Eğitim Direktörü Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Özel Eğitim Yöneticilerinin Görev Tanımı

Özel eğitim müdürleri, kısa süreli ve uzun vadeli hizmetlerin öğrenme veya diğer engelli öğrenciler için etkinliğini planlar, yönetir ve değerlendirir. Sorumlulukları genellikle bütçeleri geliştirmek, hibeleri uygulamak ve uygunluk için ilgili mevzuatı gözden geçirmeyi içerir. Özel eğitim müdürleri ayrıca ihtiyaç değerlendirmelerinden elde edilen bilgileri analiz eder ve alandaki mevcut eğilimleri araştırır. Ek görevler arasında özel eğitim öğretmenleri için mesleki gelişim fırsatlarının denetlenmesi ve sağlanması yer almaktadır.

Eğitim Özel eğitimde yüksek lisans derecesi
İşin Gereklilikleri Bütçe geliştirmek, hibeleri uygulamak, mevzuatı gözden geçirmek
Ortalama Maaş (2023) 94.390 Türk lirası (tüm ilköğretim ve lise yöneticileri)
İş Büyümesi (2016-2026) %8 (tüm özel eğitim öğretmenleri)

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bachelor of Arts veya Special Education of Science Bachelor, çoğu idari pozisyon için ön koşul olan sınıfta çalışmak için mezun olur. Kalkınan direktörler ayrıca Özel Eğitimde Yüksek Lisans veya Yüksek Lisans Biliminde de devam edebilir; bireysel işverenler, bir Eğitim Doktoruyla adayları tercih edebilir. Bazı yüksek lisans programlarının tamamlanması dört yıla kadar sürebilir ve eğitim, psikoloji ve liderlik kurslarının bir bileşimini içerebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Özel eğitim yöneticileri, diğer bölümlerden gelen personel ve öğretmenlerle işbirliği içinde çalışabilmelidir. Kişilerarası beceriler, özellikle ebeveynlerle iletişim kurarken önemlidir. Özel eğitim müdürleri de gizli öğrenci bilgilerini kullanmaları konusunda ayrık olmalıdırlar. Karar verme, iyi karar verme ve halkla ilişkiler yetenekleri de yardımcı olabilir.

İstihdam ve Kazanç Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu, özel eğitim müdürlerine özgü istihdam ve maaş verileri sağlamaz. Fakat özel eğitim öğretmenleri için istatistikler mevcuttur. MİB’e göre özel eğitim öğretmenleri 2016’dan 2026’ya kadar ülke genelinde istihdam olanaklarında %8 veya ortalama olarak hızlı bir artış görecekler. Aynı 10 yıllık dönemde özel eğitim okul öncesi öğretmenleri için iş açılışlarında %11’lik bir artış öngörülüyor. 2017 yılının Mayıs ayından itibaren, okul öncesi özel eğitim öğretmenleri, aynı ay içinde 60.190 TL kazanan lise özel eğitim öğretmenleriyle birlikte, ortalama 53.640 TL kazandılar. 2017’de istihdam edilen ilköğretim ve lise yöneticileri, ortalama 94.390 Türk lirası tutarında

En Popüler:  Dağıtım Yöneticisi Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Okul Öncesi Öğretmenleri

Okul öncesi öğretmenleri, günlük bakım merkezlerinde veya okullarda ve aynı zamanda hayır kurumlarında üç ile beş yaş arası çocuklarla çalışır. Bakım ve denetime ek olarak okuryazarlık, bilim ve diğer dersleri planlayabilir ve uygulayabilirler. Kreş merkezleri lise diplomasına sahip adaylar işe alabilir; Head Start programları ve devlet okulları tarafından istihdam edilenler genellikle erken çocukluk eğitiminde bir önlisans veya lisans derecesine sahiptir. MİB, okul öncesi öğretmenlerinin 2016-2026 yılları arasında ülke genelinde iş açılışlarında ortalamadan %10 veya daha hızlı bir büyüme bekleyebileceğini bildirmektedir. K öğretmenlerine – özel eğitim alanında uzman olanlar dışında – 2017’de sahada çalışanlar ortalama 28.990 liralık maaş ödendi.

Öğretmen Asistanları

Öğretim görevlileri ayrıca öğretmen yardımcıları veya uzmanları olarak da adlandırılır ve görevlerinin bazıları özel eğitim veya yemek ya da hijyen konusunda yardıma ihtiyacı olan ciddi engelli öğrencilerle çalışmayı içerebilir. Asgari eğitim şartları arasında lise diploması; özel eğitim asistanlarının devlet yetenek sınavına girmeleri gerekebilir. MİB’e göre 2016 ve 2026 yılları arasında genel olarak öğretmen asistanları ülke genelinde istihdam olanaklarında ortalama %8’lik bir artış olarak görecekler. 2017 Mayıs ayında bir öğretmen asistanının ortalama maaşı 26.260 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu