Estetisyen İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Estetisyen İş Tanımı

Çoğu estetikçi, güzellik ve cilt bakımı tedavilerini gerçekleştirdikleri ve diğer lisanslı güzellik, kozmetik ve sağlık uzmanlarına yardımcı oldukları salonlarda, kaplıcalarda ve doktorların ofislerinde çalışır. Diğerleri bağımsız makyaj sanatçıları olarak serbest çalışıyorlar. Estetikçiler derme vericilerden dermatolojik tedavilere kadar her şeyi yaparlar ve güçlü iletişim becerilerinin yanı sıra müşterileri rahatlatma yeteneğine de ihtiyaç duyarlar. Hala bir ekibin parçası olarak çalışırken genellikle minimum denetim ile çalışırlar.

Estetisyenlerin Görevleri ve Sorumlulukları

İş görevleri, özellikle doktor ofisleri veya tıbbi kaplıcaların aksine, salonlarda ve kaplıcalarda işverene göre değişir. Fakat işte ortak olan temel görevler şunlardır:

Makyaj ve Güzellik Bakımları Uygulayın

Estetikçiler, makyaj yapmayı, makyaj yapmayı ve doğru makyajı nasıl seçip düzgün uygulayacağını açıklayarak müşterilerin makyajı nasıl kullanacaklarını öğrenmelerine yardımcı olur. Ayrıca müşterilerinin cildinde en iyiyi ortaya çıkarmak için cilt bakım tedavileri yaparlar ve kremler ve serumlar gibi cilt geliştirici tedaviler uygularlar.

Tıbbi ve Dermatolojik Tedavilere Yardımcı Olmak

Estetikçiler, özellikle bir doktorun ofisinde veya tıbbi spa merkezinde çalışıyorlarsa, cildin daha genç görünmesini sağlayan veya lekeleri veya yara izlerini ortadan kaldıran tedaviler yaparlar. Cildi genellikle temizleyerek tedaviye hazırlar, maskeler veya kimyasal peeling uygular veya istenmeyen tüyleri gidermek için lazerler gibi araçlar kullanırlar.

Dosyaları Güncelle ve Bakımını Yap

Estetikçiler bazen ön büro ve randevu alma veya değiştirme ve müşteri kayıtlarını güncelleme gibi sekreterlik görevlerini yerine getirir. Ayrıca soruları cevaplamak, tedaviler önermek veya bir ilk danışma hizmeti sunmak için müşteriler veya potansiyel müşterilerle telefonla konuşabilirler.

En Popüler:  Sterilizasyon Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Müşteri Hizmetleri ve Satış Görevlerini Gerçekleştirin

Estetikçiler, müşterilerin geri gelmesini sağlayan olumlu bir müşteri deneyimi yaratırlar. Hizmetler ve prosedürlerle ilgili soruları yanıtlar ve müşterilerin sorunlarına veya endişelerine cevap verirler. Bazı salonlar ve kaplıcalar, estetik uzmanlarından, müşterileri ek hizmet paketleri almaya teşvik etmelerini ve ayrıca salonun sattığı cilt bakım ve güzellik ürünlerini istemektedir.

Estetisyen Nasıl Olunur?

Estetikçiler, yüksek düzeyde sabır ve detaylara dikkat eden insan odaklı bireylerdir. Eğitim ve öğretim gereksinimleri işverenler arasında farklılık gösterir. Fakat çoğu lise diploması gerektirir. İşverenler ayrıca aşağıdaki yetenekleri arar:

  • Teknik ve güvenlik bilgisi – Estetikçiler kimyasallarla birlikte düzenli olarak tıbbi araç ve gereçler kullanırlar. Bu da güvenlik prosedürlerini ve ekipmanların nasıl temizlendiğini ve dezenfekte edildiğini anlamayı çok önemli hale getirir
  • Tıbbi bilgi – Estetikçiler, farklı cilt tiplerini ve her birine nasıl bakılacağını ve çeşitli tedavilerin cildi nasıl etkileyebileceğini anlarlar. Doktor ofisinde çalışan estetikçilerin ileri tıbbi eğitime ihtiyacı olabilir
  • Esneklik – Geceleri ve hafta sonlarını içeren alışılmadık saatlerle, birçok estetikçi haftada 40 saatten fazla çalışır. Serbest estetikçiler kısa sürede çalışabilir ve bazen bir film seti veya fotoğraf çekimi gibi müşteriye seyahat etmeleri gerekebilir.
  • Kişilerarası becerileri – Her yaştan ve geçmişten gelen müşterilerle etkileşime girdiklerinden, estetikçilerin güçlü iletişim becerilerine ve insanları rahatlatmak için bir zıvana ihtiyacı vardır. Müşterileri rahat ettirir, sakin kalırlar ve ayakları üzerinde düşünürler, ayrıca uzun prosedürler boyunca odaklanmış kalırlar.

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Estetikçilerin her gün aşağıdaki araçları ve teknolojiyi kullanmaları gerekir:

  • Bilgisayarlar (randevuları zamanlamak ve istemci bilgilerini güncellemek için)
  • Güzellik araçları (lazerle cilt bakımı kaldırma, cımbız ve ilgili aletler)
  • Tıbbi cihazlar (prosedürlerden önce hastanın hayati önemini almak için EKG veya kan basıncı manşeti gibi)
En Popüler:  Teknoloji Koordinatörü İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Estetisyenlik Eğitimi

Estetikçiler genellikle mesleki veya teknik okullarda eğitim alırlar ve bir estetisyen olarak nitelendirilmek için devlet tarafından onaylanan bir eğitim programını tamamlamak zorundadırlar. Bazıları kozmetoloji programlarını tamamlarken, bazıları özel estetik uzmanı programlarını tamamlar. Profesyonel bir estetisyen olarak çalışmak için, hem yazılı hem de uygulamalı bir bölümü içeren bir sınavı geçerek aldıkları devlet lisansını almaları gerekir.

Estetisyen Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Bir Estetisyen bölümü mezunu olan estetisyen maaşı, 3,000 TL+ prim kadar yükselebiliyor. Uzman estetisyen nitelikli eleman özelliğine sahiptir. Başarılı bir estetisyen ise ortalama olarak 5.000 TL maaş alabilir.

Cilt bakımı uzmanları (Uzman estetisyen) olarak kategorize edilen estetikçiler özel çalışmalarla ortalama saatlik 85,50 TL ücret kazanıyorlar.

MİB, daha fazla insan cilt ve güzellik bakımlarına ilgi duydukça ve bu hizmetler daha erişilebilir hale geldikçe, estetikçiler için istihdam fırsatlarının önümüzdeki birkaç yıl içinde artacağını öngörmektedir. MİB, alanın 2029 yılına kadar %14 büyüyeceğini öngörüyor ki bu da diğer mesleklerden daha hızlı bir büyüme oranı.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Bir estetisyen olma yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız? İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç önemli kaynak.

İlişkili Cilt Bakım Uzmanları – Bu endüstri grubu, mevcut ve istekli estetik uzmanlarına web seminerleri ve diğer eğitim ve öğretim materyalleri sunmaktadır. Üyeler ayrıca, endüstri hakkında bilgi edinmelerine ve kariyerlerini ve işlerini büyütmelerine yardımcı olacak ücretsiz bir web sitesi ve başka araçlar da edinmektedir.

Yüz Estetiği Akademisi – Bu meslek birliğinin üyeleri, diğer estetik uzmanlarından tavsiye alabilecekleri tartışma forumlarına ek olarak eğitim videoları ve seminerlerden de yararlanabilir.

Estetisyenlerin Olağanüstü Estetik Rehberi: Günümüzün Endüstri Simgelerinden Kanıtlanmış Teknikler – Beslenme uzmanı eğitiminden ve hastalık ile ilgili kendi deneyiminden yararlanan cilt bakımına kapsamlı bir yaklaşımı destekleyen klinik bir beslenme uzmanıdır. Eşsiz yaklaşımı, estetikçilerin müşterilerine ekstra bir bakım katmanı sağlamasına yardımcı olabilir.

Estetisyen ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Estetisyen
  • Güzellik uzmanı
  • Saç Stilisti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu