Denetçi Maaşları – Ne Kadar Kazanıyorlar?

Genel Bilgiler

Bir denetçi Bir işletmenin veya kurumun bazı yönlerini, genellikle finansal kayıtlarını değerlendirir. Denetçiler, kendi alanlarına bakılmaksızın, muhasebe veya alakalı bir alanda en az bir lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. Mesleki sertifika, zorunlu olmamakla birlikte, bir kariyer için faydalı olabilir.

Meslek İstatistikleri Bürosu, denetçilere ve muhasebecilere yönelik istihdamın 2014-2024 döneminde %11 oranında artacağını öngörmektedir. Farklı denetim alanlarındaki iş görevleri benzer olsa da ücretler ve maaşlar iç, devlet ve dış denetçiler arasında değişebilir.

Kariyer seçenekleriİç denetçiDevlet DenetçisiDış denetçi
Eğitim ŞartlarıMuhasebe veya ilgili alanda lisans derecesiMuhasebe veya ilgili alanda lisans derecesiMuhasebe veya ilgili alanda lisans derecesi
Muhasebeciler ve Denetçiler İçin İş Büyümesi (2014-24)%11*%11*%11*
Yıllık gelir53.323 ₺ (ortalama 2016)*Federal devlet muhasebecileri ve denetçileri için 94.520 ₺ (ortalama 2015)*41.900 ₺ – 118.930 ₺ (ortalama 2015)*
*Meslek İstatistikleri Bürosu

İç denetçi

İç denetimciler genellikle dış danışmanlardan ziyade bir işyerinin çalışanı olarak işe alınırlar. Bir iç denetçinin temel amacı, bir şirketin prosedürlerini ve politikalarını gözden geçirmek ve değerlendirmek ve ardından bu faktörlere dayanarak şirketin performansının genel bir değerlendirmesini yapmaktır. İç denetçiler finansal kayıtları inceler, birçok şirket politikasına uyumu değerlendirir ve aynı zamanda şirket faaliyetlerinin etkinliğini değerlendirir. iç denetçi için ortalama maaş Ocak 2016’da 53.320 TL iken, 39.290 TL ile 76.490 TL arasında değişmektedir.

Devlet Denetçisi

Devlet denetçileri denetim ve muhasebe şubesi tarafından kullanılan muhasebecileri içerir. Devlet denetçilerinin temel görevleri, bireysel bölümlerin ve devlet kurumlarının kayıtlarını tutmak ve incelemektir. Ayrıca özel işletmeleri ve faaliyetleri düzenlenen veya vergilendirilen bireyleri de denetler.

MİB’e göre bir devlet denetçisinin ortalama maaşı, devlet istihdamı alanına oldukça bağlıydı ve 2015te muhasebeciler ve denetçiler için aşağıdaki maaşları belirtti:

  • Yürütme organı: 94.520 TL
  • Yerel yönetim: 64.370 ₺
En Popüler:  Elektrikli Motor Teknisyeni Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Dış denetçi

Bir iç denetçi ile dış veya bağımsız bir denetçi arasındaki temel fark, dış denetçinin ne denetlenen kuruluşun bir çalışanı ne de devletin bir çalışanı olmasıdır. Dış denetçi, iç mali denetçininkine benzer bir inceleme gerçekleştirir ve söz konusu finansal tablolarda, kayıtlarda ve raporlarda işle ilgili profesyonel bir görüş içeren bir rapor yayınlar.

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre diğer şirketlere dış denetim hizmeti verenler gibi özel bir muayenehanede ya da firmada çalışan bir denetçinin ortalama maaşı 2015’te 41.900 ile 118.930 TL arasında değişmiştir.

İç, dış, devlet ve kamu denetçileri olmak üzere pek çok denetçi vardır ve maaşları bu pozisyona bağlı olarak 39.290 TL ile 94.520 TL arasında değişmektedir.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu