Arabulucu İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Arabulucu İş Tanımı

Arabulucuların amacı, çatışma halindeki kişilerle çalışırken resmi görüşmeden kaçınmak, müzakere, iletişim ve çatışma çözme teknikleri yoluyla bir anlaşmaya varmalarına yardımcı olmaktır. Hükümet ve özel sektörde çalışıyorlar; bazıları kendileri için bağımsız yükleniciler olarak çalışmayı seçebilir.

Arabulucunun Görevleri ve Sorumlulukları

İster kendileri, ister kuruluşlar için çalışın, arabulucular temel temel görevleri yerine getirir. Bunlar:

Ayarlanmış iletişim

Arabulucular, her iki tarafı da sakin tutarak ve her birinin duyulduğunu ve ele alındığını hissetmesini sağlayarak, birbirleriyle anlaşmazlık içinde iki taraf arasındaki yapıcı iletişimi kolaylaştıran üçüncü taraf profesyonellerdir.

Anlaşmazlıkların Çözümünde Yardım

Anlaşmazlık çözme tekniklerini kullanarak arabulucular, tarafların her iki tarafça da kabul edilebilir bir çözüme ulaşmalarını sağlayan bir ortam yaratırlar.

Toplantı Zamanlama

Arabulucular, birbirleriyle konuşmalarını sağlamak için taraflar arasında toplantılar düzenler ve genellikle her iki taraf için de tehdit oluşturmayan tarafsız siteleri seçer.

Röportajlar Yapın

Arabulucular, her iki tarafla görüşmeler yaparak sorunu nasıl çözeceğinizi daha iyi anlamak için sorunu araştırırlar.

Belge Yaz

Arabulucular, her iki tarafı da her birinin kabul edilebilir bulduğu bağlayıcı bir karara getirmek için uzlaşma anlaşmaları, özetler ve diğer yasal belgeleri yazarlar.

Arabulucu Nasıl Olunur?

Arabulucular, tartışmaları dinlerken ve sorunların çözümünü kolaylaştırırken başkalarının tutkulu duyguları karşısında sakin bir tavır sergileyen hasta profesyonelleridir. Arabulucular işe alan çalışanlar ve bireyler, işin bu temel becerilerini gösterebilecek profesyonelleri ararlar:

  • İletişim – Arabulucuların müzakere becerilerinin yanı sıra güçlü yazma ve aktif dinleme yeteneklerine de ihtiyacı var
  • İnsanların becerileri – İnsanları son derece stresli bir durumda sakin tutmak ve yaşadıkları yüksek duygu seviyelerine rağmen konuşmaya devam etmelerini sağlamak
  • Uyuşmazlık çözümü becerileri – Anlaşmazlıkları çözmek, işgücü grevlerini önlemek, dava masraflarını azaltmak ve mevcut sorunların aksi takdirde hızlanmasını önlemek, karmaşık sorunlara çözüm bulmak
  • Bilgisayar yetenekleri – Temel iş görevlerini yerine getirmek için, arabulucular, en azından temel bilgisayar yetenekleri gerektiren belge ve sunumlar oluşturmak için kelime işlemci ve elektronik tablo yazılımını nasıl kullanacaklarını bilmelidir.
  • Kritik düşünce – Arabulucular, iki tarafı bir araya getirmek ve her bir tarafın tüm argümanların mantığını görmesini sağlamak için eleştirel düşünme stratejileri uygulayarak sorunları analiz eder ve tatmin edici çözümler ararlar.
En Popüler:  Garson İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Arabulucu Eğitimi ve Öğretimi

Arabulucuların, temel görevlerini yerine getirmek için herhangi bir özel eğitim gereksinimini karşılamaları veya herhangi bir özel eğitim almaları gerekmemektedir. Fakat yasa hakkında temel bilgiye sahip olmak ve bazı yasal dil bilgisine sahip olmak, bireylerin bu kariyerde başarılı olmalarına yardımcı olabilir. Birçok işveren, bu pozisyon için tam zamanlı çalışan ararken, arabuluculuk veya kriz çözümü konusunda daha önceden deneyime sahip arabulucular arar.

Arabulucu Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu verilerine göre hakemler, arabulucular ve uzlaştırıcılar 2019 yılında yıllık 59.770 TL ve saatlik 28.74 TL ortalama maaşı aldılar. 2019’da, hakemler, arabulucular ve uzlaştırıcılar için ulusal iş büyüme ortalamasından daha hızlı bir artış gösteren yaklaşık 8.000 iş mevcuttu. Bu kariyer yolundaki işlerin 2029’a kadar %10 artması bekleniyor.

Bir devlet kurumu veya özel şirket aracılığıyla tam zamanlı istihdam bulan arabulucular genellikle standart bir avantaj olarak sağlık, dişçilik ve görme sigortası yardımları alırlar. Şirketler ayrıca arabuluculara hayat sigortası ve emeklilik yardım paketleri sağlayabilir. Fakat kendileri için bağımsız yüklenici olarak çalışan arabulucuların herhangi bir faydası yoktur ve kendi sigorta masraflarını yönetmeli, kendi tatil zamanlarını planlamalı ve kendi emeklilik ve hayat sigortası ihtiyaçlarını görmelidir.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Başarılı bir arabulucu olmayı ve bu kitaplar ve web siteleriyle kariyer desteği bilgilerini nasıl bulacağınızı öğrenin:

Arabulucunun El Kitabı: Revize ve Genişletilmiş dördüncü baskı – Çatışmaları değerlendirmek, çözümleri müzakere etmek ve iletişimi kolaylaştırmak için ipuçları içeren bu el kitabını kullanarak çatışma çözme becerilerini geliştirmeye başlayın.

Uzman Arabulucular: İşyeri, Aile ve Toplum Çatışmalarında Arabuluculuk Zorluklarını Aşmak – Bu kitap 175 arabulucudan ipuçları ve veriler alır ve başarılı arabuluculuk çözümlerine yol açan stratejiler ve ipuçları sunarak her türlü profesyonel arabulucu için faydalı bilgilere ayırır.

En Popüler:  Teknik Uzman İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Arabulucu ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Arabulucu
  • Dava Sekreteri
  • Kurumsal Hukuk Asistanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu