Dış Ticaret Uzmanı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Dış Ticaret Uzmanı için Görev Tanımı

Dış ticaret uzmanları, uluslararası mal ve hizmet alışverişinde var olan eğilimleri inceler. İşi etkin bir şekilde yerine getirmek için dış ticaret uzmanlarının temel bir finans, ekonomi ve diğer disiplinleri anlamalarına gerek vardır. Bu yüzden bu mesleğe zemin hazırlamak için sıkı bir çalışma süreci gerekli olacaktır.

Eğitim Lisans; Daha iyi kariyer olanakları için yüksek lisans veya doktora yapılabilir.
İş Yetenekleri Bilgisayar okuryazarlığı, matematik yeteneği, yabancı dil becerileri
Ortalama Maaş (2023)* ₺ 85.660
Kariyer Görünümü (2016-2026)* %11

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Bir dış ticaret uzmanı olarak bir kariyere ilgi duyan öğrenciler çeşitli akademik konulardan seçim yapabilirler. Bu kariyere uygun olabilen lisans dereceleri arasında Finansta Bilim Lisansı, İktisat Lisansı ya da Uluslararası İşletme Lisansı Lisansı sayılabilir. Uluslararası işletme veya finans alanında bir MBA, ekonomi, finans veya uluslararası işletme dalında yüksek lisans veya doktora yapabildiği gibi bu meslek için daha fazla bilgi sağlayabilir. Bu dallardaki öğrenciler matematik, bilgisayar bilimi, ekonomi, tanıtım işletmeleri, yabancı dil, siyaset bilimi ve finans konularında ders almayı bekleyebilirler. Lisans programlarının tamamlanması dört yıl alırken, yüksek lisans programlarının iki. Fakat staj ve çalışma kooperatifleri mezun olma süresini uzatabilir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Dış ticaret uzmanları matematikte güçlü olmalıdır. Çünkü bu kariyere sahip kişilerin sürekli döviz kurları, nakliye masrafları ve sayıları ağır olan diğer detayları hesaplamaları gerekir. Birden fazla dil konuşan dış ticaret uzmanları sürekli talep görüyor. Bilgisayarlarla ilgili uzmanlık işverenler tarafından da istenmektedir. Çünkü işle ilgili verilerin çoğu elektronik tablolarda ve diğer yazılım uygulamalarında incelenmektedir.

En Popüler:  Görsel Sanatçı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2016-2026 yılları arasında, finansal analistler için istihdamın ortalamadan daha hızlı bir şekilde %11 artacağını tahmin ediyor. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) bunu finans dünyasında artan karmaşıklığa bağlamaktadır. 2018’de finansal analistler için ortalama maaş 85.660 TL; Endüstrinin zirvesindeki insanlar 167.420 ABD Dolarını aşmıştır.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer meslekler:

Bütçe Uzmanı

En azından bir lisans derecesi normalde, mali kuruluşlarının düzenlenmesinde özel ve kamu kuruluşlarına yardımcı olan bütçe uzmanları için gereklidir. MİB’e göre bu analistler 2018’de yılda 76.220 TL ortalama maaş kazandılar ve %7lik bir büyüme öngörülerek 2026’ya kadar ortalama bir artış bekleyebilirler.

Kişisel Mali Danışman

Genellikle ekonomi, finans, matematik, muhasebe veya hukuk gibi bir alanda en az bir lisans derecesine sahip olan bu danışmanlar, kişilere finansal danışmanlık sunarlar. 2016-2026 yılları arasında kişisel finansal danışmanlar için MİB tarafından ortalama %15’lik bir istihdam artışı öngörülmüş ve 2018’de yılda ortalama 88.890 TL kazanç bildirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu