Ekonomist Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Ekonomistler İçin Görev Tanımı

Ekonomistler, mal ve hizmetlerin yaratılması için toplumların ve pazarların hammadde, toprak, insan emeği ve sermaye gibi kaynakları nasıl dağıttığını araştırır. Ekonomistler, devlet kurumları, yatırım evleri, bankalar, düşünce kuruluşları, kar amacı gütmeyen gruplar ve büyük şirketler dahil olmak üzere çok çeşitli işletmeler tarafından istihdam edilmektedir. Ekonomistlerin ortak görevleri arasında veri toplama, raporları analiz etme, modelleme tekniklerini kullanma, öngörüleri inceleme ve raporlar üretme sayılabilir.

Eğitim Şartları İktisat alanında yüksek lisans; bazı işler doktora gerektirir
İş Yetenekleri Matematik ve analitik beceriler, bilgisayar becerileri, teknoloji becerileri, detay odaklı
Ortalama Maaş (2023)* TL 104.340
İş Büyümesi (2016-2026)* %6

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Ekonomide yüksek lisans derecesi bu pozisyonu elde etmek için asgari eğitim şartıdır. Fakat bazı işler için bir Felsefe Doktoru (Doktora) gerekebilir. Master programları genellikle tamamlamak için 2-3 yıl sürer; bir doktora Ekonomi programında 5 yıllık bir taahhüt gerekebilir. Kurs genellikle makro ve mikroekonomi, ekonometri, matematik, matematik, muhasebe ve istatistik konularından oluşur.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Güçlü matematik ve analitik yeteneklere ek olarak ekonomistlerin güçlü bilgisayar ve teknoloji becerilerine sahip olmaları gerekir. İktisat alanında kariyer yapmak isteyenler de görevlere öncelik verebilmeli ve detaylara dikkat etmelidir.

İstihdam ve Maaş Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu, ülke genelinde ekonomistlere yönelik istihdam olanaklarının, diğer tüm mesleklere kıyasla, ortalama olarak hızlı bir oran olan 2016-2026 arasında %6 oranında artacağını öngörmektedir. 2016’da, ekonomistlerin yaklaşık %31’i yerel yönetimlerde çalıştı; birçoğu finansal, yönetim, bilimsel veya teknik firmalar ve hizmetler tarafından istihdam edildi. Ekonomistler için 2018’de ortalama kazanç 104.340 ABD lirasıdır.

En Popüler:  Dağıtım Yöneticisi Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Benzer Meslekler

Finans ve ekonomi ile ilgili diğer iki iş aşağıdaki gibidir:

Finansal Analistler

Finansal analistler nicel verileri değerlendirir ve şirketlere ve bireysel müşterilere tahvil ve hisse senetleri ile ilgili olanlar gibi sağlam yatırım kararları vermelerinde yardımcı olur. Lisans hazırlığı, ekonomi, matematik, finans veya istatistik alanlarında lisans derecesi içerebilir; lisansüstü öğrenciler İşletme Yüksek Lisans veya Maliye Bilim Ustası takip edebilirler. Ayrıca birçok finansal analist türü için lisans almak gerekir.

MİB tarafından bildirildiği üzere, ülke genelinde finansal analistler için %11 veya ortalamanın üzerinde bir hızda istihdam artışı beklenmektedir. 2016 ve 2026 yılları arasında ülke genelinde finansal analistler için istihdam artışı beklenmektedir.

Siyaset Bilimciler

Siyaset bilimciler, devlet politikaları ve kalıpları dahil olmak üzere siyasal kurumların gelişimsel ve örgütsel yönlerini araştırır. Bir lisans derecesi, devlet kurumları, kar amacı gütmeyen dernekler, siyasi kampanyalar veya araştırma kuruluşları, bir yüksek lisans veya doktora tamamlama ile giriş seviyesi pozisyonları için bazı adaylar hak olabilir. Siyaset biliminde veya kamu yönetiminde program, bir konum elde etmek için olağan şarttır. İstihdam fırsatlarının %3 oranında artması beklenmektedir. Bu sınırlı ve seçkin alanda 2016’dan 2026’ya kadar 200 işte çalışılması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu