Elektrikli Motor Teknisyeni Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Elektrikli Motor Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Elektrikli motorlu teknisyenler, elektrikli golf arabaları gibi elektrikli motorlardan yararlanan ekipmanların kurulum ve bakımından sorumludur. Elektrikli ekipman veya motorlarda onarım veya bakım işlerini gerçekleştirmek için frezeleme ve tornalama işlerinde deneyim veya eğitim gerekebilir. Elektronik teknolojisinde çapraz eğitim, genellikle elektrik motorlarıyla çalışmak için yararlıdır.

Eğitim Derece gerekli değildir; stajyerlik ve ön lisans dereceleri mevcuttur
İş Yetenekleri El becerisi, bilgisayar testi, problem çözme
Ortalama Maaş (2023) Elektrik ve elektronik tesisatçıları ve ulaştırma ekipmanı tamircileri için 60.840 TL*
İş Büyümesi (2016-2026) Elektrik ve elektronik tesisatçıları ve ulaştırma ekipmanı tamircileri için %3*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir elektrikli motor teknisyeni olarak çalışmak, çoğu durumda yüksek lisans derecesine ihtiyaç duymaz. İş başında eğitim yaygındır ve stajyerlik programları mevcuttur. Elektrik motoru teknolojisindeki önlisans dereceleri birçok ticaret okulundan ve topluluk kolejinden de alınabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Problem çözme becerileri, elektrikli motorlarla çalışma konusunda kariyer yapmak için faydalıdır. El becerisi, onarımlarla ilgili fiziksel görevleri gerçekleştirmek için önemlidir. Elektrik motorlarını test etmek ve onarmak için bir bilgisayarı kullanma yeteneği, ihtiyaç duyulan başka bir beceridir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre elektrik ya da elektronik tesisatçısı ya da nakliye ekipmanı tamircisi olarak kariyer için ortalama maaş 2017 yılında 60.840 liraydı. MİB, sahadaki işlerde %3’lük bir artış olacağını 2016’dan 2026’ya çıkaracağını öngörüyor.

Benzer Meslekler

İşte elektrik ve onarım alanındaki bazı diğer seçenekler:

En Popüler:  Elektronik Haberleşme Teknikeri Nedir? Maaşları, Eğitimi ve Kariyeri

Elektrikçiler

Elektrik motorlarıyla çalışmayı sevenler de elektrikçilerin kariyerini keşfetmek isteyebilirler. Elektrikçiler, evlerde ve binalarda kablo tesisatı kurar, giderir ve onarır. Nitelikli işçi oldukları için, birçok elektrikçi kendi başlarına çalışmadan önce adaylıkları tamamlar. Çoğu devlet elektrikçilerden lisans almasını gerektirir. 2017’de Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) elektrikçilerin ortalama 54.110 liralık maaşına sahip olduğunu bildirdi. Bu kariyer alanı ortalama hızdan çok daha hızlı bir şekilde büyüyor. MİB, elektrikçilere yönelik işlerin 2016-2026 yıllarında %9 oranında artacağını öngörmektedir.

Bilgisayar, ATM ve Büro Makinesi Tamircileri

Elektrikli motor teknisyenleri gibi, bilgisayar, ATM ve ofis makine tamircileri de belirli elektronik ekipman türlerini tespit ediyor. Bu işler, işte veya elektronik ve bilgisayarlarda birkaç ders alarak öğrenilebilecek teknik beceriler gerektirir. MİB’e göre bilgisayar, ATM ve ofis makine tamircileri alanının 2016’dan 2026’ya kadar %2 oranında düşeceği tahmin ediliyor. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) 2017’de bu işçiler için ortalama maaşın 37.710 TL olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu