Dağıtım Yöneticisi Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Dağıtım Yöneticisinin Görev Tanımı

ONet Kaynak Merkezine göredağıtım yöneticileri, ürünlerin ve malzemelerin depolanması ve dağıtımını planlama, koordine etme ve organize etmekten sorumludur. Yöneticiler, sahadaki tüm üyelere denetler ve görevlendirir. Ayrıca yerli ve yabancı gönderilerin hareketlerini izlerler.

Eğitim İşletme veya yönetim alanında lisans derecesi
İş Yetenekleri Büyük liderlik, organizasyon ve iletişim becerileri; personeli motive edebilme; yönetimsel yazılımı anlamak
Yıllık Ortalama Maaş (2023)* 94.730 Türk lirası (nakliye, depolama ve dağıtım yöneticileri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %7 (nakliye, depolama ve dağıtım yöneticileri için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Birçok işveren bir dağıtım yöneticisinin işletme yönetimi veya idaresi alanında lisans derecesi tamamlamasını ister. Dağıtım yöneticileri, işyerinde eğitim ve depoların ve dağıtım merkezlerinin nasıl çalıştığı konusunda kapsamlı bir eğitim alırlar. Meslek İstatistikleri Bürosu, yöneticilerin satış, satın alma, makine, paketleme, nakliye, nakliye ve ilgili faaliyetler konusunda eğitilmeleri gerektiğini gösterir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Dağıtım yöneticilerinin mükemmel organizasyon ve liderlik becerilerine sahip olmaları gerekir. Diğerleriyle iyi iletişim kurabilmeli ve görevleri tayin ve devretme yeteneklerine sahip olmalıdırlar. Yöneticilerin personeli motive etmesi ve problem çözme yetenekleri güçlü olmalıdır. Ayrıca sağlam bilgisayar becerilerine sahip olmalı ve yönetim yazılımını nasıl kullanacaklarını anlamalıdırlar.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

MİB’e göre ulaşım, depolama ve dağıtım yöneticileri için istihdam fırsatlarının 2016-2026 yıllarında ortalama %7 oranında artması bekleniyor. 2018 MİB verisine göre nakliye, depolama ve dağıtım yöneticileri yıllık ortalama 94.730 Türk lirası maaş kazanabilirler.

Benzer Meslekler

Bir dağıtım yöneticisine benzer kariyerler şunlardır:

En Popüler:  Kayropraktik Asistanı Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Üst Yönetici

En az bir lisans derecesi ile birlikte geniş bir iş tecrübesine sahip üst düzey yöneticiler, operasyonel faaliyetlerin etkin yönlendirilmesi ve planlanması yoluyla organizasyonlarının hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. 2016-2026 döneminde bu pozisyonlar için MİB tarafından ortalama %8’lik istihdam artışı öngörülmüştür. 2018’de üst düzey yöneticiler için ortalama yıllık maaş, 104.980 liraydı.

Finans Müdürü

Bir lisans derecesi ve bir muhasebeci, kredi memuru, finansal analist veya denetçi olarak beş veya daha fazla yıllık deneyimiyle, bu yöneticiler bir şirketin finansal hedefleri için planlar geliştirir, finansal raporlar üretir ve yatırımlarla ilgili kararlar alır. Profesyonel sertifika, bu profesyoneller için de mevcuttur. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) kayıtlarına göre finansal yöneticiler, 2018’de yıllık ortalama 127.990 liralık bir para kazandılar ve 2016’dan 2026’ya kadar %19’luk bir büyüme beklerken, istihdam seçeneklerinde ortalamadan çok daha hızlı bir artış bekleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu