Ulusal Elektrik Kodunun standartlarının yanı sıra yürürlükteki tüm yerel düzenlemelere göre yürütürler. Lise diplomasına sahip istekli elektrikçiler 4 yıllık bir çıraklığı tamamlayabilir; İlgili bir ortaöğretim sonrası eğitim programını tamamlayanlar, bu süreyi stajyerlik şartlarına sayılarak harcayabilirler. Devlet lisansı gereklidir. Elektrikçiler, 2016-2026 arasında %9’luk bir iş artışı bekleyebilirler. Ajans ayrıca, elektrikçilerin 2017’de 54.110 TL ortalama para kazandığını da bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu