Elektronik Tamir Teknisyeni Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Elektronik Onarım Teknisyeni için Görev Tanımı

Büyük, hareketsiz ekipman kırıldığında, müşteriler birçok ev eğlence ekipmanını tamir etmek için saha teknisyenleri olarak da bilinen ev elektronik onarım teknisyenlerini evlerine çağırırlar. İş İstatistikleri Bürosu’na göre ev eğlence ve tiyatro sistemleri daha uygun fiyatlı hale gelse de, popülerliği ve dolayısıyla hizmete olan ihtiyacı var.

Eğitim Topluluk kolejlerinde ve teknik okullarda mevcut programlar
İş Yetenekleri Problem çözme, eleştirel düşünme, şematik yorumlama, müşteri hizmetleri
Ortalama Maaş (2023)* 37.190 Türk lirası (elektronik ev eğlence ekipmanı kurucuları ve tamircileri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %0 (elektronik ev eğlence ekipmanı kurucuları ve tamircileri için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Teknolojideki gelişmeler minyatürleştirilmiş ve sayısallaştırılmış ve son kullanıcıya büyük ölçüde fayda sağlamıştır. Fakat sistemlerin onarımı artık çok daha karmaşık bir elektronik bilgi düzeyi gerektiriyor. İşverenler, teknik, meslek ve topluluk kolejlerinde yapılandırılmış programlar yoluyla kazanılabilecek olan, tüketici dijital onarımında örgün eğitim alan başvuru sahiplerini tercih etmektedir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Güçlü bir elektronik anlayışına ek olarak ev elektronik onarım teknisyenlerinin problem çözme ve eleştirel düşünme yeteneklerine ve şemaları yorumlama becerisine sahip olmaları ve gerçek bileşenlerle nasıl ilişki kurduğunu görmeleri çok önemlidir. Ayrıca bu saha servis teknisyenlerinin, zamanlarının çoğunu müşterilerin evlerinde çalışarak geçirdikleri ve müşteri gözlemlerinden kaynaklanan problemleri belirleyebilmeleri gerektiği için, güçlü müşteri hizmeti becerilerine, özellikle aktif dinleme becerisine sahip olmaları çok önemlidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, elektronik ev eğlence ekipmanlarının onarımı ve montajı alanında istihdamın 2016- 2026 arasında artması muhtemel olmadığını öngörmektedir. Montajcıları 2017’de 37.190 Türk lirası olarak.

En Popüler:  Kodlama Uzmanı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Benzer Meslekler

Aşağıda elektronik kurulum ve onarım alanındaki bazı diğer seçenekler bulunmaktadır:

Elektrikçi

İşlerinin karmaşıklığını ve maaş potansiyelini arttırmak isteyen ev elektronik ekipmanı tamircileri, elektrikçilerin kariyerlerini keşfetmek isteyebilir. Bu profesyoneller evlerde, binalarda ve fabrikalarda elektrik güç kaynaklarını ve aydınlatma sistemlerini kurar ve tamir eder. Bazı elektrikçiler teknik eğitimi tamamlarlar ve onları yolculuk işçisi olmaya hazırlayan en eksiksiz adaylıkları tamamlarlar. Ruhsat elektrikçiler için genellikle gereklidir. Fakat bu gereklilik devlete göre değişir.

2017 yılında Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) elektrikçilerin ortalama 54.110 liralık maaş kazandığını ve bu alanın ortalama bir hızla büyüdüğünü bildirdi. MİB, elektrikçilere yönelik işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %9 artacağını tahmin ediyor.

Elektronik Mühendisi Teknisyeni

Tamir etmek yerine elektronik ekipman tasarlamaya ve inşa etmeye yardım etmeyi tercih edenler, elektronik mühendisliği teknisyeni kariyerini tercih edebilirler. Bu teknisyenler mühendisler ve tasarımla birlikte çalışır, elektronik ekipmanı monte eder ve test eder. Bu teknisyenlerin elektronik mühendisliği teknolojisi alanında en az bir ön lisans derecesine sahip olmaları gerekir ve Ulusal Mühendislik Teknolojileri Sertifika Enstitüsü’nden sertifika almayı seçebilirler.

Mayıs 2017’de Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) elektronik mühendisliği teknisyenlerinin ortalama 63.660 liralık maaş kazandığını ve bu işçiler için en çok para ödeyen sektörün hükümet olduğunu bildirdi. Ortalama maaş, ev elektronik onarım teknisyenlerininkinden daha yüksektir ve MİB, bu alanda mevcut işlerin sayısında 2016’dan 2026’ya kadar %2’lik bir artış olacağını öngörmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu