Dış Ticaret Danışmanı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Dış Ticaret Danışmanları için Görev Tanımı

Dış ticaret danışmanları, malları ithal ve ihraç eden yerli üreticilerin dış ticareti ile ilgili sorunları denetler. ABD ve uluslararası gümrük düzenlemeleri, nakliye gereklilikleri ve ticaret yasalarına şirket çapında uyum sağlayan iç politikalar oluşturur ve uygularlar. Prosedür kılavuzları yazabilir, çeşitli departmanlar için ticari uygunluk eğitim programlarını denetleyebilir ve ayrıntılı belge kayıt tutma ve raporlama yöntemleri oluşturabilirler. Global ticaret uyumu danışmanları, otomobil imalat ve elektronik ürünlerinden gıda ve tarıma kadar çeşitli sektörlerde çalışmaktadır.

Eğitim Lisans derecesi veya yüksek lisans derecesi; Gümrük Müşavirliği lisansı genellikle işverenler tarafından istenmektedir
İş Yetenekleri Bilgisayar okuryazarlığı, iletişim becerileri, yabancı dil akıcılığı, yabancı yasaların anlaşılması, ayrıntı odaklı düşünme
Ortalama maaş* ₺ 90.072

Kaynak: *maas

Eğitim ve Lisans Gereklilikleri

Global ticaret uyumu danışmanları genellikle dış ticaret veya alakalı bir alanda lisans veya yüksek lisans derecesine sahiptir; Bununla birlikte bazı işverenler bir Master of Business Administration veya hukuk derecesi isteyebilir. İşverenler ayrıca başvuru sahiplerinden ABD Gümrük ve Sınır Koruma kurumu tarafından idare edilen Gümrük Müşavirliği lisans sınavını geçmelerini isteyebilir. Uluslararası Ticaret Birlikleri Federasyonu (FITA) gibi profesyonel kuruluşlara katılmak, iş fırsatlarını da artırabilir.

Temel Beceriler

Global ticaret uyumu danışmanları, mükemmel yazılı ve sözlü iletişim yetenekleri ile analitik ve detay odaklı olmalıdır. Para, çevresel kaygılar, vergiler ve güvenlikle ilgili olanlar da dahil olmak üzere dış ticareti etkileyen yasal düzenlemeler, politikalar ve yasalar hakkında mevcut bilgilere sahip olmaları gerekir. Güçlü bilgisayar ve İnternet becerileri, ayrıca yaygın olarak kullanılan kelime işlem ve elektronik tablo yazılım programlarına aşinalık da gereklidir. Çoklu dil becerileri, bazı pozisyonlar için yardımcı olabilir veya hatta gerekli olabilir.

En Popüler:  Nükleer Teknisyen Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Mesleğe danışmanlık yapan mesleklere küresel ticaret uyumu uluslararası ekonominin gücüyle yakından ilişkilidir. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2014 yılında küresel mal ihracatının değerinin %2.5 oranında arttığını ve ticari hizmet ihracatının %5 arttığını bildirdi. 2019’da ABD’nin uluslararası bir ticaret uzmanı için ortalama baz maaşının 90.070 TL olduğunu bildirdi.

Benzer Meslekler

İlgili kariyerler şunlardır:

Ekonomistler

Ekonomistler, ürün ve hizmetlerin nasıl yaratıldığını ve dağıtıldığını araştırır, analiz eder, tahmin eder ve raporlar. Genellikle yönetim, bilim veya teknik şirketler, finans veya sigorta kuruluşları veya devlet kurumları tarafından kullanılır. Bazı adaylar, ekonomi alanında lisans derecesine sahip bir giriş seviyesi hükümet işine hak kazanabilse de, genellikle daha üst düzey pozisyonlar için bir yüksek lisans veya doktora derecesi gerekir. MİB, ekonomistler için istihdam olanaklarının 2016 ve 2026 arasında ülke genelinde %6 veya ortalama olarak hızlı artması beklendiğini bildirmektedir. 2018’de ekonomistlere ortalama 104.340 TL maaş verilmiştir.

Lojistikçiler

Lojistikçiler, tedarik zincirlerini veya ürün yaşam çevrimlerini denetler. Bu sayede, mallar edinilir ve tüketicilerin ellerine teslim edilir. İşverenler hükümeti, üreticileri ve profesyonel hizmetleri içerir. Bir pozisyonu veya tercihen endüstri veya proses mühendisliği, işletme veya tedarik zinciri yönetimi çalışmalarında lisans derecesi genellikle bir pozisyonu korumak için gereklidir. MİB’e göre lojistikçiler için ülke çapında işlerde %7’lik bir büyüme 2016’dan 2026’ya kadar bekleniyor. 2018’de istihdam edilen lojistikçilere ortalama 74.000 TL maaş ödendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu