Deniz Mühendisi Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Deniz Mühendisi Nedir?

Deniz mühendisi, gemileri, tekneleri, su altı araçlarını, açık deniz platformlarını ve sondaj ekipmanlarını tasarlayan, inşa eden, test eden ve onaran kişidir. Küçük yatlardan balıkçı teknelerine, denizaltılardan uçak gemilerine kadar her şeyi tasarlamak için genellikle deniz mimarları ile yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Deniz Mühendisi Ne Yapar?

Bir deniz mühendisi (veya gemi mühendisi), yeni deniz araçlarını ve bunların bileşen parçalarını araştırma, geliştirme ve inşa etmede çalışır. Bu durum planlar oluşturmayı, motorları ve tahrik sistemlerini tasarlamayı, prototipleri test etmeyi ve tam boyutlu gemilerin inşasını denetlemeyi içerir.

Deniz mühendisleri belirli gemi türlerinde çalışmayı seçebilirler (örneğin, yolcu tekneleri, yelkenli tekneler, yolcu gemileri, denizaltılar veya askeri savaş gemileri ve uçak gemileri). Genellikle prototiplerin yapımını denetler ve bitmiş teknelerin test edilmesine ve ince ayarlarına yardımcı olur.

Deniz mühendisleri, yelkenli tekneler, sürat tekneleri ve balıkçı tekneleri gibi daha küçük eğlence gemilerinde çalışırken, yeni modeller tasarlayacak, farklı araç üstü sistemleri geliştirecek, farklı yakıt türleri ve yakıt sistemleri, navigasyon sistemleri, direksiyon sistemleri, tahrik sistemi ile deney yapacaklar. cihazlar, dıştan takma ve içten takma motorlar ve diğer önemli ekipmanlar. Yolcu gemileri veya okyanus gemileri gibi daha büyük gemilerde çalışırken, deniz mühendisleri simüle edilmiş verimlilik testleri yapmak ve sistemleri tasarlamak için bilgisayar destekli çizim programları kullanır. Mühendis, inşaat süreciyle yakından ilgilidir ve büyük ölçekli güç kaynağı sistemleri ve tahrik cihazları konusunda uzmanlık bilgisine sahiptir.

Gemi mühendisleri, aşağıdakiler gibi araç üstü sistemleri tasarlamaktan sorumludur:
– Direksiyon veya kontrol sistemleri
– Tahrik sistemleri (gaz türbini, dizel motor veya nükleer reaktör)
– Mekanik ve elektrik sistemleri

En Popüler:  Mali Memur Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Deniz mühendisi Nasıl Olunur?

Deniz mühendislerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Deniz mühendisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Gemi Mühendisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir deniz mühendisinin işinin çoğu ofiste yapılabilir. Fakat deniz denemelerinin işin bir parçası olduğu zamanlar vardır. Deniz mühendisleri, geminin nasıl performans gösterdiğini test etmek, bakım için bilgi toplamak veya yaklaşan bir güçlendirme için gemide zaman harcayabilirler. Açık deniz sondajında ​​uzmanlaşmış deniz mühendisleri, makinenin mekanik sistemlerini içeren bakım veya onarım çabalarını denetlemek için genellikle petrol platformunda zaman harcarlar.

Deniz Mühendisleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu