Finansal Tüccar Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Analitik bir aklınız varsa ve finansal piyasaları okumak ve kendinden emin kararlar almak için kararlı bir şekilde karar alıyorsanız, bir tüccar olarak üstün olacaksınız.

Finansal bir tüccar olarak bireyler ve bankalar dahil olmak üzere yatırımcılar için hisse senetleri, tahviller ve varlıklar alır ve satarsınız. Varlıkları en üst düzeye çıkarmak ya da finansal riski en aza indirgemek için fiyat yapacak ve esnaf işlem yapacaksınız.

Finansal işlemcinin türleri

İki tür tüccar vardır:

 • Akış tüccarları – Bankanın müşterileri için finansal piyasalardaki ürünleri satın almak ve satmak. Ürünler, menkul kıymetleri ve vadeli işlemler, opsiyonlar ve emtialar gibi diğer varlıkları içerir.
 • Satış tüccarları – Doğrudan müşterilerden talimatlar almak, sipariş vermek ve piyasadaki gelişmeler ve yeni finansal girişimler hakkında tavsiyelerde bulunmak. Müşteri ile piyasa yapıcı arasında aracı olarak hareket ederler.

Yatırımcılar, hisse senetleri, sabit faizli tahviller veya döviz piyasaları gibi belirli bir üründe uzmanlaşabilirler.

2008’den önce, tüccarların piyasadaki öngörülen hareketlere karşı bahis oynamak için bir bankanın parasını kullanmaları yaygındı. Bununla birlikte finansal krizin ardından, bu tür bir mülk ticareti yasaklandı veya yasaklanma sürecinde. Bankalar, sistemin başka bir vergi mükellefini kurtarmasını önlemek için, yüksek cadde bankacılığı işletmelerini yatırım bankacılığı silahlarından ‘çevre düzenlemesi’ zorunda kalacaklar. Bankaların bu değişiklikleri uygulamak için 2019 yılına kadar süreleri var.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Akış ve tescilli tüccarlar ile satışta çalışanlar arasında pek çok benzerlik olsa da rolleri önemli ölçüde farklılık gösterir. En büyük fark risktir. Satış yatırımcıları risk almaz, akış yatırımcıları risk alır.

Bir akış işlemcisinin iş faaliyetleri genellikle şu maddeleri içermektedir:

 • Meslektaşlarınızla konuşmak, telefon görüşmesi yapmak ve anında karar vermek
 • İlgili ürünlerinde fiyatlandırma yapmak
 • Elektronik ortamda veya telefonla işlem yapmak
 • Satış işlemcileri veya müşterilerle pazar hareketleri ile bağlantı kurmak
 • Piyasaların nasıl hareket edeceğini ve buna göre nasıl alış ve satış yapacaklarını tahmin etmek (özellikle gelecekteki bir tarihte pazarın durumunu tahmin etmeye çalışan türev yatırımcıları)
 • İlgili tüm işlemlerin ilgili taraflarını gün içerisinde bilgilendirmek
 • Bilgi toplama – eleştirel olarak yanlış yazılmış varlıklar, ayrıntılı veri analizi ve değerleme ile ilgili.

Satıştaki tüccarlar müşterilerle ilişkilere daha fazla odaklanır. Müşterileri için çekici olacağına inandıkları yeni finansal teklifleri analiz eder ve pazarlar.

Bir satış işlemcisinin günlük faaliyetleri şu maddeleri içerebilir:

 • Bilgi toplama ve piyasayı analiz etme
 • Detaylı veri analizi ve değerlemesi yapılması
 • Derinlemesine pazar raporları sunmak
 • Müşterileri etkileyen sorunları belirleme
 • Müşteri ilişkileri geliştirmek ve müşterilere fikir sunmak
 • Ticaret yapmak ve yeni müşterilerle anlaşmalar yapmak
 • Piyasa yapıcı tüccarların müşterileri ve ürünleri ile ilgili konular hakkında bilgilendirilmesi
 • Piyasa yapıcı tüccarlardan piyasa fiyatlarının alınması ve ticareti yürütmek.
En Popüler:  Emeklilik Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Stajyer finansal tüccarlar için başlangıç ​​maaşları, yaklaşık 46.000 TL ile 52.000 TL arasında değişebilir.
 • Tecrübeli tüccarlar için maaş aralığı 90.000 TL ile 190.000 TL arasındadır.
 • Tecrübeli satış kredisine sahip ortak bir yatırımcı üst düzey bir bankada yaklaşık 240.000 TL kazanabilir.

Özellikle kazanılan kârın bir oranına eşdeğer bir bonus ödenen özel yatırımcılar için çok yüksek kazançlar mümkündür.

Katkısız emeklilik planları ve ipotek sübvansiyonları gibi ek avantajlar yaygındır.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri, genellikle sabah 07:30-18:30 arasıdır. Fakat yeni başlayanlar için oldukça uzun olabilir. Döviz (FX) 08:00 – 16:30 saatleri arasında veya 09:30 – 20:00 arasında olabilir.

Yarı zamanlı iş yapmak mümkün olmamakla birlikte, iş paylaşımı mümkün ve kariyer araları daha yaygın hale geliyor.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Çalışma ofistir ve fırsatların büyük çoğunluğu İstanbul’dadır.
 • Serbest meslek veya serbest çalışma, yılların deneyimi olmadan olağandışıdır.
 • İş talep ediyor ve ticaret telaşlı olabilir. Büyük miktarda başkalarının parasını yönetmek, hafifçe alınacak bir kariyer değildir.
 • Yurtdışı seyahat zaman zaman zorunludur ve müşteri tabanına bağlı olarak satış yapan tüccarlar için ayda en az bir kez olması muhtemeldir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bu çalışma alanı tüm mezunlara açık olsa da aşağıdaki konularda bir derece şansınızı artırabilir:

 • Muhasebe
 • Ekonomi bilimi
 • Maliye
 • Matematik
 • Siyaset
 • Bilimleri.

Giriş standartları yüksektir ve seçim süreci zordur. Bir değerlendirme, bazen bir günde olmak üzere, görüşmeleri ve psikometrik testleri içerebilir.

Yabancı dil becerileri, yalnızca Avrupada değilaynı zamanda Asya ve Latin Amerikada da bankaların küresel olarak genişlemesiyle bir avantajdır.

Bir derecesiz giriş yapmak zordur. Fakat sektöre idari roller içinde girmek, temas kurmak ve nihayetinde tüccarlık pozisyonlarına geçmek mümkündür.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • Güçlü aritmetik becerileri
 • Mükemmel iletişim ve iletişim becerileri
 • Takım çalışması yeteneği
 • Fiziksel ve zihinsel dayanıklılık
 • Bağımsız düşünme
 • Finans ve finansal piyasalara ilgi
 • Bütünlük
 • Baskı altında uyanıklık ve kararlılık
 • Sorumluluk kabul etme yeteneği.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

İşe başlamadan öncesi için deneyim şart değildir. Fakat tatil çalışmaları, stajlar ve yerleştirmeler size bir avantaj sağlayacaktır. Daha fazla bilgi için şirket web sitelerine bakınız.

Büyük yatırım bankaları lisansüstü stajyerleri işe alır ve ilk yıl öğrencileri için içgörü günleri sunan staj veya iş deneyimi sunar. Kapanış tarihleri ​​normal olarak bir sonraki yaz veya sonbaharda başlayan fırsatlar için Ekim ayı sonlarında ve Kasım ayının başındadır. Bankalar, başvurular açıldıktan sonra pozisyonları doldurmaya başlayabilir. Bu yüzden erken başvurmanız şiddetle tavsiye edilir.

İşverenler ve İş İlanları

Şehir, bankacılık, varlık yönetimi, sigorta ve işletmeye hizmet alanlarında yer alan birçok finansal kuruluştan oluşmaktadır.

Buna ek olarak sigorta şirketleri, yatırım evleri ve finansal danışmanlar dahil binlerce firma var.

Yatırımcıların büyük çoğunluğu yatırım bankaları tarafından istihdam edilmektedir. Bir yatırım bankası genellikle görevi, başkalarının ve kendilerinin ticaret ve ticaret faaliyetlerini finanse etmek olan bir finans merkezidir. Büyük yatırım bankalarının dünyanın her yerindeki finans merkezlerinde ofisleri bulunmaktadır.

En Popüler:  Finansal Risk Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yatırım bankaları şehirde yüksek bir profile sahip ve ekonomik döngüdeki zirvelerde önemli sayıda mezun alıyor. Yatırım bankaları arasında keskin bir rekabet var ve seçim de aynı derecede zorlu.

Uzman yatırım yönetimi firmaları az sayıda tüccar istihdam etmektedir. Çok büyük şirketlerin Hazine departmanları birkaç tüccar istihdam edebilir. Fakat bu daha az yaygındır.

Boş pozisyonların çoğu uzman işe alım ajansları, sözlü ve spekülatif başvurularla doldurulur.

İletişim kurmak ve kişileri takip etmek iş bulmakta faydalı olabilir. Sektörde çalışan ve sizinle iletişim kurmaktan mutluluk duyan geçmiş öğrencilerin listesi için üniversite kariyer hizmetinize danışın. Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve ortaklarınızdan, sizi sahada çalışan biriyle temasa geçip geçemeyeceğini öğrenmelerini isteyin.

Giriş için rekabet yoğundur. Genel olarak boş pozisyonlar sınırlıdır ve giriş standartları sürekli olarak yüksektir. Tüm işlerin reklamı yapılamayabilir. Bu yüzden spekülatif başvurular yazmanız, ilginizi ve uygunluğunuzu bir postayla yayınlamanız durumunda bildirmeniz ve bilgilendirici, hedefli bir CV içermesi tavsiye edilir.

Kalıcılık esastır. Kendinizi etkili bir şekilde tanıtmanız ve bu kariyerinde başarılı olacağınıza inanmanızın nedenlerini kanıtlamanız gerekir. Finansal dergiyi okuyun, sunumlara katılın ve işverenler ve sundukları fırsatlar hakkında kapsamlı araştırma yapın.

İş bulma konusunda başarılı ipuçları, başarılı bir özgeçmiş ve ön yazı oluşturun ve görüşmelere hazırlanın.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

İşe yönelik eğitim verilir ve genellikle rotasyon masası temelinde düzenlenir. Bu genellikle ne olup bittiğini izlemek ve ticaret dilini öğrenmek için (sorular ve ticaret nasıl ifade edilir) daha kıdemli bir tüccarı gözlemlemekten ibarettir.

Bu eğitim konferanslar, seminerler ve konferanslar ile desteklenmektedir. Yatırımcıların belirli bir ülke için bir üründe uzmanlaşmış olması durumunda, dil eğitimi sık sık sağlanır.

Yatırımcıların herhangi bir iş yapmadan önce, Borsa’nın işlem yapmaya uygun olan insanlar listesine girmeye hak kazanmaları gerekir.

Yatırımcıların sık sık diğer Avrupa borsalarıyla ilgili sınavlara girmeleri gerekir. Daha fazla araştırma yapmayı tercih edenler, programını tamamlamak için genellikle eğitim almaya gidiyor.

Çoğu firma sınavlar için ödeme yapar. Fakat bireylerin çok fazla bireysel çalışma süresine katkıda bulunmaları beklenir. Lisansüstü kursiyerlerin, başlangıçta diğer yatırımcılardan hızlı bir şekilde öğrenmeleri beklenir ve diğer yatırımcılara yardımcı olmak için veri analizi ve idari görevler gibi bazı önemli görevleri üstlenmeye hazırlıklı olmaları gerekir.

Kariyer ve İş İmkanları

Genel olarak yeni girenlerin ilk iki yıl boyunca stajyer olarak kabul edilir. Bundan sonra, performansınızın tatmin edici olması koşuluyla bir sonraki seviyeye geçeceksiniz.

Her ne kadar farklı bankaların farklı iş ünvanları olsa da terfi genellikle aşağıdaki gibi yapılandırılmıştır:

 • Lisansüstü stajyer
 • Analist veya tüccar
 • Ortak
 • Kıdemli Üye
 • Başkan yardımcısı veya genel müdür yardımcısı
 • Genel müdür.

Yatırımcıların mezun olduktan iki ile üç yıl sonra ortak seviyeye ulaşması normaldir. Ortak seviyeden sonra, yönetici direktör seviyesine ulaşabilecek rakamlar oldukça düşüktür. Beş yıl sonra kendinizi kanıtladıysanız, küçük bir ekibin, muhtemelen iki veya üç küçük ekibin sorumluluğunu almak ve daha sonra yeni bir üründe veya yeni bir ülkede ticaret yapmak için yeni bir masa açmak alışılmadık bir durum değildir.

Bankalar arasındaki düzenli hamleler her seviyede mümkündür. Fakat bu hamleler önlisans seviyesinden ve daha yukarıdan daha yaygındır. Birçok ticaret bankası uluslararası olduğu için, diğer yerlerde ve ülkelerde çalışma fırsatları vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu