Elektrikli Otomobil Mühendisi Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Elektrikli Araba Mühendisi İçin Görev Tanımı

Elektrikli otomobil mühendisleri, çalışmalarını elektrikli otomobil tasarımı, geliştirme ve test etmeye odaklayan elektrikli ve mekanik mühendisler gibi elektrikli otomobillerde çalışan her türlü mühendis olabilir. Elektrikli otomobil mühendisleri genellikle yeni veya geliştirilmiş elektrikli araçlar tasarlamak ve üretmek için bilim adamları ve yöneticilerle birlikte çalışırlar. Tasarımlarının başarısını belirlemek için bu araçların verimliliğini de test ediyorlar.

Eğitim En az lisans derecesi
İş Yetenekleri Matematik ve bilim, meraklı, yaratıcı, analitik beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2023) Elektrik mühendisleri için 95.060 TL, makine mühendisleri için 85.880 TL*
İş Büyümesi (2016-2026) Makine mühendisleri için %9, elektrik mühendisleri için %9*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Elektrikli otomobil mühendisleri için genellikle en az bir lisans derecesi gerekir. Derecesi olmayan elektrikli otomobil teknolojilerinde çalışan birçok kişi olmasına rağmen araştırma tesisindeki bir pozisyon genellikle elektrik mühendisliğinde ileri bir derece gerektirir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Elektrikli otomobil mühendisliği alanında kariyer yapmak isteyen bir kişinin matematik ve fen bilimleri için bir yetenek kazanması önemlidir. Ayrıca meraklı, yaratıcı ve analitik olması gerekir. Elektrikli otomobil mühendisleri bir ekibin parçası olarak iyi çalışabilmelidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na 2017 yılında göre tüm elektrik mühendisleri için ortalama yıllık maaş 95.060 liraydı. Tüm makine mühendisleri için ortalama yıllık maaş 85.880 liraydı. MİB’e göre makine mühendisleri için işlerin yaklaşık %9 artması beklenirken, elektrik mühendisliği pozisyonları 2016’dan 2026’ya kadar benzer bir büyüme yaşayacak.

En Popüler:  Üretim Müfettişi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Benzer Meslekler

Mühendislik alanında kariyer yapmak için aşağıdan başka seçenekler de düşünün:

Uçak Mühendisi

Ulaştırma modunu tasarlamayı sevenler, havacılık mühendisliğinde bir kariyere ilgi duyabilirler. Uçak mühendisleri, dünyanın atmosferinde uçan uçakları ve diğer uçakları tasarlar. Bu mühendislerin asgari lisans derecesi gerekir ve bazılarının ileri dereceleri var. Genellikle bir profesyonel mühendis lisansı gerekmese de, bazı üst düzey havacılık işleri buna ihtiyaç duyabilir.

MİB’e göre havacılık mühendisleri de dahil olmak üzere havacılık mühendisleri, 2017’de ortalama yıllık 113.030 Türk lirası yıllık maaş aldı. MİB, havacılık mühendisleri için işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %6 artacağını öngörüyor.

Tasarımcı

Elektrikli otomobil mühendisleri, araçları için tasarımlar hazırladıktan sonra, taslaklarını taslaklara devredebilirler. Taslaklar, bilgisayar destekli çizim programlarını kullanarak yönergeler ve şemalarla mimari ve mühendislik tasarımlarını dijital modellere dönüştürür. Taslak hazırlamak için kişi, bir önlisansın taslak hazırlama programını tamamlayabilir. 2017’de ortalama hazırlayanlar için yıllık maaş 54.170 liraydı. MİB’e göre hazırlayanlar için iş sayısının 2016’dan 2026’ya kadar %7 artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu