Çöp Toplayıcı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çöp Toplayıcı Nedir?

Çöp toplayıcı, belediye yönetimi veya özel bir atık yönetimi şirketi için çalışan kişidir. Çöp toplayıcılar genellikle çiftler halinde çalışır; yerleşim mahallelerinden, ticari iş merkezlerinden ve halka açık parklardan atıkları, geri dönüştürülebilir malları veya bahçe kalıntılarını toplar ve kaldırır. Çöp toplayıcılar, birikmesine izin verilirse çok büyük sağlık ve çevre sorunları ortaya çıkarabilecek atıkların yönetilmesine yardımcı olarak toplumumuzda hayati bir rol oynamaktadır.

Çöp Toplayıcı Ne Yapar?

Çöp toplayıcıların, genellikle ağır çöp poşetlerini, yeşil atık ve kompostu, mobilyaları, geri dönüştürülebilir nesneleri ve malzemeleri ve diğer çeşitli eşyaları kaldırmaları gerektiğinden, oldukça iyi durumda olmaları gerekir. Çiftler halinde çalışırken, sürücünün işi sokaklarda gezinmek ve hidrolik asansörü kullanmaktır; diğer işçinin işi her durakta dışarı çıkmak ve çöp konteynerlerini asansöre bağlamaktır. Kapların geri dönüştürülmesi durumunda, çöp toplayıcı içindekileri tarayacak ve uygun olmayan tüm öğeleri kaldıracaktır.

Bazı çöp kamyonları, başka bir kişinin yardımı olmadan büyük çöp kutuları alabilir. Sürücü basitçe çöp kutusuna çekiyor, asansörü indiriyor ve yükleri alıp boşaltmak için kolları kullanıyor. Atık, bir çöp kamyonunun arkasına boşaltılır ve daha sonra uygun bertaraf yerine (bir çöp sahası, geri dönüşüm tesisi veya kompost istasyonu) götürülür.

Özel atık bertaraf hizmetleri veya taşıma hizmetleri için çalışan çöp toplayıcılar, toksisite veya boyut nedeniyle özel işlem gerektiren atıkları ortadan kaldıracaktır. Bu tür atıklar normal atıklar gibi bertaraf edilemez, bu nedenle işletmeler, çöp toplayıcıların tehlikeli maddeleri kullanmak için özel olarak eğitildiği bir nakliye hizmeti ile sözleşme yapacaklardır.

Çöp toplama çok tehlikeli ve tatsız bir meslek olabilir. Tehlikeler arasında aşırı yüklenmiş kaplardan, kırık camlardan, şırıngalardan, kostik kimyasallardan, asbestten düşen nesneler; toz, duman ve dumanı solumak; katı atıklardan kaynaklanan hastalıklar, köpek saldırıları, kötü hava koşulları, trafik kazaları ve çöp toplayıcısını fiziksel olarak hasta edecek kadar kötü kokular.

En Popüler:  Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çöp toplayıcı Nasıl Olunur?

Çöp toplayıcıların farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Çöp toplayıcının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Çöp Toplayıcının çalışma şartları nasıldır?

Bir çöp toplayıcı, özel bir atık bertaraf şirketi veya şehir bayındırlık işleri departmanı tarafından kullanılabilir ve bir çöp kamyonunda veya bir geri dönüşüm kamyonunda araba kullanmak veya yardımcı olmak için istihdam edilir. İster kamyonu sürün, ister hidrolik sistemi çalıştırın veya hidrolik ekipman yoksa fiziksel olarak çöpü kamyona çöpe atın.

Bir çöp toplayıcı, işin çoğu açık havada yapıldığından sürekli olarak hava şartlarına maruz kalır. Yağmurda, karda, karla karışık yağmurda ve yaz sıcağında her gün çöp topluyorlar. Çoğu çöp toplayıcı sabahın erken saatlerinde çalışır ve bazen halkla etkileşime girme ihtiyacı duyar.

Çöp Toplayıcılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu