Gaz Aletleri Tamir Teknisyeni Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

Gaz Cihaz Onarım Teknikeri İş Tanımı

Teknisyenlerin tamir ettiği en yaygın ev aletleri elektrikli su ısıtıcıları, yıkayıcılar, kurutucular, sobalar ve şöminelerdir. Merkezi ısıtma ve soğutma üniteleri ayrı bir alt uzman tarafından tamir edilir. Gazlı aletlerde uzmanlaşan teknisyenler, ısıtma cihazına ve termokupllar (ısı sensörleri), termostatlar, emniyet valfleri ve sık sık karşılaşılan bir sorun kaynağı olan sürekli çalışan pilot ışığı dahil olmak üzere destek mekanizmalarına özellikle dikkat eder. Gaz cihazı servis teknisyenleri, üretici servis bültenlerini takip etmeli ve ayrıca gaz cihazlarını iyi çalışır durumda tutan genel elektronik bileşenlerin teşhisi, servisi ve onarımı konusunda bilgili olmalıdır.

Eğitim Meslek yüksekokulu topluluk kolejlerinde ve teknik okullarda cihaz onarımı veya elektronik programlar
İş Yetenekleri Mekanik ve elektronik yetenek, sorun giderme, müşteri hizmetleri becerileri
Ortalama Maaş (2024) 38.160 TL ev aletleri tamircileri için)
İş Büyümesi (2016-2026) -4 %* (ev aletleri tamircileri için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre çoğu gaz cihazı tamir teknisyeni işlerini meslek içi eğitim yoluyla öğreniyor. Bununla birlikte işverenler, mezuniyet sonrası teknik okullarda veya topluluk kolejlerinde sunulan teknik cihaz onarımı veya elektronik program mezunlarını işe almayı tercih etmektedir. Bu programlar giriş seviyesi çalışanlar için gereken iş başı eğitim miktarını azaltmaya yardımcı olsa da kursiyerler genellikle işverenlerinden ve cihaz üreticisinden, gaz cihazlarının yanlış servisiyle ortaya çıkabilecek olası dalgalanma nedeniyle ek okul eğitimi almaktadırlar.

En Popüler:  Genel Muhasebeci Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

İş Yetenekleri

Gaz cihazı tamir teknisyenleri, mekanik ve elektronik arıza tespiti, bağımsız çalışma becerisi ve evlerinde müşterileri ile dostane ve bilgili bir şekilde etkileşime girme kabiliyetine sahip olmalıdır. Sorumlu bir yapıya sahip olmaları ve rollerini ciddiye almaları gerekir. Çünkü birçok işveren, ortaya çıkabilecek muhtemel gaz acil durumlarına cevap vermelerini ister.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2016-2026 yılları arasında gazlı cihaz tamir teknisyenleri olan ev aletleri tamircileri için iş büyümesinde %4’lük bir düşüş öngördü. Cihaz onarımı ve elektronik konusunda resmi eğitimi olanlar en çok talep görecekler. Her ne kadar düşük ev aletleri maliyeti müşterilerin makineleri tamir etmeyi tercih etse de sonuçlanmasına rağmen eski tamircilerin emekli olması ve işçilerin kişisel nedenlerden dolayı çıkarılması, istihdam için fırsatlar yaratacaktır. MİB, 2017’de ortalama ev aleti tamircisinin 38.160 TL olduğunu bildirdi.

Benzer Meslekler

İlginizi çekebilecek bir Gaz Aletleri Onarım Teknisyeni’ne benzeyen diğer işler:

Isıtma, Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma (HVACR) Teknisyeni

Bu tip teknisyenler, söz konusu sistemlerin kurulum, tamir ve bakımına odaklanmaktadır. Bir HVACR teknisyeni olarak çalışmak genellikle bir stajyerlik veya başka bir okul sonrası eğitim gerektirir. 2016-2026 MİB verilerine göre bu işçiler için %15’lik bir iş artışı bekleniyordu. 2017 yılında Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) HVACR teknisyenlerinin ortalama maaşını 47.090 TL kazandığını bildirdi.

Ev Eğlence Ekipmanı Yükleyici ve Tamircisi

Kariyer unvanının önerdiği gibi, bu işçiler televizyon, ev sinema sistemi ve müzik seti gibi öğeleri kurar, test eder ve onarır. İşverenler, bazı okul öncesi eğitime sahip kurucuları tercih etmektedir. Fakat bazıları iş konusunda eğitim sunacaktır. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) 2016-2026 raporunda belirtildiği gibi, ev eğlence ekipmanı kurulumcusu ve tamircisi kategorisinde işlerde %0 artış öngörülüyordu. 2017 MİB verilerine göre ortalama maaş 37.190 TL olarak listelenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu