Dünyanın En Sürdürülebilir 10 Şirketi – 2021

Kurumsal sürdürülebilirlik son yıllarda iş dünyasında biraz moda haline geldi. İklim değişikliği ve olumsuz etkileri nihayet arttıkça, büyük şirketlerin sürdürülebilirlik uygulamalarına, çevresel ayak izlerine ve iklim girişimlerine daha fazla insan dikkat etmeye başlıyor. Neyse ki, gittikçe daha fazla kuruluş, sürdürülebilirliği faaliyetlerine entegre etmek için aktif olarak adımlar atıyor.

Minimum 1 milyar dolar gelire sahip halka açık 7.200’den fazla şirketi dikkatle inceleyen Corporate Knights’ın Global 100 listesi, dünyanın en sürdürülebilir 2020 şirketlerini sergiliyor.

Bununla birlikte kesintiyi yapan 100 kişiden 10’u, çevresel açıdan sağlam uygulamaları ile kendilerini bu küresel sıralamadan ayırdı. Daha fazla uzatmadan, dünyanın en sürdürülebilir 10 şirketi burada.

10. Algonquin Power & Utilities

Sektör: Elektrik hizmetleri

Merkez: Ontario, Kanada

Toplam Puan: 80.89 %

Yenilenebilir enerji ve düzenlenmiş kamu hizmeti kuruluşu olan Algonquin Power & Utilities Corp, iştirakleri Liberty Power ve Liberty Utilities aracılığıyla yeşil enerji ve sürdürülebilir enerji dağıtımına aktif olarak yatırım yapmıştır. Enerji şirketinin portföyü, Kuzey Amerika’da yaklaşık 1 milyon kişiye hizmet veren hidroelektrik, rüzgar, termal ve güneş enerjisi tesislerine sahiptir.

Şirketin karbondan arındırma stratejisi, yüksek karbon emisyonlu varlıkların elde edilmesini ve bunların temiz ve uygun maliyetli enerji sunarak topluluklara güç verebilecek temiz enerji kaynaklarına dönüştürülmesini içerir. Bu, şirketin tüm paydaşları arasında karşılıklı olarak faydalı ilişkiler kurmayı amaçlayan ‘küresel düşün, yerel davran’ iş modelini daha da güçlendiriyor.

9. Banco do Brasil

Sektör: Finansal hizmetler

Genel Merkez: Brasilia, Brezilya

Toplam Puan: 81.72 %

Banco do Brasil, çevre dostu bir şirket modeline doğru kesin adımlar atmıştır. Gündem 30 BB olarak da bilinen sürdürülebilirlik planı, BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine dayanarak oluşturuldu ve beş sütuna odaklandı: insanlar, gezegen, refah, barış ve ortaklık.

Yeşil ekonomi sektörüne odaklanan şirket, karbon emisyonlarını azaltmak, doğal kaynakları korumak ve çevre yönetimini geliştirmek isteyen girişimlere fon sağlamak için 51.19 milyar dolar yatırım yaptı. Banco do Brasil’in Ulusal Su Ajansı ve Dünya Yaban Hayatı Fonu ile on yıl süren ortaklığı, çokuluslu bankanın tarım, ulaşım ve enerji sektörlerini desteklemesine izin vererek Brezilya’nın yeşil ekonomiye geçişini sağladı.

8. Enel

Sanayi: Toptan güç

Merkez: Roma, İtalya

Toplam Puan: 81.77 %

Sürdürülebilirlik ve yenilikçilik, Enel’in operasyonlarının merkezinde yer alıyor. İtalyan çokuluslu enerji şirketi, uygun fiyatlı, temiz enerji, yenilik ve altyapı ve iklim eylemine erişim sağlamak da dahil olmak üzere BM’nin kalkınma hedeflerinden altısını taahhüt etti.

Şirket, 2019-2021 sürdürülebilirlik planıyla bu hedeflere nasıl ulaşmayı ve kendi operasyonları ile sürdürülebilirliği nasıl teşvik etmeyi amaçladığını açıkladı. 16.6 milyar € tutarında büyük bir bütçe tahsis ederek yenilenebilir enerji kaynaklarının ve ağ dijitalizasyonunun geliştirilmesine yatırım yapmayı planlıyor. Tabii ki, bu aynı zamanda emisyonların ve tüketimin azaltılmasına vurgu yaparak kendi tedarik zinciri için de geçerlidir.

7. ING Grubu

Sektör: Finansal hizmetler

Merkez: Amsterdam, Hollanda

Toplam Puan: 82.53 %

Çok uluslu bir bankacılık şirketi olarak ING Group, yeşil enerji projelerine ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeye yönelik kuruluşlara milyarlarca yatırım yaptı. ING, aynı zamanda, kömür endüstrisinden 2025 yılına kadar kömür endüstrisinden çıkmaya ve kömür üretimini ortadan kaldırmaya söz veren dünyanın ilk bankasıdır.

Tüm işlemlerini, politikalarını ve müşterilerini değerlendirmek için sıkı bir çevresel ve sosyal risk çerçevesini takip ederek, finansmanı kararları üzerindeki “değişimi finanse etmeyi” amaçlayan ekolojik etkisine de büyük önem vermiştir.

ING Grubu ayrıca karbon dengelemesini sağlayan girişimler aracılığıyla 2007’den beri sahip olduğu bir durum olan karbon tarafsızlığını korumaya kararlıdır. Ancak küresel bankacılık şirketi 2021 yılına kadar dünyadaki tüm binalarına %100 yenilenebilir enerji ile güç sağlamayı amaçladığı için ekolojik çabaları burada bitmiyor.

6. Novozymes

Sektör: Özel ve performans kimyasalları

Merkez: Kopenhag, Danimarka

Toplam Puan: 82.70 %

Novozymes’in katkıları bunu haklı olarak dünyanın en sürdürülebilir şirketleri arasında bir yer haline getirdi. Biyoteknoloji şirketi, ürünleri daha sürdürülebilir hale getirmek için kullanılabilen biyolojik çözümler, yani enzimler ve mikroorganizmalar üzerinde uzmanlaşmıştır. Bunun mükemmel bir örneği, enzim bazlı çözümler sayesinde tüketicilerin çamaşırları daha düşük sıcaklıklarda yıkamasına ve enerji tüketimini azaltmasına izin veren Novozymes’in çamaşır ürünleridir.

2019’da, tüketiciler Novozymes ürünlerini kullanarak 76 milyon ton karbon emisyonundan tasarruf edebildi. Bu da yaklaşık 32 milyon otomobillerin yoldan çıkarılmasına eşdeğerdi. Tabii ki, Novozymes’in sürdürülebilirlik çabaları, enerjisini Orsted (bu listede de yer almaktadır) ile ortaklığın bir parçası olarak kömürden odun yongalarına yönlendirme taahhüdünde kanıtlandığı gibi operasyonlarına ve süreçlerine uzanıyor.

5. Autodesk

Sektör: Yazılım

Merkez: San Rafael, Kaliforniya, ABD

Toplam Puan: 82.84 %

Autodesk’ün kendi sözleriyle, things bir şeyler yapan insanlar için yazılım yapar ’. Gerçekten de ürünleri imalat, mimari, medya ve eğlence endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sürdürülebilir tasarım özelliklerini ürünlerine entegre ederek Autodesk, müşterilerinin net sıfır enerji binaları, akıllı şehirler ve yeşil üretimin öncüleri olmalarını sağlayarak sürdürülebilirliği teşvik eder.

Autodesk, kendi operasyonları için binalarına, veri merkezlerine ve bulut hizmetlerine güç sağlamak için %100 yenilenebilir enerjiye güveniyor. Bu da enerji yoğun işletmeler için övgüye değer bir başarı. Çabaları sayesinde şirket, son on yılda sera gazı emisyonlarını %41 oranında azaltarak dünyanın en sürdürülebilir şirketleri arasında yer edinmiştir.

4. Cisco Systems

Sektör: İletişim ekipmanları

Merkez: San Jose, California, ABD

Toplam Puan: 83.59 %

On yıldan uzun bir süredir Cisco Systems çevre dostu operasyonlar yürütmektedir. Dairesel ekonomi uygulamalarından başlayarak, öncü çokuluslu teknoloji şirketi 2019’da 13.946 tondan fazla iade edilen ürüne geçiş yapmayı başardı.

2025 yılına kadar teknoloji devi, ürünleri ve ambalajı azaltarak ve yeniden kullanarak doğal kaynakların aşırı tüketimini azaltmak amacıyla tüm yeni ürünlerine dairesel tasarım ilkelerini dahil etmeyi hedefliyor.

Cisco Systems ayrıca sera gazı emisyonunu %45 oranında azalttı ve elektriğinin %82’sini yeşil enerji kaynaklarından sağladı. Bu arada, şirket sera gazı emisyonları ve CDP (eski adıyla Karbon Saydamlık Projesi) için azaltma hedefleri konusunda tam şeffaflığa ihtiyaç duyduğundan sürdürülebilirlik çabaları tedarikçilerini de kapsamaktadır.

3. Neste Oyj

Sektör: Petrol rafinerileri

Merkez: Espoo, Finlandiya

Toplam Puan: 83.64 %

Bir petrol arıtma ve pazarlama şirketi olan Neste Oyj, çevresel etkileri azaltılmış yenilikçi ürünler üretmeye odaklanmaktadır. Şirketin geniş portföyü, fosil yakıtı temiz ve yenilenebilir alternatiflerle değiştirme misyonunu pekiştiriyor.

Yenilenebilir jet yakıtı, atık ve sürdürülebilir hammaddelerden arındırılırken, yenilenebilir dizel, sürücülerin sera gazı emisyonlarını %90 oranında azaltmasına izin veriyor. Neste’nin ortaya koyduğu diğer yeniliklerin yanı sıra biyolojik bazlı plastikleri ve atık ve artık katı ve sıvı yağlardan yapılan kimyasalları da içeriyor.

Sürdürülebilir uygulamalar kullanarak şirket, faaliyetleriyle karbon ayak izini önemli ölçüde azalttı ve AB kendi iklim hedeflerini karşılamadan önce yeşil hedeflerine ulaşmayı hedefliyor.

2. Chr. Hansen

Sektör: Gıda ve diğer kimyasal ajanlar

Genel Merkez: Hørsholm, Danimarka

Toplam Puan: 83.90 %

Chr. Hansen geçen yılki listede en üst sıraya yerleşti, küresel biyobilim şirketi her zamanki gibi amaca yönelik. Aslında Chr. Hansen, 1949 yılına dayanan ilk sürdürülebilirlik taahhüdü ile lekesiz bir geçmişe sahiptir.

Chr. Hansen, gıda israfını, antibiyotik aşırı kullanımını ve zararlı tarım uygulamalarını azaltmak için çeşitli endüstrilerde kullanılan kültürler, enzimler ve probiyotikler gibi doğal çözümler geliştirmeye kendini adamıştır. Şirketin sürdürülebilir girişimleri, verimli gıda üretiminin teşvik edilmesine vurgu yaparak, refah ve sürdürülebilir gıda tüketimi için besleyici ürünler kullanarak BM’nin SKH’leri ile uyumludur.

Sürdürülebilirlik, yenilikçi ürünlerinin ötesinde, çevre için operasyonel hedefleri ve sorumlu kaynak kullanımı yoluyla günlük iş faaliyetlerinin bir parçasıdır.

1. Ørsted

Sanayi: Toptan güç

Merkez: Fredericia, Danimarka

Toplam Puan: 85.20 %

Dünyanın en sürdürülebilir şirketi olan Ørsted, kökeninden bu yana çok uzun bir yol kat etti. 2006 yılında iş modeli 180 derecelik bir dönüş yaparak kendini fosil yakıt yoğun bir enerji hizmetinden dünyanın en büyük yenilenebilir enerji şirketlerinden birine dönüştürdü. Bugün, 13 milyondan fazla insana temiz enerji sağlayan lider bir deniz rüzgar geliştiricisidir.

BM’nin küresel sürdürülebilirlik hedeflerini sürdürülebilirlik programları ve girişimleri için yol gösterici bir ışık olarak kullanan şirket, faaliyetlerini karbondan arındırmak ve tedarik zincirindeki emisyonları azaltmak için önemli adımlar attı. Bir sonraki hedefi 2025 yılına kadar karbon nötr hale gelmek.

Sürdürülebilirlik, pazarlama amacıyla kullanılan modaya uygun bir iş girişiminin çok ötesindedir. Sürdürülebilirliği kurumsal modellerine gerçekten entegre etmeyi seçen şirketler, bu küresel sıralamanın gösterdiği gibi, daha çevreci ve ekolojik olarak bilinçli uygulamalara aktif olarak yatırım yaparak bunu titizlikle yapıyor.

Bu, temiz, yenilenebilir enerji kullanmaktan, kara alanlarından atıkların önlenmesinden ve yerel topluluk gelişmelerinin finanse edilmesinden başlayarak birçok farklı biçimde olabilir. Tek gereken, işletmeler için daha sürdürülebilir ve daha yeşil bir geleceğe doğru sıçramaya istekli olmaktır.

Bu şirketlerin çabalarından hangisini en etkileyici buldunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu