Dekan Nedir ve Maaşları Ne Kadar? – 2021

Dekan Nedir?

Öğrenci Dekanlığı olarak da bilinen Dekan, kabulden sosyal program geliştirmeye kadar çeşitli alanlarda üniversite öğrencilerine yardımcı olur. Yeni öğrencilerin kampüs yaşamına alışmalarına, mali yardım ve barınma süreçlerine yardımcı olmalarına ve uluslararası ve transfer öğrencilerine yönelik programları göz ardı etmelerine yardımcı olacaktır. Öğrenci Dekanı esasen bir öğrenci ile öğrencinin katıldığı kurum arasında bir irtibat görevi görür.

Dekanlar kamu ve özel yüksekokul ve üniversitelerde istihdam edilmektedir. Meslek İstatistikleri Bürosu, Dekanlar da dahil olmak üzere ortaöğretim sonrası yöneticiler hakkında istatistik sağlamaktadır. MİB, bu grubun 2025 yılına kadar %9’luk bir iş büyüme oranı görmeyi bekleyebileceğini bildiriyor. Bireysel okullardaki bütçelerden büyük ölçüde etkilenmesine rağmen, bu iş büyümesinin, daha fazla yöneticiye odaklanma ihtiyacına yol açacak kabullerde devam eden bir artış nedeniyle bekleniyor. öğrenci işleri gibi birçok alanda.

Dekanın Görev ve Sorumlulukları

Bir Öğrenci Dekanı, kurumlarına devam eden öğrencilere tüm hizmetlerin başarıyla verilmesini sağlamak için çeşitli görevleri tamamlamalıdır. Çeşitli iş listelerini ve diğer kaynakları analiz ettik ve aşağıdakileri temel Öğrenci Dekanlığı görev ve sorumlulukları olarak bulduk.

Öğrenci Hizmetleri Programları Oluşturma ve Denetleme

Öğrencilere kolej kariyerlerinin her alanında yardımcı olacak programlar uygulamak Öğrenci Dekanlığına bağlıdır. Bu durum yemek, barınma, sosyal etkinlikler, ders dışı faaliyetler ve kampüs güvenliğine odaklanan programları içerebilir.

Öğrenci Avukatlığı Yapmak

Öğrenci Dekanı, akademik ve kişisel konuları yönetme konusunda öğrencinin sesidir. Öğrenciler ve eğitmenler ile okul yöneticileri arasında irtibat kurarlar.

Okul Politikası Geliştirmeye Katılın

Öğrenci Dekanının bir görevi, çoğunlukla öğrenci ihtiyaçlarını doğrudan etkileyen okul politikaları ve kılavuz ilkelerinin oluşturulmasına ve uygulanmasına yardımcı olmaktır. Öğrenci Dekanı toplantılara katılacak, yeni yönergeler veya politikalarla ilgili önerilerde bulunacak ve prosedürleri özetleyecektir.

Öğrenci Dekanlığı

Öğrenci Dekanı, güçlü liderlik becerilerinin yanı sıra ileri düzeyde sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Farklı geçmişlere sahip insanlarla çalışabilmeli ve yöneticiler, öğretmenler, veliler ve öğrencilerle birlikte çalışabilmelidirler. Güçlü organizasyonel, problem çözme ve ekip oluşturma becerileri önemlidir. Başarılı bir Öğrenci Dekanı aynı zamanda ortalamanın üzerinde zaman yönetimi becerilerine sahip detay odaklı bir stratejik düşünürdür. Bu özel profesyonel özelliklere ek olarak işverenler aşağıdaki becerileri sergileyen Öğrenci Dekanları’nı arayabilirler.

Ana beceriler: İş listeleri ve analiz ettiğimiz diğer kaynaklara dayanarak, işverenler bu temel becerilere sahip Öğrenci Dekanları istiyor. Bu pozisyonda çalışmak istiyorsanız, aşağıdakilere odaklanın.

  • Farklı öğrenci organları için etkili akademik ve sosyal programlar oluşturmak
  • Öğrencilerin kişisel ve akademik başarılarını desteklemek için yönetim, eğitmenler ve diğer personel ile işbirliği yapmak
  • Çeşitli programlar için bütçe tasarlama ve gönderme
  • Öğrenci davranış vakalarını gözden geçirmek ve gerektiğinde disiplini belirlemek
  • Okul politika ve prosedürlerinin geliştirilmesine yardımcı olmak

Gelişmiş beceriler: Çoğu işveren aşağıdaki becerilere ihtiyaç duymasa da birden fazla iş listesi bunları tercih edilen şekilde içeriyordu. Bunları Öğrenci Dekanı araç kutusuna ekleyin ve kariyer seçeneklerinizi genişletin.

  • Güçlü finansal yönetim becerileri
  • Krizlere hızlı ve etkili tepki verme becerisi

Öğrenci Dekanı Soru-Cevap

Bir Öğrenci Dekanının temel görevlerinden bazıları nelerdir?

Genellikle Baş Öğrenci İşleri Görevlileri (Başkan Yardımcıları veya Dekanlar) öğrenci hayatını sınıf dışında denetler; atletizm, kampüs polisi, kariyer gelişimi, sivil katılım, danışmanlık ve sağlık merkezi operasyonları, yemek, çeşitlilik ve küresel katılım, uluslararası öğrenci desteği, acil durum müdahalesi, olay yönetimi, Yunan yaşamı, konut, dini ve manevi yaşam, ikamet hayatı gibi şeyleri içerir, öğrenci etkinlikleri, öğrenci davranışı ve öğrenci birliği. Bu nedenle tüm bu alanlarda çalışan personeli denetlemenin yanı sıra, Dekan’ın öğrencilerle zaman geçirmesi çok önemlidir. Çünkü Dekan veya Başkan Yardımcısı, öğrencinin yaşamını başkan ve mütevelli heyetinin savunucusu olarak görev yapmaktadır. kurum.

Öğrenci Dekanı hangi zorluklarla karşı karşıyadır?

Üniversite kampüsleri, tüm topluluklar gibi, zorluklarla karşı karşıyadır. İnsanlar incinir, görüşler zorlanır, anlaşmazlıklar oluşur ve her zaman daha fazla finansmana ihtiyaç vardır (ve bu her üniversite kampüsünde doğrudur, milyar liralık bağışları olanlar bile kolejde harcamak istedikleri tüm parayı harcamazlar öğrencileri için deneyim). Buna ek olarak bir üniversite kampüsünde yaptığımız işlerin çoğuna akademi dışındakiler meydan okuyor. Bununla birlikte hiçbir şey Kampüs Polisi’nden 03:00 telefon görüşmesinden daha kötü değildir; Öğrencinin iyi olduğunu veya olacağını iyi bilene kadar bu süre durur.

Öğrenci Dekanları en çok hangi becerileri kullanır?

Merhamet, mizah duygusu ve bu yetenekler: hızlı kararlar vermek, başkalarını etkilemek ve ilham vermek ve aynı anda 12 şeyi karıştırmak ve son olarak üniversite öğrencilerine ve üniversite kampüslerine gerçek bir aşk!

Birisi Öğrenci Dekanı olmadan önce nelere dikkat etmelidir?

Saatler: 7/24 bir iş ve zorlu bir meslektir. Bir yerleşim kampüsünde, öğrenciler yılda 365 gün kampüste olurlar ve sabah 2’de ve günün her saatinde çağrılmak çok yaygındır. Ayrıca kampus ofislerinde Pazartesi-Cuma günleri “normal” saatlerde toplantılar ve çalışmalar yapılır. Ancak öğrenciler gece ve hafta sonları müfredat faaliyetlerinde aktiftirler. İyi bir Öğrenci Dekanının görünür bir kampüs lideri ve kampüste çok olması gerekir!

Bu işte ne tür bir kişi başarılı?

Her gün yeni zorluklardan hoşlanan, saatlerce saatte ne olacağını bilmeyen ve gençlerin kim olduklarını ve kim olmak istediklerini keşfetmelerine yardımcı olmayı seven biri. Eğitim sınıfta olur. Ancak sınıf dışında çok fazla zaman ve eğitim de olur, bu pozisyonlardaki başarılı liderler saat 23’de gerçekleşen anlık konuşmaları takdir ederler. bir öğrenci veya öğrenci grubu bir sorunla mücadele ederken ve dekanlarından rehberlik istediğinde.

Öğrenci Dekanlığı olmanın en faydalı yanı ne buluyorsunuz?

Bu kolay: Öğrencilerle her gün çalışıyor. İlk yıllarından mezuniyet günlerine dönüşmelerini izliyor ve küçük bir şekilde bu büyüme ve gelişmenin bir kısmına katkıda bulunduğumu biliyor. Bana akıl hocası diyen, hayatlarını değiştirdiğimi söyleyen, daha iyi bir insan olmalarına yardımcı olduğumu söyleyen öğrenciler ve nişanlandıklarında beni arayarak, beni düğünlerine davet ederek ve mesleki başarıları paylaşmak.

Dekan Maaşı

MİB, ortaöğretim sonrası yöneticiler için ortalama yıllık maaşın 88.590 TL olduğunu, en düşük kazananın 50.240 TL ve en yüksek kazananın 174.290 TL ödendiğini bildirdi. Kamu ve özel yüksekokul ve üniversitelerde çalışanlar en yüksek yıllık ortalama ücreti 106.650 TL’dan, ortaokullarda (88.990 TL) ve teknik okullarda (79.900 TL) daha az kazanmıştır.

Öğrenci Dekanlığı Kaynakları

Bu kariyeri tasarlarken Öğrenci Dekanlığı olmanın çeşitli yönlerini araştırmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki ek kaynaklar bir araya getirilmiştir. Kariyer gereksinimleri, ağ oluşturma fırsatları ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi alacaksınız.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

Üniversite İşletmesi – Üniversite Yönetimi ve diğer konuların tüm yönlerini kapsayan makaleler sağlayan online bir yayın. İlgili makaleler kabulleri, üniversite yaşamını, öğrenci hizmetlerini ve daha fazlasını kapsamaktadır.

Dekan Listesi – Trinity Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı tarafından sunulan bu blog, şu anda bu meslekte çalışan kişiye kişisel bir bakış sunuyor. Güvenli ve keyifli bir üniversite deneyimi yaratmak için Öğrenci Dekanının öğrenciler ve personel ile nasıl çalıştığı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Endüstri Grupları

NASPA – Yüksek Öğrenimde Öğrenci İşleri Yöneticileri – Web seminerleri, çalıştaylar, konferanslar ve çeşitli yayınlar aracılığıyla Öğrenci Dekanlarına mesleki gelişim ve savunuculuk sağlayan NASPA, 1918’de kurulmuş olup her ABD eyaletinde ve 25 ülkede üyelere sahiptir.

Amerikan Koleji Personel Derneği (ACPA) – Eğitim yönetim programlarına kayıtlı ve öğrenci işlerinde kariyer yapmak isteyen öğrencilere odaklanan 1924 yılında kurulan ACPA, yayınlar, mesleki gelişim ve liderlik ve yönetim programları sunmaktadır.

Kitap Kaynakları

Öğrenci İşlerinde Değerlendirme 2. Baskı – Öğrenci Dekanları için değerlendirmenin kullanımını ve önemini aktaran bir kitap. Öğrenciler için daha iyi programlar oluşturmak için değerlendirmelerin nasıl tasarlanacağını ve uygulanacağını tartışır.

Küçük Kolej Dekanı: Öğrenci Hizmetleri için Yeni Yönergeler, Sayı 116 1. Baskı – Bir öğrenci işleri departmanının yönetiminin ödülleri ve sorumlulukları hakkında kapsamlı bilgiler içeren, kolejlerdeki dekanların rollerinin kapsamlı bir incelemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu