Demir İşçisi Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Demir İşçisinin Görev Tanımı

Demir işçileri yeni, takviye edici veya restoratif tip inşaat programlarında çalışabilirler. Günlerini yeni binalar üzerinde çalışmak, köprüleri onarmak veya tadilatı yapılan binaları onarmak ve restore etmek için harcıyorlar. Demir işçileri işyerleri genel olarak dış mekandalar ve her türlü hava koşulunda ve aşırı yükseklikte çalışabiliyorlardı.

Eğitim Staj
İş Yetenekleri Derinlik algısı, el-göz koordinasyonu, fiziksel dayanıklılık, fiziksel güç
Ortalama Maaş (2023)* 51.320 TL (demir işçileri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %13 (demir işçileri için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Demir İşçileri Sendikası ile bir yerel şube aracılığıyla stajyerlik programına başlamak için genellikle bir lise diploması veya eşdeğeri gerekmektedir. Resmi bir üniversite diploması gerekmez. Bir demir işçisinin çıraklığının gerçek dünya deneyimini sınıf içi öğrenim ile tamamlaması ve birleştirmesi birkaç yıl sürebilir. Demir işçileri matematiği ve planları nasıl okuyacağını ve uygun güvenlik prosedürlerini okuyorlar. Demir işçileri ayrıca diğer uzmanlıkların yanı sıra arma ve kaynaklamayı, süs demir işçiliğini ve yapısal demir işçiliğini de öğrenebilir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Demir işçilerinin, zorlu çalışma şartlarından dolayı yükseklik korkusu yaşamaması esastır. Demir işçileri aynı zamanda iyi bir fiziksel durumda olmalı, çok fazla ağır kaldırma yapabilmeli ve sağlam bir dayanıklılığa sahip olmalıdır. Demir işçileri de düşme ve diğer yaralanmalardan yüksek risk almaktadır. Bu yüzden güvenlik prosedürlerinin iyi bir şekilde bilinmesi de önemlidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

İş Bürosu’na göre demir işçileri, iş açılışlarının ortalamanın üstünde bir oranda – 2016-2026’dan %13 – artması beklenen şehirlerde ve kasabalarda daha büyük fırsatlara sahip olmalarını ve dolayısıyla daha fazla altyapı ve inşaat çalışmaları gerektirmesini bekliyorlar. İstatistikler. MİB, demir işçileri için ortalama maaşı 2017’de 51.320 TL olarak yayınladı.

En Popüler:  Klinik Eczacı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Benzer Meslekler

Yapısal demir işinde tecrübeli kişiler, kaynak ve inşaat işlerinde benzer meslekleri göz önünde bulundurabilirler.

Kaynakçı

Bir kaynakçı, metal parçalarını kalıcı olarak birleştirmek ve proje planlarına göre çok yüksek sıcaklıklara ısıtmak için özel aletler kullanır. Kaynak, inşaat ve imalat alanlarında yaygın olarak kullanılır. Kaynakçılar teknik ve iş başı eğitimi bir arada tamamlayabilir. Profesyonel sertifikalandırma mevcuttur ve bazen işverenler buna ihtiyaç duyar. MİB, kaynakçı işlerinin 2016-2026 arasında %6 artacağını tahmin ediyor. Ajans ayrıca, kaynakçıların 2017’de 40.240 TL ortalama para kazandığını da bildirmiştir.

İnşaat İşçisi ve Yardımcısı

Bir inşaat işçisi ve yardımcısı genellikle açık havada veya yükseklikte çalışır, inşaat işçilerine marangozluk, duvarcılık, çatı ve sıhhi tesisat gibi belirli bir inşaat alanı dahilinde yardımcı olur. İnşaat işçileri ve yardımcıları için asgari eğitim gereksinimi yoktur; ticaret veya meslek okulu programlarının, stajyerlik eğitiminin ve işbaşı eğitiminin tamamlanması yaygındır. Tehlikeli maddeleri işleyebilecek inşaat işçileri için federal lisans gerekmektedir. İşe bağlı olarak bazı işçilerin kurşun azaltma veya kaynaklama gibi profesyonel sertifikalara sahip olmaları gerekebilir.

MİB’e göre inşaat işçileri ve yardımcıları için işlerin 2016-2026 arasında %12 oranında büyümesi bekleniyor. Uzmanlaşanlar daha fazla veya daha az büyüme görebilir – örneğin, boru döşeyicilere yardım edenler %19’luk iş artışı görebilir ve ressamlara yardım edenler %4’lük büyüme görebilir. Ödeme, uzmanlık alanına göre de değişebilir. MİB, boru tesisatçılarının yardımcılarının 2017’de ortalama 29.890 TL kazandığını, ressamların yardımcılarının da aynı yıl 28.760 liralık ortalama maaş kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu