Etkinlik Yöneticisi Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Etkinlik Yöneticisi İçin Görev Tanımı

Bir etkinlik yöneticisi, şirketler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve akademik kurumlar gibi organizasyonlar için özel etkinlikler planlar. Partiler ve seminerler için yer kiralayabilir, etkinlik personelini kiralayabilir ve denetleyebilir, ekipman satın alabilir ve kiralayabilir ve yiyecek içecek sağlayıcılar, eğlendiriciler ve konuşmacılarla sözleşmeler yapabilirler. Etkinlik planlama aşamalarında sıklıkla üst yönetim ve bir kuruluşun çeşitli bölümleriyle etkileşime girerler ve ayrıca olayın hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için takip görüşmeleri yapabilirler.

Bazı etkinlik yöneticileri, web seminerleri ve eğitim oturumları gibi online etkinlikleri koordine etmek ve barındırmak konusunda uzmanlaşmıştır. Etkinlik yöneticileri, bağımsız yükleniciler veya şirketlerin, üniversitelerin, otellerin ve kongre merkezlerinin tam zamanlı personeli olarak çalışabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu, gelecek birkaç yıl boyunca etkinlik yönetimi ile ilgili meslekler için ortalamadan daha hızlı bir iş büyümesi öngörüyor.

Eğitim Lisans pazarlama veya işletme yönetimi; etkinlik planlama veya konferans yönetiminde deneyim
İşin Gereklilikleri Özel etkinlikler planla, etkinlikler için yer kirala, personeli işe al ve denetle, ekipman satın al ve kirala, sözleşmeleri pazarla, üst yönetimle ve çeşitli bölümlerle etkileşime gir
Ortalama Maaş (2024)* 49.370 Türk lirası (toplantı, kongre ve etkinlik planlayıcıları)
İş Büyümesi (2016-2026)* %11 (toplantı, kongre ve etkinlik planlayıcıları)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Etkinlik yönetimi uzmanları, etkinlik planlama veya konferans yönetimindeki birkaç yıllık tecrübenin yanı sıra, pazarlama veya işletme gibi bir alanda lisans derecesine sahiptir. Birçoğunun konukseverlik endüstrisi veya fon sağlama konusunda da tecrübesi vardır. Profesyonel Kongre Yönetim Birliği (PCMA) gibi profesyonel kuruluşlara üyelik, iş ve ağ oluşturma fırsatlarını da artırabilir.

En Popüler:  Kamyon Teknisyeni Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Etkinlik yöneticileri, detay odaklı ve mükemmel yazılı ve sözlü iletişim yetenekleri ile yüksek düzeyde organize olmalıdır. Etkinlik personelini işe alma ve denetleme, sözleşmeleri müzakere etme, son teslim tarihlerini karşılama ve bütçeleri yönetebilmelidir. Etkinlik yöneticileri, kişilerarası güçlü yeteneklere ve her yönetim kademesinde çalışabilme, sunum yapabilme ve toplantılara liderlik edebilmelidir. Güçlü bilgisayar yetenekleri ve kelime işlem, veritabanı ve elektronik tablo programlarında yeterlilik önemlidir.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

MİB, 2016-2026 dönemi boyunca etkinlik yönetimi profesyonellerini de içerecek olan toplantı, kongre ve etkinlik planlayıcıları için %11’lik bir iş artışı öngörüyor. Birçok etkinlik yöneticisi, etkinlik planlayıcıları olarak başlayarak deneyim kazanır. 2018’de Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) toplantı, kongre ve etkinlik planlamacıları için ortalama maaşın 49.370 Türk lirası olduğunu bildirmiştir.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

İdari Hizmetler Müdürü

Bir idari servis yöneticisi bir şirketin veya kuruluşun destek servislerinden birini veya daha fazlasını çalıştırır; Örnek iş başlıkları tesis yöneticisi veya kayıt yöneticisidir. Kapsanan görevler arasında bütçeleme, hedef belirleme, çalışanları denetleme, sözleşmeleri müzakere etme ve organizasyonel ihtiyaçların karşılanmasını sağlamak için diğer departman yöneticileri ile etkileşim yer alabilir.

İşverenler, işletme veya mühendislik gibi alakalı bir alanda lise diploması veya lisans derecesi ve satın alma veya ulaşım gibi alanlarda iş deneyimi isteyebilirler. Uluslararası Tesis Yönetimi Derneği aracılığıyla profesyonel sertifika kazanılabilir. MİB’e göre 2016 ve 2026 yılları arasında idari hizmetler yöneticileri, tüm meslekler için ortalamanın üzerinde olan %10’luk bir iş artışı bekleyebilirler. Ortalama ödeme bu iş için 2018’de MİB’e göre 96.180 liraydı.

Seyahat acentesi

Müşteriler için seyahat, konaklama ve etkinlik düzenlemeleri yapmak için bir seyahat acentesi ödenir. Seyahat acenteleri, müşterilere gidecekleri yerler, nerede kalacakları ve bütçe ve seyahat tercihleri ​​dahilinde yapılacak şeyler konusunda tavsiyelerde bulunmak için eğitimlerini ve uzmanlıklarını kullanır. Bazı seyahat acentaları kurumsal müşteriler için çalışabilirken, diğerleri tüketiciler için çalışarak bireysel ya da grup gezileri planlayabilir.

Seyahat acenteleri, bir meslek okulu veya topluluk kolej programı aracılığıyla lise diplomasına ya da okul sonrası seyahat ve turizm eğitimine sahip olabilir. Hatta iş başında eğitimi tamamlarlar. Endüstri sertifikaları mevcuttur ve bazı devletlerde, seyahat acenteleri işletme lisansına sahip olmalıdır. MİB’e göre seyahat acenteleri için işlerin 2016 ve 2026 arasında %12 oranında düşmesi bekleniyor. Yaşlılar için yapılan geziler gibi uzmanlaşanların en iyisini yapması beklenir. Seyahat acenteleri, 2018’de ortalama 38.000 TL kazandılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu