Dünya Tarihi Öğretmeni Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Dünya Tarihi Öğretmenlerinin Görev Tanımı

Bir dünya tarihi öğretmeni, öğrencilere tarihsel olaylar ve bu olayların bugün içinde yaşadığımız dünyayı nasıl şekillendirdiği hakkında ders verir. Dünya tarihi öğretmenleri farklı medeniyetlere ve dünya manzarasına egemen olan ülkeler ve krallıklara odaklanmaktadır. Öğretmenler, öğrencilerin dünya tarihi ile ilgili ödev ve sınavlara hazırlanmalarına yardımcı olur. Dünya tarihi öğretmenleri, öğrencilerin yaşamlarını iyileştirme ve etkileme ve dünyada meydana gelen olayları yorumlamalarına yardımcı olma fırsatına sahiptir.

Eğitim Lisans veya dünya tarihi veya alakalı bir alanda yüksek lisans derecesi
İşin Gereklilikleri Öğrencilere tarihi olaylar hakkında bilgi verin, öğrencileri ödev ve sınavlara hazırlayın
Ortalama Maaş (2024) 59.120 TL (tüm lise öğretmenleri)
İş Büyümesi (2016-2026) %8 büyüme (tüm lise öğretmenleri)

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Bir dünya tarihi öğretmeni olmakla ilgileniyorsanız, ilgili bir konuda lisans derecesi veya daha yüksek bir derece almanız çok önemlidir. Öğrenci öğretim şartının yerine getirilmesinin yanı sıra, kolejde alabileceğiniz dersler dünya tarihi, Avrupa medeniyetleri ve Afrika tarihidir.

Lisans Gereklilikleri

ABD Eğitim Bakanlığına göre 50 devlette de öğretmenlerin öğretmenlik yapmak istedikleri ehliyet içinde olmaları gerekmektedir. Her devletin Eğitim Kurulu bu lisansları öğretmenlere verir. Ruhsat için yeterlilikler genellikle duruma göre değişir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Dünya tarihi öğretmeni olmak için gereken beceriler, ders planlarını hazırlama ve yürütme becerisini içerir. Dünya tarihi hakkında çok fazla bilgiye sahip olmanız gerekecek ve buna olaylar, ülkeler, medeniyetler ve zaman dilimleri de dahil. Dünya tarihi öğretmenleri, öğrencileri için zorlu sınavlar tasarlamak ve öğrencilerin uygun şekilde ilerlemelerini sağlamak için ebeveynler ve diğer eğitimcilerle yakın çalışmak zorundadır.

En Popüler:  Endüstriyel Boru Tesisatçısı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre lise öğretmenleri, özel eğitim ve meslek/teknik dersleri verenler dışında, ortalama 2017’de 59.120 TL’lik bir maaş aldılar. MİB, lise öğretmenleri için işlerin 2016-2026 arasında %8 oranında artacağını öngördü. Bu durum tüm meslekler için ortalama bir büyüme.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Okul Sonrası Öğretmeni

Ortaöğretim sonrası öğretmen 2 ya da 4 yıllık bir kolejde ya da üniversitede sınıflara liderlik eder. Okul öncesi öğretmenleri dersleri, sınıf tartışmalarını, ev ödevlerini, raporları ve final sınavlarını planlar. Ayrıca bölüm etkinliklerinde rol oynayabilir ve öğrencilere ders programları hakkında tavsiyede bulunabilir. Okul öncesi öğretmenleri de genellikle araştırma yapar ve bulgularını yayınlar. Çoğu iş için doktora Bazı okullar, yalnızca öğretmek istediğiniz alandaki yüksek lisans derecesini gerektirse de gereklidir. Alana bağlı olarak profesyonel lisans veya sertifika gerekli olabilir. MİB’e göre ortaöğretim sonrası öğretmenlerin işlerinin 2016-2026’dan %15 artması bekleniyor. Tarih dersi verenler, ortalama parayı 2017 yılında 72.690 TL kazandılar.

Kütüphaneci

Bir kütüphaneci insanların bilgi bulmasına yardımcı olur. Kütüphaneciler halk kütüphanelerinde, okul kütüphanelerinde, tıp kütüphanelerinde veya şirket kütüphanelerinde çalışabilirler. Materyalleri almak, kataloglamak ve raflamaktan sorumlu olabilirler. Kütüphaneciler, koleksiyonların kullanımını teşvik etmeye yönelik programlar ve materyaller de geliştirebilirler. Birçok durumda, bazı meslekler işle alakalı bir alanda başka bir yüksek lisans derecesi gibi ek eğitim gerektirse de, istihdam için kütüphane biliminde yüksek lisans derecesi gerekir. Okul ve halk kütüphanecileri genellikle devlet sertifikası almak zorundadır. MİB’e göre kütüphaneciler genel olarak 2016-2026’dan %9 oranında iş artışı bekleyebilirler. MİB, kütüphanecilerin 2017 yılında ortalama 58.520 TL maaş kazandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu