Coğrafyacı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir coğrafyacı doğayı, toprağı ve dünyayı inceler. Ayrıca bir bölgenin sakinlerini ve özelliklerini küresel veya yerel düzeyde araştırırlar. Coğrafya ile ilgili kültürel veya politik yapıları ve olayları inceler, inceler ve bulgularını sunarlar. Coğrafi bilgi yazılımı kullanarak grafikler, diyagramlar ve haritalar da oluşturabilirler.

Nasıl Coğrafyacı Olunur?

Birçok coğrafyacının coğrafi bilimde yüksek lisans derecesine ve kapsamlı bilgi ve deneyime ihtiyacı vardır. Bazı işverenler, lisans derecesi almış ancak benzer alanda deneyim isteyen adayları düşünebilir. Coğrafi Bilgi Sistemlerinde eğitim çok önemlidir ve iş başında eğitim de gerektirebilir.

Coğrafyacının İş Tanımı

Bir coğrafyacı, bir bölgenin fiziksel yönleri hakkında bilgi toplamak için dünyanın yüzeyini ve doğasını incelemeyi kullanır. Bu çalışma bitkileri, hayvanları, iklimleri ve arazi formlarını içerebilir. Bu araştırma aynı zamanda belirli bir alandaki insan faaliyetlerinin sonuçlarını da içerebilir ve ekonomik faaliyetleri, sosyal özellikleri ve hatta siyasi organizasyonu inceleyebilir.

Coğrafyacılar haritacılık ilkelerini, topografya yüksekliğini ve harita ölçeklerini kullanır. Hava fotoğrafları, uydu görüntüleri veya saha gözlemleri gibi çeşitli kaynaklardan coğrafi veriler toplarlar. Ek olarak pazar alanı analizi, bir bölgenin kültürel tarihi, çevresel tehlike eğitimi için danışmanlık uzmanlığı sunabilir ve ayrıca öğretebilirler. Jeologlar tarih, arkeoloji, sosyoloji ve antropoloji konusunda bilgilidir ve iş başında bir bilgisayar kullanabilmelidir.

Coğrafyacı Kimdir?

Mahallenizin zihinsel bir haritasını çıkardıysanız veya toplu taşımayı nasıl kullanacağınızı öğrendiyseniz, coğrafyacılar tarafından kullanılan gözlem ve akıl yürütme becerilerini uyguladınız. Bu bilim adamları, Dünya’nın özelliklerini ve insan faaliyetinin gezegenle ilişkisini inceliyorlar. Birçok coğrafyacı veri toplamak ve araştırmaları için haritaları, fotoğrafları ve nüfus sayım raporlarını incelemek için saha çalışması yapar. Ayrıca arazi kullanımı ve insan grupları ile ilgili karar vermede rehberlik etmek için kullanılabilecek haritalar ve coğrafi görüntüler oluştururlar.

En Popüler:  Patolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Coğrafyacılar genellikle ya Dünya’nın yer şekilleri, su ve doğal kaynaklar gibi fiziksel yönlerine ya da insan faaliyetinin fiziksel çevre ile ilişkisini araştıran insan coğrafyasına odaklanırlar. Örneğin uydu görüntülerini kullanan bir insan coğrafyacı, çatışmanın bir bölge üzerindeki etkisini, su temini üzerindeki etkilerini, çiftçilik uygulamaları ve göçü araştırabilir.

Coğrafyacılar, raporları için ihtiyaç duydukları verileri toplamak için coğrafi bilgi sistemleri yazılımına ve uydu görüntülerine güvenirler. Çoğu coğrafyacı standart, tam zamanlı çalışma saatlerinde çalışır. Bazı coğrafyacılar, eğitim gördükleri bölgeye seyahat ederler. Bu da yabancı ülkeleri ve uzak yerleri ziyaret etmek anlamına gelebilir. Coğrafyacıların, hükümetteki işler de dahil olmak üzere çoğu giriş seviyesi pozisyon için lisans derecesine ihtiyaçları vardır. Becerileri ve coğrafya bilgisi haritacıların, şehir ve bölge planlamacılarının ve yerbilimcilerin çalışmalarında kullanılır. Daha ileri pozisyonlar için genellikle bir yüksek lisans derecesi ve ilgili iş deneyimi gereklidir.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Coğrafyacılar.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 19-3092.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu