Elektronik Teknisyeni Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Elektronik Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Gelişmiş elektronik donanımlar günümüzde çoğu iş, iletişim, askeriye, nakliye ve üretim uygulamalarını işaretlemektedir. Bu ekipmanı en iyi durumda tutmak için, bir elektronik teknisyeninin hizmetine ihtiyaç duyulur. Elektronik teknisyenleri saha teknisyenleri veya tezgah teknisyenleri olarak hizmet verebilir.

Eğitim Şartları Elektronik alanında önlisans derecesi
Gerekli beceriler Detaylara dikkat, problem çözme, iletişim
Ortalama Maaş (2023) Elektrikli ve elektronik eşya satıcıları, ticari ve endüstriyel ekipmanlar için 57.190 TL
İş Büyümesi (2016-2026) Elektrik ve elektronik tesisatçıları ve tamircileri için %1

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Elektronik teknolojisi olarak bir kariyer, daha deneyimli bir teknisyen yönetiminde iş başındayken verilen ek eğitim ile bir topluluk kolejinden veya ticaret okulundan elektronik alanında ön lisans derecesi gerektirir. Elektronik teknisyenleri genellikle ek deneyim, sınıflar ve testler yoluyla bu alanda sertifika alırlar.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Elektronik teknisyenleri detaylara çok dikkat etmeli ve oldukça karmaşık talimatları izleyebilmelidir. Elektronik teknisyenleri sorunları çözme ve doğru çözümler bulma konusunda yetenekli olmalıdır. Hem yazılı hem sözlü etkileşimde etkili iletişim kurabilmek bu kariyerde önemlidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre elektronik teknisyeni alanında 2016’dan 2026’ya kadar %1’lik bir büyüme bekleniyor. Elektronik teknisyenleri için ortalama saatlik kazanç işin türüne bağlıdır. Ticari ve endüstriyel ekipmanlar üzerinde çalışan elektrikli ve elektronik tamircileri, 2017 yılında ortalama 57.190 Türk lirası, ulaşım ekipmanları ile çalışan elektrik ve elektronik tesisatçıları ve tamircileri, 2017 yılında ortalama 60.840 Türk lirası tutarında yıllık maaş aldı. 2016’da ticari ve sınai teçhizat alanı.

En Popüler:  Maliyet Analiz Uzmanı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Benzer Meslekler

Elektronik teknisyeni olmak için gereken bazı beceriler, sizi diğer alanlardaki işler için hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Elektronik Mühendisliği Teknisyeni

Elektronik teknisyenleri elektronik teçhizatı kurar ve tamir ederken, elektronik mühendisliği teknisyenleri tasarlamaya, inşa etmeye ve test etmeye yardımcı olur. Bir önlisans derecesi, genellikle bir elektronik mühendisliği teknisyeni olarak bir kariyere başlamak için gereklidir. Bu kariyer alanının, MİB’e göre 2016’dan 2026’ya kadar %2 artış göstereceği tahmin ediliyor. Bununla birlikte MİB 2017’de elektronik mühendisliği teknisyenlerinin, elektrikli ve elektronik tamircileri için ortalama maaşından biraz daha yüksek olan, 63.660 liralık bir ortalama maaş kazandığını bildirdi.

Bilgisayar tamircisi

Bilgisayar tamircileri, bilgisayarları ve monitörler ve klavyeler gibi ilgili elektronik ekipmanların tamirinde uzmanlaşmıştır. Bilgisayar tamircileri, genellikle bu teknolojiye hazırlanmak için liseden sonra bilgisayar teknolojisinde birkaç ders alırlar. MİB’e göre bilgisayar, ATM ve ofis makine tamircileri alanının 2016’dan 2026’ya kadar en az %2 oranında düşeceği öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu