Elektrikçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Elektrikçi Nedir?

Elektrikçiler, sorumlulukları elektrik kablolama sistemlerini tasarlamak, kurmak, sürdürmek ve sorunlarını gidermek olan esnaflardır. Bu sistemler evlere, ticari veya endüstriyel binalarda ve hatta makinelere ve büyük ekipman parçalarına yerleştirilebilir. Elektrikçiler, ışıkların, televizyonların, endüstriyel ekipmanların, aletlerin ve yaşam için gerekli olan diğer birçok öğenin kullanımını mümkün kılmak için içeride veya dışarıda çalışır.

Elektrikçi Ne Yapar?

Elektrikçiler ya teller içinde ya da dış hatlarda. Bunlar, pratisyen bir elektrik uzmanının ana konsantrasyonlarıdır. Fakat her kategoride çeşitli uzmanlık alanları vardır. Görevler ayrıca her pozisyon veya uzmanlık türüne göre büyük ölçüde değişir.

Düşen elektrikçiler telsizlerin içinde kategorisi neredeyse yalnızca binaların kablo bağlantılarına odaklanır. Yapılar, yeni inşa edilmiş bir evden, yeni bir kullanım için yeniden tasarlanan eski bir endüstriyel binaya kadar uzanır. Adından da anlaşılacağı gibi, içerdeki telsizciler kariyerlerinin çoğunu kapalı alanda çalışarak geçirirler. Planlarla çalışarak, yeni binalara yeni elektrik sistemleri kurarlar ve sorunları giderirler veya eski sistemleri değiştirirler.

Dış görevliler aksine, kariyerlerinin çoğunda açık havada çalışıyorlar. Bir kaldırma kepçesi bulunmadığında telefon ve elektrik direklerine tırmanma gereksinimi nedeniyle orta düzeyde fiziksel uygunluk göstermeleri gerekir. Kesintiden etkilenen bölgedeki tüm evler, işyerleri ve diğer yapılar için elektrik kesintilerini onarmak için dış hat görevlileri de sert hava koşullarına dayanmalıdır. Bu elektrikçiler transformatörler, iletim hatları ve trafik sinyalleriyle çalışır. Ayrıca ağaçları budamak veya elektrik trafo merkezlerini monte etmek için de gerekli olabilir.

Bu ana kategoriler, birkaç alana bölünmüştür. Servis elektrikçileri, örneğin kablolama sorunlarını giderme ve onarım yapma konusunda uzmanlaşmıştır. İnşaat elektrikçileri aksine, yeni binalar için kablo döşemeye odaklanın ve nadiren bakım yapın. Elektrikçiler ayrıca denizcilik, hava, araştırma ve hastaneye özel uygulamalarda uzmanlaşmıştır.

En Popüler:  Ağaç Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Elektrikçi Nasıl Olunur?

Elektrikçilerin farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Elektrikçinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Elektrikçinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Uzmanlık alanlarına bağlı olarak elektrikçiler yıl boyunca içeride veya dışarıda çalışır. Her iki durumda da çalışmaları genellikle yoğun emek gerektirir ve elektrik kablolarının, kablo kanallarının ve hatta bazı durumlarda telefon kablosunun elle fiziksel olarak yönetilmesini gerektirir. Artan sayıda elektrikçi, çeşitli elektrik işlerinde uzmanlık kazanarak hem iç hem de dış mekanlarda çalışmalarına olanak tanır.

Çoğu durumda seyahat, günün önemli bir parçasıdır. Elektrikçiler bir şantiyeye 100 milden yukarı seyahat edebilir ve başka bir yere gitmeden önce bu işi yalnızca birkaç gün çalıştırabilir. Bu elektrikçiler genellikle bağımsız yüklenici kategorisine girer veya bir elektrik yüklenicisi altında çalışır. Çalışma saatleri haftadan haftaya değişir.

Bunun tersine, bakım elektrikçileri haftada 40 saatlik standart bir çalışır. Bazı durumlarda bu elektrikçiler çağrı üzerine çalışabilir, fazla mesai saatleri taahhüt edebilir veya gece vardiyasında çalışabilir. Çalışmaları sabit ve düzenlidir ve çoğunlukla rutin bakım ve sorun gidermeden oluşur.

Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikçiler nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre Elektrikçiler ağırlıklı olarak araştırmacı insanlar olma eğilimindedir. Ve bunun için hepimiz minnettar olmalıyız! Çünkü bu ticaret profesyonellerinin profesyonel olarak eğitilmiş gözleri olmadan, güvenliğimiz – evlerimizde, iş yerlerimizde ve her yerde – risk altında olacaktı.

Elektrikçi olmalı mıyım?

Birçok pratik elektrikçi sahaya çekildi çünkü yetenekli çalışma hem ellerini hem de zihinlerini kullanmalarına izin veriyor. Aşağıdaki gerekli beceriler bunun kanıtıdır.

Fiziksel güç ve dayanıklılık Çoğunlukla, elektrikçiler ayakları üzerinde çalışırlar ve genellikle dar alanlarda gezinmek ve ağır mekanizmaları kaldırmak zorunda kalırlar.

Mükemmel görme Düzgün kablolama ve güvenliği sağlamak için kabloları ve küçük bileşenleri manipüle etmek ve ince renkler arasında ayrım yapmak mükemmel bir görüş gerektirir.

Eleştirel düşünme ve detaylara dikkat Elektrikçilerden, bir elektrikli bileşenin neden çalışmadığının nedenlerini düşünmeleri için sürekli olarak çağrıda bulunulur. Tabii ki nedeni her zaman açık değildir. Cevabı belirlemek, problemleri çözmek için kritik ve ayrıntılı bir yaklaşım gerektirir.

Ekip çalışması, iletişim ve müşteri hizmetleri Elektrikçilerin genellikle yalnız çalıştıkları doğru olsa da özellikle yeni konut veya ticari projeler için elektrik sistemleri tasarlarken ve kurarken ekipler halinde de çalışabilirler. Meslektaşları, inşaat ekipleri ve ev sahipleri ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmeli ve işbirliği yapabilmelidirler.

Sayısallık ve teknik yetenek Elektrikçiler sayılarla çalışma ve teknik planları yorumlama konusunda rahat olmalıdır.

Elektrikçi Olma Adımları

Bir ticaret veya meslek okulunda ön eğitim şiddetle tavsiye edilirken, elektrikçi olma süreci elektrik çıraklığı üzerine odaklanır.

Elektrikçi olmak için kaç yıl okunur?

• Ticaret/Teknik/Meslek Okulu Eğitim programı – dokuz ay (Sertifika Programı) ila iki yıl (Ön Lisans Programı)
• Kalfa Elektrikçi olmak için çıraklık – dört ila beş yıl

Elektrikçiler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu