Enerji Denetçisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Enerji Denetçisi Nedir?

Enerji değerlendiricisi olarak da bilinen bir enerji denetçisi, hem konut hem de ticari binaların enerji verimliliğini artırmaya yardımcı olan uzman bir danışmandır. “Yeşil” enerji iş sektörünün bir parçası olarak bir enerji denetçisi olarak kariyer, önümüzdeki on yılda ilerleme için geniş fırsatlar sunar. Nitekim, çok sayıda enerji sektörü analisti, alternatif enerji sektörünün genişlemeye devam edeceğini öngörmektedir. beklenenden çok daha hızlı.

Enerji Denetçisi Ne Yapar?

Bir bütün olarak enerji tüketicileri, enerji denetçilerinin geçimini sağlayabilecekleri rahat bir niş pazar yaratarak, giderek daha fazla çevre bilincine sahip oluyor. Enerji denetimi işinde daha büyük bir itici faktör, artan enerji maliyetidir, özellikle konut elektrik maliyetleri. Ortalama gaz fiyatına benzer şekilde, elektriğin fiyatı da son birkaç on yıldır yukarı doğru bir yörüngede.

Enerji denetçileri, müşterilere her yıl yüzlerce, hatta binlerce dolar tasarruf edebilecek, eyleme geçirilebilir, gerçek dünya tavsiyeleri sunar. Enerji denetçileri, esasen enerji verimliliği konusunda danışmanlık yapan bina denetçileridir. Bir yapının ısıtma ve soğutma sistemi, uygun şekilde muhafaza edilmezse zamanla bozulur. Diğer durumlarda bir ısıtma ve soğutma sisteminin bütünlüğü ile ilgisi olmayan faktörler, binaların daha az enerji verimli olmasına neden olabilir.

Enerji denetçileri, zayıf enerji verimliliğinin kaynağını belirlemek için uygulamalı testler yapar. Körüklü kapı testi yapmak, gerçekleştirilen en yaygın ev denetimlerinden biridir. Bu test, kapalı bir yapı içindeki hava basıncını değiştirmek için özel bir fan kullanır. İlk olarak enerji denetçileri, üfleyici fanın çalıştığı açıklık dışındaki tüm dış açıklıkları bir binaya tamamen kapatır. Üfleyici fan temelde yapı içinde bir vakum yaratarak dış havanın yapıya geri sızmasına neden olur. Çeşitli araçlar ve teknikler kullanarak, enerji denetçileri daha sonra herhangi bir hava sızıntısı olup olmadığını araştırmak için yapıyı inceler.

En Popüler:  Kuyumcu Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Enerji denetçileri tarafından gerçekleştirilen daha teknik bir test, bir binanın biriktirdiği ısı miktarını analiz etmek için termal bir kızılötesi kameranın kullanılmasından oluşur. Termal kızılötesi cihazlar, bir kamera monitörü aracılığıyla ortam ısısındaki küçük farklılıkların parlak ve koyu renk tonları olarak görünmesine izin verir. Genel olarak kırmızı ve sarı renkler, koyu tonlardan daha yüksek bir sıcaklığı ifade eder. Bir termal izleme cihazı kullanarak, enerji denetçileri bir yapının hangi alanlarının dikkat gerektirdiğini belirleyebilir.

Enerji denetçisi Nasıl Olunur?

Enerji denetçilerinin farklı kişilikleri vardır. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Enerji denetçisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Enerji Denetçisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Enerji denetimi bol miktarda fiziksel aktivite içerir. Çok sayıda enerji denetçisi, günde birkaç kez yerinde teftiş yapan serbest meslek sahibi küçük işletme sahipleridir. Bu günlük aktivite, kapsamlı bir danışma sağlamak için tavan aralarına girmeyi veya hatta çatılarda yürümeyi içerebilir.

Endüstriyel ölçekli denetçiler genellikle büyük bir ofiste çalışır ve test sonuçlarını bir inşaat mühendisleri ekibi ile koordine eder. Bazı enerji denetçileri için ülke çapında seyahat etmek ve çok çeşitli yapılara danışmak bir olasılıktır.

Enerji Denetçileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu