Emanet Memurları Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Bir Emanet Görevlisinin Görev Tanımı

Emanet memurlarını, para alışverişinde bulunmadan önce emlak işlemlerinde mevduat, meblağ veya senet tutan nötr bir üçüncü taraf olarak tanımlar. Emanet görevlileri bir mülkün alıcıları ve satıcıları arasında aracı görevi görür. Emanet memurları, her bir tarafın anlaşma şartlarına uymasını sağlar. Bu memurlar ayrıca tüm belgelerin uygun olduğundan ve unvanın kapanmadan önce temiz olduğundan emin olun.

Eğitim ŞartlarıLise diploması veya lisans derecesi
İş Yetenekleriİyi organizasyon becerileri, yaygın olarak kullanılan bilgisayar programları bilgisi, talimatları takip edebilme, mükemmel kişiler arası ve iletişim becerileri ve iyi bir girişim
Yıllık Ortalama Maaş (2021)*48.950 TL
İş Büyümesi (2016-2026)**%11 (tüm kredi memurları)

Kaynak: *maas **İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Çoğu işveren, bir emanet memurunun en az lise diplomasına sahip olmasını ister; Ancak işletme, finans veya ilgili alanlarda lisans derecesi de kazanabilirler. Okuldayken, öğrenciler gayrimenkul ve iş kurslarına odaklanmalıdır. Çoğu memur iş başında eğitim alır ve bir memura terfi etmeden önce eğitime asistan olarak başlar. Eğitim, onlara yazılı yazılımları kullanmayı öğreten resmi veya şirket sponsorluğundaki bir eğitimin bir kombinasyonu olabilir. Sertifika, emanet ve kredi memurları için de mevcuttur.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Emanet görevlileri iyi organize edilmeli ve önemli belgeleri ve dosyaları düzenli tutabilmelidir. Memurlar, bilgisayar ve yazılım programlarının nasıl kullanılacağını bilmelidir. Emanet memurları güvenilir ve talimatları izleyebilmelidir. Emanet görevlileri kişilerarası mükemmel becerilere sahip olmalı ve bir işlemde yer alan tüm taraflarla iletişim kurabilmelidir. Ek olarak müşterileri aramak için inisiyatif almalı ve finansal bilgileri değerlendirmek için karar verme becerileri olmalıdır.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

Emanet memurlarının işleri emlak piyasasına bağlıdır. Çalışma İstatistikleri Bürosu, emanet memurlarını da içeren kredi memurları için fırsatların, emlak piyasasının devam eden toparlanmaya devam etmesi nedeniyle 2016 ve 2026 arasında yaklaşık %11 artacağını öngörmüştür. emanet memurları için ortalama maaşın 2019 itibariyle yıllık 48.950 TL olduğunu bildirmiştir.

Benzer Meslekler

Emanet subayı olmakla ilgilenen kişilere hitap edebilecek benzer pozisyonlar şunlardır:

Finansal Analist

En azından ilgili bir alanda lisans derecesiyle, finansal analistler daha sonra bireylere ve işletmelere yatırımlarla ilgili kararlar almalarında yardımcı olmak için iş ararlar. 2016-2026 yıllarında ortalama %11 daha hızlı büyüme, BLS tarafından tahmin edilmektedir. Mayıs 2018 itibariyle, finansal analistler için BLS tarafından yıllık ortalama 85.660 liralık bir ücret tespit edildi.

Sigorta Satış Acentesi

Lise mezunları, iş sırasında potansiyel müşterileriyle iletişim kurma ve çeşitli sigorta türlerini satma becerilerini öğrenebilir. Ancak bazıları lisans derecesi alarak iş olanaklarını geliştirebilir; Sigorta acenteleri, çalıştıkları hallerde ruhsat almalıdırlar. BLS bu kariyer için iyi bir görünüm öngördü, 2016-2026 yıllarından itibaren %10 büyüme bekleniyor. Bu aynı kaynağa göre sigorta satış acentaları, 2018 yılında yılda 50.850 TL ortalama maaş kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu