Emanet Memurları Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Emanet Görevlisinin Görev Tanımı

Emanet memurlarını, para alışverişinde bulunmadan önce emlak işlemlerinde mevduat, meblağ veya senet tutan nötr bir üçüncü taraf olarak tanımlar. Emanet görevlileri bir mülkün alıcıları ve satıcıları arasında aracı görevi görür. Emanet memurları, her bir tarafın anlaşma şartlarına uymasını sağlar. Bu memurlar ayrıca tüm belgelerin uygun olduğundan ve unvanın kapanmadan önce temiz olduğundan emin olun.

Eğitim Şartları Lise diploması veya lisans derecesi
İş Yetenekleri İyi organizasyon becerileri, yaygın olarak kullanılan bilgisayar programları bilgisi, talimatları takip edebilme, mükemmel kişiler arası ve iletişim yetenekleri ve iyi bir girişim
Ortalama Maaş (2023)* 48.000 TL
İş Büyümesi (2016-2026)** %11 (tüm kredi memurları)

Kaynak: *maas **Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Birçok işveren bir emanet memurunun en az lise diplomasına sahip olmasını ister. Fakat işletme, finans veya ilgili alanlarda lisans derecesi de kazanabilirler. Okuldayken, öğrenciler gayrimenkul ve iş kurslarına odaklanmalıdır. Çoğu memur iş başında eğitim alır ve bir memura terfi etmeden önce eğitime asistan olarak başlar. Eğitim, onlara yazılı yazılımları kullanmayı öğreten resmi veya şirket sponsorluğundaki bir eğitimin bir kombinasyonu olabilir. Sertifika, emanet ve kredi memurları için de mevcuttur.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Emanet görevlileri iyi organize edilmeli ve önemli belgeleri ve dosyaları düzenli tutabilmelidir. Memurlar, bilgisayar ve yazılım programlarının nasıl kullanılacağını bilmelidir. Emanet memurları güvenilir ve talimatları izleyebilmelidir. Emanet görevlileri kişilerarası mükemmel yeteneklere sahip olmalı ve bir işlemde yer alan tüm taraflarla iletişim kurabilmelidir. Ek olarak müşterileri aramak için inisiyatif almalı ve finansal bilgileri değerlendirmek için karar verme yetenekleri olmalıdır.

En Popüler:  Profesyonel Müzisyen Nedir? Maaşları, Eğitimi ve Kariyeri

Ekonomik ve Kariyer Durumu

Emanet memurlarının işleri emlak piyasasına bağlıdır. Meslek İstatistikleri Bürosu, emanet memurlarını da içeren kredi memurları için fırsatların, emlak piyasasının devam eden toparlanmaya devam etmesi nedeniyle 2016 ve 2026 arasında yaklaşık %11 artacağını öngörmüştür. emanet memurları için ortalama maaşın 2019’da yıllık 48.000 TL olduğunu bildirmiştir.

Benzer Meslekler

Emanet subayı olmakla ilgilenen kişilere hitap edebilecek benzer pozisyonlar şunlardır:

Finansal Analist

En azından alakalı bir alanda lisans derecesiyle, finansal analistler daha sonra bireylere ve işletmelere yatırımlarla ilgili kararlar almalarında yardımcı olmak için iş ararlar. 2016-2026 yıllarında ortalama %11 daha hızlı büyüme, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından tahmin edilmektedir. 2018’de finansal analistler için MİB tarafından ortalama 85.660 liralık bir ücret tespit edildi.

Sigorta Satış Acentesi

Lise mezunları, iş sırasında potansiyel müşterileriyle iletişim kurma ve çeşitli sigorta türlerini satma becerilerini öğrenebilir. Fakat bazıları lisans derecesi alarak iş olanaklarını geliştirebilir; Sigorta acenteleri, çalıştıkları hallerde ruhsat almalıdırlar. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) bu kariyer için iyi bir görünüm öngördü, 2016-2026 yıllarından itibaren %10 büyüme bekleniyor. Bu aynı kaynağa göre sigorta satış acentaları, 2018 yılında yılda 50.000 TL ortalama maaş kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu