Tedarik Mühendisi İş Tanımı ve Maaşları – 2021

Tedarik Mühendisi İş Tanımı

Tedarik Mühendisleri endüstriyel bir operasyon için teknik mal ve hizmet satın alımını denetlerler. Tedarik Mühendisleri, belirli bir endüstride kullanılan ekipman, malzeme ve malzemeler hakkında çok ayrıntılı bilgiye sahiptir ve bunları satan şirketleri belirleyebilir. Tedarikçileri değerlendirir ve onlarla satın alma anlaşmalarını müzakere ederler, aynı zamanda tedarik envanterini korurlar.

Tedarik Mühendisleri için iş görünümü oldukça sabittir. Çalışma Bürosu istatistikleri, Tedarik Mühendisleri dahil tüm Alıcılar ve Satın Alma Acenteleri için 2025 yılına kadar işlerde %2’lik bir büyüme öngörüyor.

Tedarik Mühendisi Görevleri ve Sorumlulukları

Endüstriyel operasyonlar için teknik ekipman tedarik etme öncelikli hedeflerine ulaşmak için, Tedarik Mühendisleri birçok görevi yerine getirir. Bu temel Tedarik Mühendislerinin görev ve sorumluluklarını belirlemek için çeşitli iş listelerini analiz ettik.

İhtiyaçları Belirleyin

Tedarik Mühendisleri, uzmanlık bilgisini, tesisin verimli ve güvenli bir şekilde çalışması için gerekli makine, bileşen ve malzemelere sahip olduğunu belirlemek için kullanırlar. Stokları buna göre ayarlamak için malzeme veya tedarikçiyi etkileyen mühendislik değişikliklerini gözden geçirirler.

Tedarikçi Seçin

Tedarik Mühendisinin önemli bir sorumluluğu, satın alınacak uygun tedarikçileri seçmektir. Tedarik Mühendisleri kapsamlı endüstri araştırmaları yapar, satış elemanlarıyla tanışır ve ürünlerini ve fiyatlarını karşılaştırır.

Müzakere Fiyatları ve Ödül Sözleşmeleri

Tedarik Mühendisi satıcıları seçtikten sonra, gerekli ürünleri satın almak için satış sözleşmelerini müzakere ederler. Daha sonra satıcılara sözleşme yaparlar ve bu sözleşmeleri ilişki boyunca yönetmeye devam ederler.

Tedarikçileri Yönetin

Tedarik Mühendisleri kalite, maliyet, teslimat ve yanıt verme açısından tedarikçi performansını yönetmekten sorumludur. Tedarikçileri periyodik olarak inceler ve gerektiğinde iyileştirme programları başlatırlar. Tedarik Mühendisleri her zaman tedarik zincirindeki atıkları ve değişkenliği ortadan kaldırmanın yollarını düşünmelidir.

Tedarik Mühendisi Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Detay odaklı ve yönlendirilmiş, başarılı Tedarik Mühendisleri teknik bilgilerini iş zekası ile bütünleştirebilirler. Bağımsız olarak iyi çalışırlar ve sonuç elde etmek için kutunun dışında düşünmeye kendilerini adamışlardır. Bu genel becerilere ve kişilik özelliklerine ek olarak işverenler aşağıdaki becerilere sahip Tedarik Mühendisi adaylarını arıyorlar.

Ana beceriler: Baktığımız iş ilanlarına dayanarak, işverenler bu temel becerilere sahip Tedarik Mühendisleri istiyor. Tedarik Mühendisi olarak çalışmak istiyorsanız, aşağıdakilere odaklanın.

 • Mühendislik, satın alma ve işletme tecrübesi
 • Etkili sözlü ve yazılı iletişim becerileri
 • Kişisel bilgisayarlar ve ağ iletişimi, özellikle Microsoft Excel ile uzmanlık
 • Temel gereklilikleri anlamak için malzeme ve çizim faturalarını analiz edebilme
 • Sözleşme Üreticileri ve Tedarikçileri ile sözleşme ve teklif görüşmeleri konusunda bilgi ve doğrudan deneyim
 • Maliyet azaltma fırsatlarını tanımlayabilme

Gelişmiş beceriler: Çoğu işveren aşağıdaki becerilere ihtiyaç duymasa da birden fazla iş listesi bunları tercih edilen şekilde içeriyordu. Bunları Tedarik Mühendisi araç kutunuza ekleyin ve kariyer seçeneklerinizi genişletin.

 • MAPICS deneyimi
 • Profesyonel Mühendislik Lisansı
 • Seyahat için isteklilik
 • LANL Mühendislik Standartları ve LANL Mühendislik ilke ve prosedürlerinin çalışma bilgisi

Tedarik Mühendisi İş Kaynakları

Satın Alma Mühendisi olarak bir kariyeri keşfetmeye devam etmenize yardımcı olacak en iyi endüstri kaynaklarını bulmak için İnternet’te arama yaptık. Düşünce liderlerinden endüstri gruplarına kadar bu liste öğrenme, bağlantı kurma ve katılım fırsatları ile doludur.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

Tedarik Liderleri – Tedarik profesyonelleri için güncel araştırma ve bilgi sağlar.

Zycus – Bir tedarik liderinin haberlerini ve sektör bilgilerini okuyun.

Endüstri Grupları

Mühendislik Ekipman ve Malzeme Kullanıcıları Derneği – Teknik tedarik ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için eğitim, yayınlar ve online kaynaklar sağlar.

Uluslararası Sözleşme ve Ticari Yönetim Derneği – Sözleşme ve ilişki yönetimi süreçlerini ve becerilerini geliştirmek için birçok kaynağa sahiptir.

Enerji Mühendisleri Derneği – Enerji sektöründe birçok Tedarik Mühendisi çalıştığından, AEE özellikle Enerji Tedarik Uzmanları için bir sertifika sunmaktadır,

Tedarik Mühendisi Kitapları

Büyük Tesis Ekipmanları için Mühendis Satın Alma Kılavuzu – Bu metin, sözleşmelerin mekanik, elektrik, proses ve madencilik alanlarına nasıl yerleştirileceği de dahil olmak üzere mühendislik tedarik teknikleri hakkında değerli rehberlik sağlar.

Satın Alma Makinesi: İlk On Şirket Tedarik Zincirlerini Yönetmek İçin En İyi Uygulamaları Nasıl Kullanıyor? -Önde gelen şirketlerin para kazanmak için akıllı Tedarik Zinciri Yönetimi’ni nasıl kullandığını öğrenin.

Tedarik Zincirinde Proaktif Satın Alma: Birinci Sınıf Tedarikin Anahtarı – Verimliliği ve maliyet tasarrufunu en üst düzeye çıkarmak için en iyi satın alma uygulamalarını okuyun.

Tedarik Mühendisi ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Üretim mühendisi
 • Satın Alma Analisti
 • Tedarik Görevlisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu