Ekonomist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Ekonomist Nedir?

Ekonomist, kaynakların, malların ve hizmetlerin üretimini ve dağıtımını inceleyen kişidir. Akademide genel kabul gören bir yorum, bir ekonomistin doktora derecesi almış biri olduğudur. İktisat dalında, iktisat bilimi öğretir ve iktisat alanında literatür yayınlamıştır.

Ekonomist Ne Yapar?

Ekonomistler ekonomik analizi eğitim, sağlık, kalkınma ve çevre gibi çeşitli alanlardaki konulara uygularlar. Bazı ekonomistler, ürünlerin, sağlık hizmetlerinin veya enerjinin maliyetini inceler. Diğerleri istihdam seviyelerini, iş döngülerini veya döviz kurlarını inceler. Diğerleri vergilerin, enflasyonun veya faiz oranlarının etkisini analiz eder.

Ekonomistler genel olarak şu maddeleri yapar:

 • Ekonomik sorunları araştırın ve analiz edin
 • Anketler yapın ve veri toplayın
 • Matematiksel modelleri ve istatistiksel teknikleri kullanarak verileri analiz edin
 • Araştırma sonuçlarını sunan raporlar, tablolar ve grafikler hazırlayın
 • Piyasa eğilimlerini yorumlayın ve tahmin edin
 • İşletmelere, hükümetlere ve bireylere ekonomik konularda tavsiyelerde bulunun
 • Ekonomik sorunları çözmek için politikalar tasarlayın veya önerilerde bulunun
 • Haber bültenlerinde ve akademik dergilerde yayınlanmak üzere makaleler yazın

Ekonomistler genellikle tarihsel eğilimleri inceler ve bunları tahmin yapmak için kullanır. Elektronik tablolar, istatistiksel analiz ve veritabanı yönetimi programları dahil olmak üzere çeşitli yazılım programlarını kullanarak verileri araştırır ve analiz ederler. Ayrıca harcama ihtiyaçlarını yansıtırlar ve politika yapıcıları yasa ve yönetmeliklerin ekonomik etkisi hakkında bilgilendirirler.

Pek çok ekonomist şirketler için çalışıyor ve ekonominin işlerini nasıl etkileyeceğini anlamalarına yardımcı oluyor. Özellikle ekonomistler, bir şirketin karını maksimize etmesine yardımcı olmak için tüketici talebi ve satışları gibi konuları analiz edebilir. Ekonomistler ayrıca çeşitli ekonomik konuları inceledikleri ve analiz ettikleri araştırma firmaları ve düşünce kuruluşları için de çalışırlar. Analizleri ve tahminleri sıklıkla gazete ve dergi makalelerinde yayınlanmaktadır. Bazı ekonomistler, büyük uluslararası operasyonları olan şirketler ve Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlar için yurtdışında çalışır. Ekonomi geçmişi olan birçok insan profesör veya öğretmen olur.

En Popüler:  Biyoistatistikçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Aşağıdaki maddeler ortak iktisatçı uzmanlık örnekleridir:

 • Finansal ekonomistler tasarrufları, yatırımları ve riski analiz edin. Ayrıca finansal piyasaları ve finansal kurumları da incelerler.
 • Endüstriyel organizasyon ekonomistleri Bir sektördeki şirketlerin nasıl organize olduklarını ve nasıl rekabet ettiklerini inceleyin. Ayrıca, şirketlerin rekabeti kısıtlama girişimlerini düzenleyen antitröst yasalarının piyasaları nasıl etkilediğini de inceliyorlar.
 • Uluslararası iktisatçılar uluslararası ticareti ve küreselleşmenin etkisini inceleyin. Ayrıca küresel finans piyasalarını ve döviz kurlarını da incelerler.
 • Emek ekonomistleri İşçi arzını ve işverenlerin işgücü talebini inceleyin. Spesifik olarak istihdam seviyelerini ve ücretlerin nasıl belirlendiğini araştırırlar. Ayrıca asgari maaş yasaları gibi emekle ilgili politikaların ve sendikalar gibi kurumların etkilerini de analiz ederler.
 • Makro iktisatçılar ve parasal iktisatçılar ekonomiyi bir bütün olarak inceler. İşsizlik, enflasyon ve ekonomik büyüme ile ilgili eğilimleri araştırabilirler. Ayrıca para arzının ve faiz oranlarının ekonomi üzerindeki etkisini inceleyen maliye ve para politikalarını da incelerler.
 • Mikro iktisatçılar bireylerin ve firmaların arz ve talep kararlarını inceler. Örneğin tüketicilerin belirli bir fiyattan talep edecekleri ürün miktarını belirleyebilirler.
 • Kamu maliyesi ekonomistleri Hükümetin ekonomideki rolünü inceler. Özellikle, vergi kesintilerinin, bütçe açıklarının ve refah politikalarının etkilerini analiz edebilirler.

Ekonomistler ayrıntılara dikkat etmelidir. Bulgularının doğruluğunu sağlamak için kesin veri analizi gereklidir. Ekonomistler, ekonomik analizlerinde istatistik, hesap ve matematikteki diğer ileri konuların ilkelerini kullanırlar. Ekonomistler, çalışmalarını başkalarına açıklayabilmelidir. Sunumlar yapabilir, raporları açıklayabilir veya müşterilere ekonomik konularda tavsiyelerde bulunabilirler. Meslektaşları ile işbirliği yapabilirler ve bazen ekonomik kavramları iktisat geçmişi olmayanlara açıklamaları gerekir. Ekonomistler bulgularını net bir şekilde sunabilmelidir. Birçok ekonomist meslektaşları veya müşterileri için raporlar hazırlar; diğerleri dergilerde yayınlanmak üzere veya haber medyası için yazarlar.

En Popüler:  Muhabir Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Ekonomist Nasıl Olunur?

Ekonomistlerin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Ekonomistin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Ekonomistin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Ekonomistler genellikle bir ofiste bağımsız olarak çalışırlar. Bununla birlikte birçok iktisatçı diğer iktisatçılar ve istatistikçilerle işbirliği yapar, bazen ekipler üzerinde çalışır. Bazı ekonomistler evden çalışır ve diğerlerinin işlerinin bir parçası olarak seyahat etmeleri veya konferanslara katılmaları gerekebilir.

Ekonomistler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu