Donanım Mühendisi Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Donanım Mühendisleri için Görev Tanımı

Genelde donanım mühendisleri olarak adlandırılan PC mühendisleri, kariyerlerine genellikle mikroçipler veya modemler gibi yeni donanım bilgisayar bileşenleri tasarımlarını test edip giderdikleri büyük şirketlerde başlarlar. Sonunda, satış görevlileri veya serbest çalışanlar olarak çalışabilirler, şirketlerine veya özel kişilere hizmetlerini ve teknik desteklerini sağlarlar. Ayrıca PC’ler için donanım bileşenleri de geliştirebilirler.

Eğitim Lisans derecesi, genellikle bir sertifika ile
İş Yetenekleri Donanım sistemleri ustalığı, müşteri hizmetleri becerileri, donanım ve yazılım uzmanlığı, iletişim becerileri
Ortalama Maaş 2017* 115.120 Türk lirası (bilgisayar donanım mühendisleri), 107.850 Türk lirası (Yazılım geliştiricileri)
Kariyer Durumu 2016-2026* %5 (bilgisayar donanım mühendisleri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Her ne kadar bilgisayar mühendisliği sertifika programları mevcut olsa da genellikle tek başına bir sertifika Donanım mühendisliği alanında bir kariyer için yeterli eğitim sağlamayacaktır. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre bilgisayar mühendislerinin çoğunluğu, en azından bilgisayar bilimleri veya alakalı bir alanda lisans derecesine sahiptir. Ağ güvenliği ve korumayla ilgili artan endişe nedeniyle, matematik veya sistem tasarımında ileri derecede bilgisayar mühendisleri, devlet kurumları ve bilgisayar geliştiricileri güvenlik önlemlerini iyileştirmeye çalıştıkları için yüksek talep görecektir. Donanım mühendisleri genellikle kariyerlerine yeni bilgisayar tasarımlarını test eden büyük şirketlerde başlayacaktır. Tecrübe ile proje yöneticileri, baş bilgi görevlileri veya bağımsız danışmanlar olabilirler.

İstenen Yetenekler

Donanım mühendisleri, donanım ve yazılımın karmaşıklıklarında uzmandır. Yönlendiricileri ve kablosuz hub’ları yapılandırmalı ve sorun ortaya çıktığında sorun gidermelidirler. Bazı bilgisayar mühendisleri, kurumsal ve yerli müşterilere teknik destek sağlamak için bölgeden bölgeye seyahat etmektedir. Donanımı yükseltir ve kurar, dahili sorunları giderir ve yeni güvenlik önlemleri alırlar. Bu yüzden PC sistemi ve aksesuarları hakkında mükemmel bilgiye, iyi iletişim ve mükemmel müşteri hizmeti becerilerine ihtiyaç duyarlar.

En Popüler:  Yabani Hayatı Biyologları: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Kariyer ve Maaş Bilgisi

MİB’e göre bilgisayar donanımı mühendisliği kariyerlerinin 2016 ve 2026 arasında yaklaşık %5 oranında büyümesi bekleniyor. Bilgisayar sistemleri yazılımı yazılım geliştiricileri aynı süre zarfında 107.000 TL ortalama maaş kazandı.

Benzer Meslekler

Benzer kariyerler şunlardır:

Elektronik mühendisi

Bilgisayarların yanı sıra diğer ekipman ve cihazlar için elektrikli bileşenler tasarlamakla ilgilenenler elektronik mühendisi olmayı düşünmelidir. Elektronik mühendisleri askeri, endüstriyel imalat, bilim araştırmaları ve ticari işletmelerde kullanım için yazılımlar, ürünler ve parçalar oluşturur. Ayrıca test prosedürleri geliştirir, elektronik parçaların emniyetli olduğundan emin olmak için denetimler yaparlar, maliyetleri analiz ederler ve sistemleri ve ekipmanları iyileştirmenin yollarını keşfederler.

Meslekte çalışmak için elektronik mühendisliği lisans derecesi gerekir ve Profesyonel Mühendis lisansının takip edilmesi iş piyasasında rekabet avantajı sağlayabilir. Elektronik tasarımcıları, bilgisayar tasarımcıları hariç olmak üzere, MİB’in 2017 rakamlarına dayanarak 102.180 liralık bir ortalama maaş aldı. ABD’deki üretim faaliyetlerinin azalması nedeniyle, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) 2016-2026 döneminde bu alanda iş fırsatlarında %4 artış öngörüyor.

Bilgisayar Destek Uzmanı

Bilgisayarları kurmak ve onarmak ve kullanıcılara destek sağlamak isteyenler için, bir bilgisayar destek uzmanı olmak uygun olabilir. Destek uzmanları, yalnızca bilgisayar sorunlarıyla ilgili sorunları gidermek ve çözüm bulmakla kalmaz. Hem de kullanıcılara talimat verir ve yazılım yüklemesinde yardımcı olur. Her ne kadar belirli eğitim gereksinimleri organizasyonun türüne ve teknolojilerinin karmaşıklığına bağlı olsa da yüksek lisans eğitimi veya bilgisayar çalışmalarında önlisans derecesi birçok pozisyon için yeterli olabilir. MİB’e göre 2016-2026’dan itibaren bilgisayar destek uzmanları için %11lik istihdam artışı öngörülüyor. Bu kullanıcı destek görevlileri, MİB’in 2017 tahminlerine dayanarak, ortalama olarak 52.810 TL kazanmayı bekleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu