Dansçı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Dansçı Nedir?

Fikirleri ve hikayeleri ifade etmek için hareket ve dansı kullanmak ister misiniz? Profesyonel bir dansçı olmayı düşünebilirsiniz!

Bale, çağdaş, musluk, caz, balo salonu ve hip-hop gibi birçok dans türü vardır. Dansçılar yıllarca öğrenmeye, pratik yapmaya ve dans becerilerini mükemmelleştirmeye adarlar. Dans geçmişine sahip bazı insanlar dans öğretmeni veya koreograf olur.

Dansçı Ne Yapar?

Dansçılar genel olarak şu maddeleri yapar:

  • Bir gösterinin bir bölümü için veya bir dans şirketindeki bir iş için seçmeler
  • İzleyiciyi eğlendiren karmaşık dans hareketlerini öğrenin
  • Performanslarına hazırlanmak için provalarda her gün birkaç saat harcayın
  • Yeni ve ortaya çıkan dans türlerini inceleyin
  • Koreografiyi yorumlamak veya değiştirmek için eğitmenler veya diğer dansçılar ile yakın çalışın
  • Görüntülendikleri prodüksiyon için fotoğrafçılık oturumları gibi tanıtım etkinliklerine katılın

Başarılı dansçıların mükemmel bir dengeye sahip olması gerekir. Bu sayede düşmeden veya ritim duygularını kaybetmeden vücutlarını hareket ettirebilirler. Ayrıca çevik, esnek, koordineli ve müzikal olmaları gerekir. Hareket yoluyla fikirleri ifade etmek için yaratıcı olmaları gerektiğinden, sanatsal yetenek ve yaratıcılık dansçılarda bulunan ortak özelliklerdir.

Profesyonel dansçılar genellikle uzun süre fiziksel olarak aktiftir, bu nedenle saatlerce yorulmadan çalışabilmeleri gerekir. Çoğu dans rutini bir grup ortamı içerir, bu nedenle rutinlerin başarılı bir şekilde bir araya gelmesi için başkalarıyla işbirliği içinde çalışmak önemlidir.

Seçmelerden seçmelere geçtikten sonra reddedilmeyi kabul etmek çok zor olabilir ve olumlu bir tavırla birlikte sürdürmek için gereken ısrar türünü geliştirmek kesin bir zorunluluktur. Bazı dansçılar, müzikal tiyatroda dans kaptanı veya konser dans topluluklarında bale ustası/bale metresi olarak provalara liderlik ederek veya koreograf çalışmadığı zamanlarda daha az tecrübeli dansçılarla çalışarak daha da fazla sorumluluk alırlar.

En Popüler:  Grafik Tasarımcı Nedir? Nasıl Olunur?

Dans, bir kişinin vücuduna zarar verir ve dansçılara ölümcül olmayan, iş başında yaralanmaların en yüksek oranlarından birini verir. Birçok dansçı, dansın vücut üzerinde yarattığı fiziksel talepler nedeniyle otuzlu yaşlarının sonlarına doğru performans göstermeyi bırakır. Gösteri yapmayan dansçılar koreograf, yönetmen veya dans öğretmeni olarak çalışmaya devam edebilir.

Dansçı Nasıl Olunur?

Dansçıların farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Dansçının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Dansçının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir dansçının programı, nerede çalıştıklarına bağlı olarak değişebilir. Dansçıların çoğu günü provalarda geçirir ve geceleri gösteriler yaparak onlara uzun iş günleri verir. Dansçılar, bale, müzikal tiyatro ve modern dans toplulukları gibi çeşitli ortamlarda bir grubun parçası olarak performans sergileyebilirler. Birçoğu televizyonda veya müzik videolarında şarkı söyleyip oynayabilecekleri veya konserlerde, kumarhanelerde, eğlence parklarında veya yolcu gemilerinde gösterilerde performans sergileyebilirler.

Dansçılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu