Finans Müdürü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Finans Müdürü Nedir?

Finans yöneticileri, bir organizasyonun finansal sağlığından sorumludur. Finansal raporlar üretir, yatırım faaliyetlerini yönlendirir ve kuruluşlarının uzun vadeli finansal hedefleri için stratejiler ve planlar geliştirirler. Finans yöneticileri, bankalar ve sigorta şirketleri dahil birçok yerde çalışır.

Finans yöneticileri, analitik yeteneklere ve mükemmel iletişim becerilerine ihtiyaç duydukları bir görev olan organizasyonu etkileyen kararlar almada yöneticilere giderek daha fazla yardımcı oluyor.

Finans Müdürü Ne Yapar?

Finans müdürünün, özellikle iş dünyasındaki görevi, finansal raporlar hazırlamak için gereken süreyi önemli ölçüde azaltan teknolojik gelişmelere yanıt olarak değişiyor. Finans yöneticilerinin ana sorumluluğu eskiden bir şirketin mali durumunu izlemekti. Fakat artık daha fazla veri analizi yapıyor ve karı en üst düzeye çıkarmak için fikirler konusunda kıdemli yöneticilere tavsiyelerde bulunuyorlar. Genellikle üst düzey yöneticilere iş danışmanı olarak görev yapan ekipler üzerinde çalışırlar.

Finans yöneticileri genellikle aşağıdakileri yapar:

 • Mali tablolar, iş faaliyeti raporları ve tahminler hazırlayın
 • Yasal gereksinimlerin karşılandığından emin olmak için finansal ayrıntıları izleyin
 • Finansal raporlama ve bütçeleme yapan çalışanları denetleyin
 • Şirket finansal raporlarını inceleyin ve maliyetleri düşürmenin yollarını arayın
 • Genişleme veya diğer şirketleri satın alma fırsatları bulmak için pazar eğilimlerini analiz edin
 • Yönetimin finansal kararlar almasına yardımcı olun

Finans yöneticileri ayrıca kuruluşlarına veya sektörlerine özgü görevler de yaparlar. Örneğin devlet finans yöneticileri devlet ödenekleri ve bütçeleme süreçleri konusunda uzman olmalı ve sağlık hizmetleri finans yöneticileri sağlık hizmetleri finansmanındaki konular hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ayrıca, finans yöneticileri, sektörlerini etkileyen özel vergi kanunları ve yönetmeliklerinden haberdar olmalıdır.

En Popüler:  Matematikçi Nedir? Nasıl Olunur?

Aşağıdaki maddeler finans yöneticisi türlerinin örnekleridir:

 • Kontrolörler Gelir tabloları, bilançolar ve gelecekteki kazanç veya giderlerin analizleri gibi kuruluşun finansal durumunu özetleyen ve tahmin eden finansal raporların hazırlanmasını yönlendirmek. Kontrolörler ayrıca, işletmeleri düzenleyen devlet kurumlarının talep ettiği özel raporları hazırlamakla da sorumludur. Kontrolörler genellikle muhasebe, denetim ve bütçe departmanlarını denetler.

 • Muhasebeciler ve finans görevlileri kuruluşlarının bütçelerini mali hedeflerine ulaşmak için yönlendirir. Fon yatırımını denetlerler. Firmanın genişlemesini desteklemek için sermaye artırmak için (hisse senedi veya tahvil ihraç etmek gibi) stratejiler uygularlar. Ayrıca, birleşmeler (iki şirketin birleşmesi) ve satın almalar (bir şirket diğerini satın alır) için finansal planlar geliştirirler.

 • Kredi yöneticileri firmanın kredi işini denetlemek. Kredi derecelendirme kriterlerini belirler, kredi tavanlarını belirler ve vadesi geçmiş hesapların tahsilatını izlerler.

 • Nakit yöneticileri Şirketin iş ve yatırım ihtiyaçlarını karşılamak için şirkete giren ve çıkan nakit akışını izlemek ve kontrol etmek. Örneğin şirketin yeterli nakite sahip olup olmayacağını (ve bir krediye ihtiyaç duyacağını) veya gerekenden daha fazla nakite sahip olup olmayacağını (ve parasının bir kısmına yatırım yapıp yapamayacağını) belirlemek için nakit akışını (gelen ve giden tutarlar) öngörmeleri gerekir.

 • Risk yöneticileri Finansal zarar olasılığını veya bir şirketin finansal belirsizliğe maruz kalma olasılığını sınırlamak veya dengelemek için finansal riskten korunma ve diğer stratejileri kullanarak finansal riski kontrol etme. Sınırlamaya çalıştıkları riskler arasında, döviz veya emtia fiyatlarındaki değişikliklerden kaynaklanan riskler var.

 • Sigorta yöneticileri İşyerinde yaralanan bir çalışan için maluliyet ödemesi yapma ihtiyacı ve şirket aleyhine açılan bir davanın getirdiği her türlü maliyet gibi risklere karşı sigorta yaptırarak bir şirketin zararlarını en iyi nasıl sınırlayacağınıza karar verin.

En Popüler:  Hesap Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Finans yöneticisi Nasıl Olunur?

Finans yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Finans yöneticisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Finans Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Finans yöneticileri, üst düzey yöneticilerle ve finansal yöneticilerin ihtiyaç duyduğu verileri geliştiren departmanlarla yakın çalışır. Çok uluslu şirketler, perakendeciler, finans kurumları, Devlet vakıfları, hayır kurumları, imalat şirketleri, üniversiteler ve genel işletmeler gibi hem kamu hem de özel sektör de dahil olmak üzere birçok farklı ortamda kullanılabilirler.

Finans Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu