Dış Denetçi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dış denetçiler, her tür ve büyüklükteki işletmelerin performans potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için birinci sınıf insan becerilerini yüksek seviyede dikkat ile birleştiriyor.

Dış denetçi olarak işletmelere, yatırımcılarına ve piyasa düzenleyicilerine performanslarının net bir resmini sağlamak için finansal kayıtları ve diğer verileri inceleyeceksiniz. Ayrıca geliştirme için önerilerde bulunacaksınız.

Esas olarak nitelikli bir muhasebeci olmakla birlikte, denetim işiniz, işlerinin tüm alanlarında riskleri tanımlamaları ve yönetmelerine yardımcı olmak için müşterilerle birlikte çalıştıkça finansal denetimin ötesine geçecektir.

Dış denetim bazen ‘güvence’ hizmetlerine atfedilir veya gruplandırılır; Dış denetçinin görevi, iç denetçi, yeminli muhasebeci veya yönetim danışmanından farklı olmasına rağmen benzerdir.

Dış denetim çalışması türleri

Dış denetim iki alana ayrılabilir:

 • Finansal denetim – mevcut finansal durumlarının bir belgelendirmesini sağlamak ve bunu güçlendirmek için önerilerde bulunmak için bir şirketin mali tablolarını ve kayıtlarını incelemek
 • Finansal olmayan (veya kurumsal) denetim – diğer alanlarda güvence sağlamak veya bir şirketin belirli sorunları çözmesine yardımcı olmak için finansal olmayan bilgilerin incelenmesi. Bu çalışmanın kapsamı geniştir ve müşterinin ihtiyaçlarına ve denetim firması tarafından sağlanan hizmetlere bağlı olacaktır.

Finansal olmayan denetim yönetmeliklere uygunluk, operasyonel prosedürlerin veya sistemlerin denetimi, paranın değerinin veya dolandırıcılık riskinin değerlendirilmesi, sürdürülebilirliğe karşı eşitlik hedeflerini içerebilir.

Çalışmanızın odağı, alanınıza ve çalıştığınız firmaya bağlı olacaktır.

Tüm sektörlerin ve büyüklüklerin müşterileri ile birçok denetim projesinde çalışabilir veya kamu sektörü denetçisi, finansal hizmet denetçisi veya özel müşteri denetçisi gibi daha uzman bir rolde çalışabilirsiniz. Alternatif olarak risk, sahtekarlık veya finansal olmayan güvence hizmetleri gibi belirli bir denetim türünde çalışabilirsiniz.

Rolünüz ayrıca daha geniş muhasebe ve danışmanlık hizmetleri vermeyi de içerebilir. Bu en küçük firmalar ve daha küçük müşteriler için çalışan rollerde yaygındır.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Dış denetçi olarak yapmanız gerekenler:

 • İşyerini ve ihtiyaçlarını anlamak için müşteri sitelerini ziyaret edin ve farklı yönetim seviyelerinde konuşun
 • Planlayın, uygulayın ve bazı durumlarda ısmarlama denetim prosedürleri ve testleri tasarlayın
 • Denetim kanıtı toplamak için toplantılara katılmak ve personel ile görüşmek
 • Hesapları, finansal kayıtları ve diğer belgeleri inceleyin
 • Stok alımlarını veya diğer iş prosedürlerini gözlemlemek
 • Finansal raporlama, dolandırıcılık veya operasyonel iş risklerini değerlendirmek için analitik kullanın
 • Sistemler veya süreçlerde iyileştirmeler için önerilerde bulunmak da dahil olmak üzere nihai bir denetim raporunu hazırlamak veya katkıda bulunmak
 • Denetimden elde edilen sonuç ve önerileri müşterileri ile tartışır.
 • Çalışma izni sürelerini de içerebilecek sözleşmeli muhasebe yeterliliğinize doğru çalışın.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Bir lisansüstü stajyer için ortalama maaş, 58.000 TL’dir.
 • Üst düzey rollere doğru ilerlerken, 62.000 TL ile 90.000 TL arasında para kazanabilirsiniz.
 • Denetim yöneticileri 95.000 TL ile 140.000 TL arasında alabilir.

Dış denetçiler için maaşlar, çalıştığınız firmanın yeri, büyüklüğü ve türüne bağlı olarak değişir.

En Popüler:  Borsa Simsarı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Genellikle pazartesiden cumaya haftada 40 saat çalışacaksınız.

Zaman zaman yoğun dönemlerde daha uzun saatler çalışmanız ve müşteri teslim tarihlerini karşılamanız gerekebilir. Kariyerinizin ilk yıllarında profesyonel sınavlara çalışmak için akşamları ve hafta sonları zaman ayırmanız gerekebilir.

Esnek çalışma sektörde, özellikle de büyük şirketlerde, giderek yaygınlaşmaktadır. Bu durum çeşitli başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını, sıkıştırılmış saatleri ve evden çalışmayı içerebilir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Zamanınızın çoğunu müşteri ofislerinden çalışarak geçireceksiniz. Bu düzenli seyahat ve evden uzakta geçirilen süreler anlamına gelecektir. İşvereninize bağlı olarak uluslararası seyahat edebilirsiniz. Bazı firmalarda çalışanların neredeyse ev ofislerinden müşterilerle çalışabilecekleri imkanlar var. Fakat müşteri sitelerine düzenli seyahat etmek norm olmaya devam ediyor.
 • Müşterilerin son teslim tarihlerine kadar çalışacaksınız yani; esnek olmanız ve bazen de ihtiyaçlarını karşılamak için daha uzun saatler çalışmanız gerekecek.
 • Mesleki niteliklerinizi araştırmanız ve edinmeniz gerekecektir. Bu ortalama üç yıl sürer. İşvereniniz size destek verecek ve bazıları çalışma izni sunacak. Bununla birlikte resmi sınav saatleri dışında, özellikle de sınavlarınız etrafında çalışmanız gerekir. Bu özellikle, teknik bilginin güçlü bir temelini oluşturmak için zorunlu olduğu için dereceniz için finans dışı bir konuyu çalıştıysanız geçerlidir.
 • Finansal hizmetler sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesi ve işletmelere giderek daha geniş bir yelpazede sunulan denetim hizmetleriyle birlikte gelişmektedir. Bu durum mesleğe girmenin heyecan verici bir zamanı olduğu anlamına gelir ve kariyeriniz boyunca yeni beceriler öğrenmek ve geliştirmek için birçok fırsat bekleyebilirsiniz.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir lisansüstü eğitim programına katılmak için herhangi bir konuda bir lisans derecesine ihtiyacınız olacaktır.

İşverenler, programlarındaki alımları çeşitlendirmeye ve her derecedeki ders mezunlarını başvuru için teşvik etmeye çalışıyor.

Yeterliliğiniz genellikle işveren tarafından lisansüstü eğitim programının bir parçası olarak finanse edilir ve desteklenir. Farklı meslek kuruluşları tarafından sunulan niteliklerde bazı farklılıklar vardır. Genellikle bazı küçük firmalar seçmenize izin vermesine rağmen işvereniniz hangi meslek kuruluşuyla birlikte çalışacağınıza karar verecektir.

Yeterliliğiniz, muhasebe uygulamalarının tüm alanlarında çalışmanıza olanak sağlayacaktır. Fakat meslek kuruluşlarından bazıları ayrıca ek olarak yapabileceğiniz uzman denetim nitelikleri de sunar.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • İyi ilişkiler kurmak ve müşterilerle pazarlık etmek için kişilerarası ve etkileyici beceriler
 • Kesin bilgiyi doğruluk ve netlikle sunmak için mükemmel yazılı ve sözlü iletişim
 • Müşterilerinizi, iş alanlarını ve faaliyet gösterdikleri pazarları anlamak için ticari ve ticari zekâ
 • Verileri ve bilgileri etkin bir şekilde toplamak, yorumlamak ve değerlendirmek için sağlam analitik beceriler
 • Veri analitiği ve modelleme araçları gibi yazılım programlarını kullanmak için teknolojik yeterlilik
 • Denetim faaliyetlerini planlamak ve yürütmek ve son teslim tarihlerini karşılamak için iyi proje yönetimi becerileri
 • Denetim kanıtlarını gözden geçirmek ve doğru kararlar vermek için eleştirel düşünme becerileri
 • Bu kariyere ihtiyaç duyacağınız teknik bilgi ve yetenekleri geliştirmek için, bir yetenek ve öğrenmeye devam etme arzusu.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

İlgili iş deneyimi oldukça değerlidir ve denetimde bir kariyer için ihtiyacınız olan yetenekleri geliştirmenize yardımcı olacaktır. Farklı iş alanları hakkında bilgi edineceksiniz ve iş deneyimini tamamlayarak bu alanda bir kariyere olan motivasyonunuzu ve bağlılığınızı göstereceksiniz. Bununla birlikte finansal hizmetler dışındaki deneyim de yararlıdır ve özellikle çalışanlarınızı ve analitik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olan herhangi bir kişi için faydalıdır.

En Popüler:  Yeminli Mali Müşavir Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Büyük muhasebe ve işletme danışmanlığı firmalarının çoğu birinci sınıf mezunları için açık veya ‘bahar haftası’ fırsatlarını kullanmaktadır. Bunlar genellikle bir ile beş gün arasındadır ve farklı hizmet alanları ve lisans programları hakkında bilgi edinmenizi sağlar.

İkinci yılda, yaz stajı veya tatil planına denetim ve güvence dahilinde başvurabilirsiniz. Bir staj, bir çok firma lisansüstü seçim sürecinde başarılı olan stajyerleri hızlı bir şekilde izleyeceği ve bazı durumlarda staj sonunda lisansüstü roller sunacağı için, belirgin bir avantaj olabilir.

Bazı küçük şirketler de stajyerlik ilan eder. Fakat iş deneyimi fırsatlarını sormak için doğrudan onlarla iletişim kurmanız gerekebilir.

İşverenler ve İş İlanları

Çoğu dış denetçi muhasebe ve iş danışma firmaları tarafından istihdam edilmektedir. Bu hem büyük ulusal firmaları hem de küçük muhasebe uygulamalarını içerir. Ayrıca devlet daireleri ve kamu kurumlarını denetleyen kurumlar için çalışabilirsiniz. Mezunlar için birçok ilan yeri var.

Küçük firmalar tüm pozisyonların reklamını yapamayabilir ve onlara spekülatif olarak yaklaşabilirsiniz.

Aynı zamanda serbest meslek sahibi olmak ve bir kez kalifiye olup, çalıştığınız profesyonel kuruluşa kayıtlı müşteriler için doğrudan çalışmak mümkündür.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Mezun olan bir stajyer olarak profesyonel sınavlarınızı geçmek için sınıf tabanlı eğitimi, iş başında öğrenmeyi ve kendi kendine yönlendirilen çalışmayı birleştireceksiniz.

Ayrıca lisansüstü eğitim programları genellikle işinizi ve kişisel becerilerinizi geliştirme fırsatları da sunacaktır. Bu genellikle sınıf kursları, e-öğrenme ve koçluk veya mentorluk fırsatları şeklindedir. Büyük firmaların yeni mezunlar için yapılandırılmış eğitim ve gelişim programlarına sahip olma seçenekleri daha yüksektir. Hatta ki daha küçük bir işveren için çalışıyorsanız, bunun daha esnek olması ve gelişim ihtiyaçlarınız tarafından belirlenmesi olasıdır.

Kalifiye olduktan sonra, sürekli mesleki gelişim, teknik bilgi ve becerilerinizi güncel tutmak ve kıdemli ve yönetsel pozisyonlara ilerlemenizi desteklemek için önemli olacaktır.

Kayıtlı olduğunuz meslek kuruluşu iyi bir eğitim ve gelişim kaynağı olacaktır ve denetimde uzmanlaşmak veya kamu sektörü denetimi, finansal raporlama, hazine, iflas gibi diğer muhasebe uygulama alanlarına geçmek için nitelikler sunacaktır, Hayırseverlik muhasebesi ve kurumsal finansman.

Kariyer ve İş İmkanları

Kariyer gelişim seçenekleri çeşitli ve bol miktarda bulunur. Yeterlilik durumunda dış denetimde kalmayı seçerseniz, iki ile üç yıl içinde denetim yöneticisi olabilirsiniz. Oradan kıdemli yönetici ve yönetici pozisyonlarına geçebilir ve sonunda bir ortak olabilirsiniz.

Uluslararası ofis de dahil olmak üzere diğer ofislerde görev yapmak için fırsatlar olabilir. Bu özellikle daha büyük firmalarda yaygındır.

Kariyerinizi geliştirmenin bir başka yolu da uzmanlaşmaktır. Örneğin kamu sektöründekiler gibi belirli bir müşteri türüyle veya sahtekarlık veya risk gibi belirli bir denetim türüyle çalışabilirsiniz. Daha fazla uzmanlık niteliğinde olmak, yeni bir alana geçmenize yardımcı olabilir.

Muhasebe yeterlilik dereceniz, diğer bölümlerde ve uygulama alanlarında çalışmanıza olanak sağlayacaktır. Bu durum kariyerinizi denetim ve güvencenin dışında ilerletme seçeneğiniz olacağı anlamına gelir. Örneğin birçok kişiaynı zamanda, muhasebeci olarak veya işletmelerin içindeki diğer finans danışmanlığı rollerinde çalışmaya devam eder ve bir denetçi olarak deneyiminiz, bu pozisyonlar için aranmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu