Elmas İşçileri Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

Elmas İşçileri için Görev Tanımı

Kuyumcu, kıymetli taş ve metal işçileri takı üretebilir ve yapabilir, laboratuvar modası özel ürünlerle çalışabilir veya kendi mağazalarına sahip olabilir. Mücevherat veya endüstriyel aletlerde kullanılmak üzere hazırlamak için mücevherleri ve elmasları bölebilir, kesebilir, kesebilir, cilalayabilir veya delebilirler. Bu pozisyon aynı zamanda mücevher ve pırlanta kalitesini imal etmeyi, bitirmeyi ve değerlendirmeyi de içerir.

Eğitim Mesleki eğitim ile lise diploması; stajyerlik mevcuttur
İş Yetenekleri Detaylara dikkat, el becerisi, iyi görüş, hassasiyet, sabit eller
Ortalama Maaş (2024)* 37.960 Türk lirası (kuyumcular ve değerli taş ve metal işçileri)
Kariyer Durumu (2016-2026)* %-7 (kuyumcular ve değerli taş ve metal işçileri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Yüksek öğrenim derecesi gerekmese de, genellikle bazı mesleki eğitimlerin yanı sıra bir lise diploması önerilir. Bir kuyumcu, değerli taş ve metal işçisi olarak bir kariyer muhtemelen bir tür stajyerlik veya eğitim programıyla başlayacaktır. Bu uzmanlar, belirli makinelerin ve araçların kullanımı, tamir ve bakımlarının anlaşılması gibi çok çeşitli mekanik bilgiler edinmelidir. Öğrenme eğrisi, eğitim programlarına ve beceri seviyesine bağlı olarak değişecektir. Genellikle bir yıldan birkaç yıla kadar sürebilir.

İstenen Yetenekler

Bu iş çok fiziksel ve uygulamalı. Bu yüzden yerinde çalışma için gereken beceriler, detay çalışmaları için yakın mesafeli görme, el becerisi, kol/elin sağlamlığı, makine çalışması için kontrol ve hassasiyet, detaylara dikkat ve renk ve kategori detaylarıyla ayırt edici yetenek gibi fiziksel yetenekleri içerir.

Kariyer ve Ekonomik Projeksiyonlar

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre kuyumcu, kıymetli taş ve metal işçisinin ortalama maaşı 2017 yılında 37.960 liraydı. Fakat yetenekli pozisyonları ve serbest meslek olanakları ile artabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından yapılan iş piyasası tahminleri kuyumcular ve değerli taş ve metal işçileri için iş fırsatlarının 2016 ve 2026 arasında %7 oranında azalacağını göstermektedir.

En Popüler:  Diyetisyen Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Benzer Meslekler

El sanatları ve diğer diğer ürünler oluşturmak için elleriyle çalışmak isteyen kişiler, örneğin;

Zanaat sanatçısı

Seçmeli sanat dersleri faydalı olsa da resmi bir eğitim gerekli değildir. Zanaat sanatçıları, züccaciye, seramik, tekstil ve diğer işlevsel sanat eserlerini yaratır, satar ve sergiler. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından 2016-2026 arasında zanaat sanatçıları için %4’lük bir iş artışı öngörülmüştür. Bu sanatçılar, 2017 yılında ortalama 34.940 TL kazandılar.

Ağaç işleri

Ağaç işleri, sanatsal bireylerin, mobilya ya da dolap gibi ürünleri yapan elleriyle çalışmasına izin veren başka bir iştir. MİB, 2017’de bu meslek için toplamda 2026 yılına kadar %1’lik bir iş artışı öngördü. 2017 yılında kabine yapımcıları ve tezgah marangozları, ortalama 33.920 TL maaş kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu