Mekanik Teknisyeni Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

Mekanik teknisyenlerinin ortaöğretim sonrası eğitime sahip olmaları, stajyerlik eğitimini tamamlamaları veya iş tecrübesi edinmeleri gerekmektedir. Otomotiv tamirinde, ekipman imalatında veya tıbbi ekipman onarımında çalışabilirler.

Genel Bilgiler

Mekanik teknisyenleri mekanik bileşenleri tamir eder ve bakımını yapar. Bu teknisyenler genellikle bir adaylık, iş başında deneyimi veya teknoloji okulu çalışanı veya sertifika programı aracılığıyla eğitim almışlardır. Mekanik cihaz teknisyenleri, otomotiv onarımı, elektronik bakım ve tıbbi ekipman onarımı dahil olmak üzere birçok alanda kullanılabilir. Sertifikalar, bu alandaki kişiler için de mevcuttur.

Eğitim Şartları Önlisans derecesi veya sertifikası; adaylık veya iş başında deneyimi
Diğer gereklilikler Gönüllü belgelendirme
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) Elektro mekanik teknisyenler için %1*
Ortalama Maaş (2024) Elektro-mekanik teknisyenler için 57.790 TL*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

İşin Gereklilikleri

Bir mekanik teknisyeni, araçların bakım ve onarımı, endüstriyel makine onarımı ve elektrikli ve tıbbi ekipmanların bakımı gibi görevleri yerine getirerek, çok sayıda ortamda çalışabilir. Bu teknisyenler üretim ve endüstriyel işlemlerin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için gerekli olan makineden sorumlu olabilir ve özel mağazalarda, fabrikalarda veya devlet kurumlarıyla birlikte çalışabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu